ZAVRŠENA SEDNICA KRIZNOG ŠTABA: Bez kovid propusnica, donete nove mere za početak školske godine (VIDEO)
Pandemija korona virus ne jenjava u Srbiji. Krizni štab najavio je nove mere zbog ponovnog skoka zaraženih.
Korona virus je u poslednja 24 sata potvrđen kod 2.216 osoba, a istovremeno je od posledica ove bolesti preminulo 8 pacijenata. Korona brojke rastu iz dana u dan, a Krizni štab sazvao je sednicu na kojoj su razgovarali o novim merama.
Kako se saznaje, ipak, ne očekuje se ograničavanje i skraćivanje radnog vremena ugostiteljskih objekata, ali će se o svemu ostalom detaljno razgovarati. Jedna od novih mera koja će se ozbiljno razmatrati biće uvođenje kovid propusnica, koje bi omogućile pristup raznim manifestacijama.
Član Kriznog štaba, epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović očekuje da će na sednici biti raspravljeno pre svega o tome da se mere oštrije kontrolišu, a ne da se uvode nove.
Obraćanje medijima nakon sednice
Bez novih kovid propusnica
Na današnjoj sednici Kriznog štaba jeste bilo govora i o kovid propusnicama, ali nije doneta nikakva odluka, preneo je epidemiolog Predrag Kon.
- Bilo je govora o kovid propusnicama i obaveznoj vakcinaciji, ali nikakve odluke u vezi sa tim temama nisu donete na današnjoj sednici Kriznog štaba - naglasio je Kon na konferenciji za novinare posle sednice Kriznog štaba.
Kon smatra da je etički potpuno neprihvatljivo da osobe koje rade sa pacijentima budu nevakcinisane.
Kon nezadovoljan epidemiološkom situacijom:
- Epidemiološka situacija nije baš zadovoljavajuća. Glavna stvar jeste da se poštuju sva pravila. Kreće se sa situacijom koja podrazumeva da se u školu dolazi zdrav i da nastavnici svi budu vakcinisani. Postoji i definisano kada mogu da se skinu i stave maske - rekao je doktor Predrag Kon, epidemiolog i član Kriznog štaba.
- U ovoj situaciji želim i roditeljima i deci da što lepše krenu u školu i da se izborimo sa ovom situacijom koja ide na gore (korona brojke). Što više dece ima vakcinisanih, to je manja mogućnost da će neko u školu uneti zarazu - dodao je Kon.
Epidemiološka situacija nije baš naklonjena, jer će se početak školske godine poklopiti sa visokom aktivnošću korona virusa, pa treba striktno poštovati sve predviđene mere predložene za školske ustanove, naglasio je danas epidemiolog Predrag Kon.
- Danas je bio važan dan i jedina tema je bio početak školske godine. Prvi put sam video danas taj plan. U onome što sam do sada pogledao sve je moguće realizovati, ali traži ogroman napor. Tim koji je formiran imaće puno posla. Glavna je stvar da se poštuju predložene mere - kazao je Kon na konferenciji za novinare posle sednice Kriznog štaba.
On je istakao da modeli koji su prikazani pokazuju da se kreće sa situacijom koja podrazumeva da u školu dolaze zdravi i da su nastavnici što je moguće više vakcinisani, a ako nisu, moraju da nose maske.
- Vidi se da su, kako shvatam, maske zamenile vakcinaciju, što, u situaciji kada imamo vakcine koje su prošle sve što je neophodno po standardima da budu primenjivane kao potpuno bezbedne, nije razumljivo. Ali takva je situacija - rekao je Kon.
U ovoj situaciji poželeo je roditeljima i deci da što lepše krenu u školu, da se izborimo sa ovom situacijom i počnemo da obaramo krivu koja ide naglo prema gore.
- Glavno oružje nedovoljno koristimo, a ono je vakcina. Što više oko dece ima vakcinisanih, manje može dete da unese u školu virus - rekao je on.
Kon je naglasio da kompletna nauka stoji iza apela za vakcinaciju, i da iz dubine duše, srži svoga bića, želi dobro deci i Srbiji.
Ministar prosvete pojasnio kako će funkcionisati početak školske godine:
- Danas predstavljamo detaljan plan rada u narednoj školskoj godini koji je usvojen pre nekoliko trenutaka - rekao je Branko Ružić, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i dodao:
KRIZNI ŠTAB PRELOMIO: Školska godina počinje PRVOG SEPTEMBRA, evo pod kojim uslovima
- Nama je cilj da se đaci ne dele u grupe, da nastava funskioniše normalno i da časovi traju po 45 minuta. I prethodnu školsku godinu ne doživljavamo kao propuštenu, jer smo uradili ozbiljan posao. Dugujemo zahvalnost timu za škole, nastavnicima koji su za sve uložili jako veliki trud - rekao je Ružić.
On je pojasnio da postoji pet mera u školama, a prvi model pripadaće slobodnom okruženju, za sve učenike, da sede zajedno, nose masku samo dok razgovaraju i odgovorajau, da vakcinisani nastavnici ne nose masku dok ne priđu uceniku na 1,5 metara.
Drugi model nastave je kombinovan, jedan dan onlajn, drugi dan neposredna nastava, dok u srednjim školama to znači smenu kombinovanog modela na dnevnom nivou, a ne sedmičnom nivou.
Treći model je za najugroženije lokalne samouprave, koji podrazumeva za srednjoškolce onlajn nastavu, za osnovce do 4. razreda kombinovanu nastavu od 30 minuta i grupe od 16 ucenika, a za osnovce od 5. do 8. razreda smenjivaće se u danu po modelu nastave.
- Škola će početi 1. septembra, časovi će trajati 45 minuta. Videćemo kako će funkcionisati nastava u zavisnosti od podataka zaraženih i vakcinisanih do tada. Deca će sedeti zajedno u klupama, nosiće maske samo dok razgivaraju. Nastavnici neće nositi maske tokom predavanja, već samo kada se približe deci. Sada bi se odradio kombinovani model na dnevnom nivou, a taj model je ranije bio na nedeljnom nivou - rekao je Ružić.
Tako će škola koja bude u zelenoj zoni raditi uobičajeno, a ona koja je u narandžastom pojasu nastavu će držati kombinovano - jedan dan časovi će biti u školi, a jedan dan kod kuće. Škola koja se nađe u crvenoj zoni u potpunosti će preći na onlajn nastavu. Zone će se određivati prema procentima zaraženih đaka - pa će, okvirno, u zelenoj zoni biti škola koja ima manje od pet odsto zaraženih, u narandžastoj ona koja ima između 5 i 10 odsto inficirane dece, dok će u crveni pojas ući škola koja pređe dvocifren postotak zaraženih učenika.
- Ako se jedno dete razboli i dobije koronu, sva ostala deca će morati da nose maske do daljnjeg. Ta grupa u kojoj je bilo to zaraženo dete, narednih 10 ili 15 dana će biti u karantinu i raditi onlajn.