PRESEK STANJA U VEZI SA KORONA VIRUSOM: Srbija ulazi u dve ključne nedelje, izbegavanje kontakata ključno za pobedu (VIDEO)
Održana je konferencija za medije povodom trenutne situacije oko korona virusa.
U Republici Srbiji je do 15 časova 5. aprila 2020. godine registrovano ukupno 1.908 potvrđenih slučajeva COVID 19.
Nažalost od prethodnog izveštaja imamo i novih pet (7) smrtnih slučajeva, odnosno ukupno 51 žrtva.
TAKO TO RADE SRPSKI DOMAĆINI! Pčelar iz Užica smislio kako da se zahvali kineskim stručnjacima (VIDEO)
Sve dok korona virus hara Srbijom gojazni su u rizičnoj grupi: Lekari objasnili zbog čega su oni na udaru
ZVANIČNE BROJKE O KORONI U SRBIJI: Virus ubio više muškaraca nego žena, do 39 godina bez umrlih!
Epidemilog Predrag Kon rekao je da je od juče novih 284 osoba pozitivno na koronavirus, 88 osoba je na sajmu, dok je 98 osoba na respiratoru.
-U Republici Srbiji je do 15 časova 5. aprila 2020. godine registrovano ukupno 1.908 potvrđenih slučajeva COVID 19.Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 959 osoba od kojih je 284 pozitivno. Hospitalizovano je 1082 pacijenata, a 88 pacijenata se nalazi na Sajmu. Na respiratoru je ukupno 98 pacijenata. Do 15 časova u Srbiji je ukupno testirano 7.360 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja. Nažalost od prethodnog izveštaja imamo i novih sedam (7) smrtnih slučajeva, odnosno ukupno 51. Preminulo je pet (5) osoba muškog pola, i dve (2) osobe ženskog pola. Prosek njihovih godina je 64,2 i svi su imali komorbiditete, odnosno više drugih pridruženih bolesti koje su doprinele neželjenom ishodu - rekao je Kon na početku konferencije.
Kako je rekao, na osnovu podataka jasno se vidi peta nedelja i najavio je rast zaraženih.
-Moramo što čvršče da se pridržavamo mera, a to je da smanjujemo kontakte što je moguće više. Na dalje ćemo da se testiramo. Primarna zdarvstvena zaštita, preuzima težište borbe. Većina će se testirati u COVID ambulantama. Uspećemo da otkrivamo prenosioce i da ih tretiramo - rekao je Kon apelujući na građane da ostaju kod kuće.
Na pitanje o zaraženima iz Vlade Srbije zamenica direktora Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević je potvrdila tu informaciju, ali nije želela da iznosi detalje o pojedincima. Rekla je da svi zaraženi imaju jednak tretman.
-Bolest ne poznaje granice. Obolevaju svi oni koji su bili izloženi. Ne želim da navodim podatke o pojedincima. Da imamo zaražene u određenim ministarstvima, ali o tome dalje ne želimo da iznosimo detalje. Moramo da budemo svesni da je najveći stepen nege imaju svi – rekla je Kisić.
-Što se tiče Narodnog fronta, nemam podataka da ima nekog pogoršanja. U Dragiše Mišović nemam neposredno podatke da je bilo nešto posebno. Na Bežanijskoj kosi je šest pacijetanata testirano i jedan je pozitivan. Troje je imalo kliničke znake i oni su odvojeni – rekao je Kon, i dodao da je zbog ovake sitacije testirano još desetak zdravstvenih radnika.
-Destak medicinsikih sestara su pozitivne, kao i desetak lekara. Njihovo stanje se prati. U svakom slučaju, sprovedena je izolacija svih sumnjivih - dodao je Kon.
Kisić je dodala da niej dobra epidemiološka situacija u pojedinim zdravstvenim ustavnovama u Srbiji, rekla je da se prati stanje iz časa u čas zbog toga.
-U Valjevu je 11 zravstvnih radnika pozitivn i 180 osoba se nalazi u izolaciji. Za sada pratimo stanje. U Čupriji je 40 zdravstvenih radnika je pozitivno, sedam je hospitalizovano. Svuda je moguće organizovati nesmetani rad službi. Radimo ono kako smo planirali, po indikacijama koje su proširene. Nema testiranja na lični zahtev, već samo na procenu lekara– rekla je ona i naglasila da su indikacije te koje određuju da li će se pacijent testirati.
Doktor Pregrag Kon kaže da u petoj i šestoj nedelji ne smemo da dopustimo da se raširi epidemija i zaraza.
-Moraću da budem oštriji. Važno je da nema kontakata i sve od toga zavisi. Pojedinci dobro znaju da li su bili u kontaktu ili nisu. Sa svim ovim pokazateljima došlo je do mere potpunog izbegavanja kontakata. Zabrana koja važi vikendom, koja je dobra, daće rezultate tek za pet do sedam dana - rekao je Kon.
Na pitanje o spekulacijama o testiranju na terenu, doktor Kon kaže da svaki segment zdravstva i sistema još uvek uči kako treba da se ponaša i da nije lako odjenom uneti promene, ali da ne sumnja da su lekari dobro postupili ako su nekog pacijenta poslali kući i dali mu antbiotike, a nisu ga testirali.
-To stanje na terenu će biti sve bolje i bolje, kada budu shvatili da imaju te testove. Ako antibotik pomaže, to znači da nije virusna infekcija. U situaciji kada procene da pacijent treba da se testira, nakon pregleda i rendgena, lekari imaju pravo da procene da li da upute na dalje testiranje. Kada budu imali testove koji su njima dostupni, onda će moći i sami da testiraju – rekao je Kon.
Naglasio je da su medicinske službe sve više opremljenije.
-Najmanja greška može da zaustavi kasnije dobijanje rezultata. Kako stvari idu polako, ne bi me čudilo da par dana budu problemi kada primarna zaštita dobije svoju ulogu. Naglašavam da je dobro što primarna zaštita dobija na značaju, to sam već rekao, ali ću opet ponoviti. Domovi zdravlja i COVID ambulante će imati važnu ulogu. Svi su osetljivi, nema podele pacijenata - rekao je Kon.
Doktorka Kisić Tepavčević je istakla da lekari treba da znaju razliku između zapalenje pluća i COVID-a.
-To lekar mora da zna i mora da proceni na osnovu simptoma. Ko je posetio lekara zna da je pregled rutinska praksa, ali što se tiče ove situacije, trebaće vremena da sve profunkcioniše. Prisustvo simtoma respratorne infekcije ne znači da je reč o koroni. U svakom slučaju, samo respiratorni simptomi ne ukazuju na COVID – rekla je Tepavčević.
Doktorka je potvrdila da u Nišu ima inficiranih zdravstvenih radnika.
-Oni su u izolaicji i prati se njihovo stanje – rekla je.
Ona je potvrdila da u Nišu postoji aparat koji može 1.000 testova dnevno da obradi.
- Tu mora da se poklope i testovi sa aparatom. Svuda se prati stanje – rekla je ona.
Kon je apelovao na građane da se svi ponašaju kao da je usvojeno 24 sata izolacije.
-U tom slučaju ne bi se donela ovakva mera. Treba svi da se ponašaju kad je 24 sata karantina. Treba da se ide do posla i do prodavnice. Šteta može da bude daleko veća nego što možemo da pretpsotavimo – rekao je Kon.
Ukoliko osetite simptome
Svim građanima koji imaju određene simptome respiratornih infekcija, a koji su u prethodnom periodu boravili u području zahvaćenim COVID-19, dostupni su brojevi telefona, prema mestu prebivališta, u vremenu od 08 do 22h, na kojima mogu dobiti sve potrebne informacije, kao i preporuke o daljem postupanju, od dežurnih epidemiološka. Napominjemo da u takvim slučajevima nije potrebno ići u dom zdravlja ili bolnicu, niti šetnjom i drugim aktivnostima izlagati druge građane potencijalnim rizicima, već se treba odmah obratiti dežurnom epidemiologu.
Za bliže informacije možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.
Doktor Nestorović otkriva ko će posle korone imati TRAJNO OŠTEĆENJE PLUĆA i šta znači najopasnija treća faza
"U plućima ne ostaje ništa čime bi se moglo disati" Srpski imunolog uputio JEZIVO UPOZORENJE
NOVI PAZAR POSTAJE NOVO VELIKO ŽARIŠTE KORONE U SRBIJI: Prvi se razboleo pekar, a onda je pozvao na domine i šah
Doktorka Tepavčević objašnjava kako je korona nepredvidiva: Rigorozne mere i toplo vreme, banalno, ali pomaže
KOMŠIJE SE KRSTE U ČUDU: Posete su zabranjene, ali ove dve Čačanke su našle način da jedna drugoj dodaju šta treba (FOTO)