U SRBIJI UKUPNO 249 ZARAŽENIH KORONA VIRUSOM: Prosečna starost obolelih 50 godina
U toku konferencija za štampu
U Republici Srbiji je do 15 časova 23. marta 2020. godine registrovano ukupno 249 potvrđenih slučajeva COVID 19.
Od poslednjeg izveštaja do 15 časova, 23. marta 2020. godine testirani su uzorci 61 osobe od kojih je 27 pozitivno i 34 negativno na novi virusom korona.
DOKTOR KON PORUČIO: Svi smo se složili da je izolacija najbitnija
KINESKI NAROD ZAUVEK UZ SRBE, ZAJEDNO ĆEMO POBEDITI SVE! Kinezi uče srpski da bi nam poslali snažne poruke, poslušajte ih! (VIDEO)
ZAROBLJENO 36 SRBA NA GRANICI AUSTRIJE I MAĐARSKE: Ponestaje im hrane i lekova, među njima je i trudnica!
Od 27 potvrđenih slučajeva od poslednjeg izveštaja, njih 19 je hospitalizovano, stabilnog opšteg stanja, dok njih 8 ima lakšu kliničku sliku i nalaze se u kućnim uslovima.
Do 15 časova 23. marta 2020. godine, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirane su ukupno 822 osobe koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Darija Kisić Tepavčević osvrnula se na lapsus vezan za prvog pacijenta u Srbiji:
- Ja sam juče dala izjavu u kojoj mi se desio lapsus, vezano za izjavu o prvom slučaju korona virusa u našoj zemlji. Mene je lično pogodilo da su se pojedini mediji uhvatili za taj lapsus. Prvi slučaj se desio u prvoj nedelji marta, tačnije 6. marta. Mi smo tada sazvali prvu konferenciju za novinare i odmah smo obavestili SZO. Ovde smo svi pred istim neprijateljem i moramo da budemo kao tim. Bilo kakva politizacija ne sme da dođe u obzir. Mi smo svi ljudi, i radimo 24 sata, gotovo uopšte da ne spavamo - rekla je Kisić-Tepavčević.
Porfesor Kon osvrnuo se na procenu kineskih stručnjaka u vezi sa trajanjem epidemije u Srbiji.
- Najverovatnije ćemo zajedno napisati neki rezultat razgovora sa kojima ćemo se svi složiti. Razlike postoje, ali oni su dali neke svoje procene za sada. Mora da se shvati, da moramo pisati ono što možemo da realizujemo. Naše situacije nisu iste. Pitali su da li smo mi skroz disciplinovani. Mislim da se sve više disciplinujemo, uz vrlo snažne mere, koje nikom ne padaju lako. Sve je sa ciljem da se obezbedi da nema daljeg prenošenja. Najvažnije je da izolacija funkcioniše. Oni snažno preporučuju da svi moraju ostati izolovani - istakao je doktor Kon.
- Vidi se njihova ozbiljna posvećenost u tome da nam prenesu svoje znanje - dodao je on.
- U prilog nam ide gustina naseljenosti i toplo vreme, ali nam disciplina ne ide na ruku nikako. To 29 dana pretpostavljamo da su mislili na maksimalni inkubacioni period. Nakon toga treba najmanje još toliko vremena da prođe da bismo videli gde smo trenutno - istakla je Tepavčević.
- Virus može da se pojavi bilo gde. Sve osobe kod kojih je virus konstatovn ne rade i u izolaciji su, njihovi kontakti takođe. Zdravstveni radnici su nam jako bitni, jer su oni naš stub odbrane i oni spašavaju živote - istakla je Tepavčević.
Izlečeni pacijenti
- Tri bolesnika koja su lečena u KBC Srbije su otpušteni posle dva negativna testa, ali sa savetom da ostanu u kućnoj izolaciji još 15 dana - istakla je Tepavčević.
- Njihov stav je da se maske nose. Naši stavovi se menjaju sa situacijom da li maski ima ili nema. Ne možemo preporučivati nešto što ne može svugde da se sprovede. Sada je situacija drugačija. Ja masku nosim od onog momenta kada je dostupna. Ima smisla u svakom zatvorenom prostoru nositi masku. Ja sam stavio masku da bih poslao poruku: Vreme je za maske i vreme je da ih nosimo u zatvorenom prostoru. Smanjeni kontakti su za suzbijanje ove epidemije jako važni. Mi imamo čvrst stav po tom pitanju: dva metra je bezbedna udaljenost. Trebate imati masku pri ruci, ako vam se neko približi na, na primer, metar. Nikada ovo nismo imali, i mi učimo - istakao je doktor Kon.
- Kineski stručnjaci su se složili sa vanrednim merama. Što se tiče samoizolacije, došli su do zaključka da su blagi slučajevi izolacije pogrešni, a nakon toga su naredili striktnu izolaciju. Dok se čeka rezultat svako mora u zasebnu sobu - rekao je doktor Kon u vezi sa reakcijom kineskih stručnjaka na mere koje su do sada u Srbiji preduzete.
Tepavčević je istakla i da je prosečna starost obolelih od korona virusa u Srbiji 50 godina.
KINESKI STRUČNJACI OCENILI NAŠE MERE U BORBI PROTIV KORONE: Evo kakav tok epidemije predviđaju i šta preporučuju
UPOZORENJE SRPSKIH EKSPERATA: Asepsol NE UBIJA koronu, ovo su stvari koje morate uraditi da bi se zaštitili
AMBASADA ITALIJE: Hvala srpskim prijateljima, pokazali su se kada je bilo najpotrebnije
KAD ZA DAN UMRE 800 LJUDI: Šta je "italijanski scenario", zašto je važno da se to ne desi Srbiji i šta je DO NAS
KORONA VIRUS UŠAO U ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVLJE VALJEVO: Zaraženo petoro zaposlenih