Vakcina koju su dugo godina primali Srbi lek za koronu? Doktorka objašnjava kako bi lek iz Titovog vremena mogao da nas spasi
Ako se ispostavi da su u pravu timovi koji pokušavaju sa be-se-že vakcinom u ovoj globalnoj borbi protiv korone, to bi nama u Srbiji, gde je be-se-že vakcina obavezna još od Titovog vremena, možda moglo da pomogne
U više od 30 centara u svetu trenutno se radi na pronalaženju vakcine protiv virusa SARS-COV2, a jedino što se zasad pouzdano zna jeste da virus ima poprilično fiksnu strukturu, što su zajednični utvrdili naučnici iz SAD i Kine. To znači da se se njegova genetika ne menja kao kod sezonskog gripa, i da bi vakcina protiv virusa korona, kao ona protiv morbila, omogućavala zaštitu za duži period.
(UŽIVO) Pandemija iz minuta u minut: Dok se situacija u Italiji i Španiji polako smiruje, u Evropi se stvaraju nova žarišta
DA SE SVI ZATVORE U KUĆU: Kisić Tapavčević i Nestorović složni da se uvede STROŽI policijski čas
SVESNO SAM REKAO DA JE OVO NAJSMEŠNIJI VIRUS! DR NESTOROVIĆ OTKRIO: Ja i Predrag Kon smo bili u sukobu, skoro da nismo govorili!
Ako se ispostavi da su u pravu timovi koji pokušavaju sa be-se-že vakcinom u ovoj globalnoj borbi protiv korone, to bi nama u Srbiji, gde je be-se-že vakcina obavezna još od Titovog vremena, možda moglo da pomogne, ali to sad niko ne može da tvrdi.
Zbog toga što je SARS-COV2, uprkos tromesečnim naporima naučnika u celom svetu, i dalje "nepročitana knjiga", primarijus dr Tatjana Radosavljević, pulmolog, kaže da je sada najbolje što može da se uradi protiv nove zaraze - socijalno razdvajanje.
Na pitanje iz čega se crpi makar i minimalan optimizam da bi be-se-že vakcina, koja se primarno koristi protiv tuberkuloze, mogla da pomogne, kaže:
- Ova vakcina se koristi i protiv karcinoma bešike. Znamo da su reakcije i na tuberkulozu, i na karcinom bešike, i na virus vrlo slične. To daje nadu da bi be-se-že vakcina, čija je primena protiv kovida 19 eksperimentalno počela u Australiji, mogla da pomogne.
Tri i po meseca nakon prijavljivanja epidemije u Kini, o virusu se još mnogo ne zna.
- Borimo se na globalnom nivou sa potpuno nepoznatim neprijateljem. Ne znamo zašto se neki ljudi koji su bili u direktnom kontaktu sa obolelim od kovida 19 nisu inficirali, zašto se kod drugih razvija tako teška forma bolesti zbog koje otkazuju pluća, ne znamo čak ni koliko bolest može da traje, a kamoli da li će, kad prođe pandemija, kovid 19 postati sezonska bolest.
Ona je takođe, objasnila zašto je virus korona toliko agresivan prema plućima:
- Nije to jedini virus koji "voli" plućno tkivo. I H1N1, koji je izazvao pandemiju 2009. godine, vrlo često izaziva akutno otkazivanje pluća. On se vezuje za plemenito plućno tkivo, za alveole, proizvodi zapaljenje koje brzo napreduje i zahvata veliku površinu pluća. Zbog toga dolazi do nedostatka kiseonika u plućima, ali i drugim organima, i ti pacijenti se priključuju na respirator zbog akutnog respiratornog distres sindroma (ARDS).
Pandemija korona virusa: Najmlađi pacijent u Srbiji izlečen od korona virusa; Najgori dan u Francuskoj, umrle 833 osobe
DOKTOR KON O POTPUNOJ ZABRANI KRETANJA I ZATVARANJU GRADOVA: Evo da li će biti uvedene NAJOŠTRIJE MERE
OVAKO STVARNO IZGLEDA ŽIVOT NA SAJMU: Teška ispovest medicinske sestre SA PRVE LINIJE ODBRANE OD KORONE
KOSMAJAC U SVE LOŠIJEM STANJU: Lekari vode BORBU za njegov život, na kliniku došao sa ogromnom cifrom novca
Ove osobe su u VISOKORIZIČNOJ GRUPI od korona virusa: Dr Stevanović dao JASAN ODGOVOR i otkrio RAZLOG za to