VAKCINISANI ĆE MOĆI NA KONCERTE I UTAKMICE? Krizni štab uskoro donosi novu ODLUKU o popuštanju mera
Grubo rečeno, "veća prava" za vakcinisane protiv kovida nije samo medicinsko pitanje, već etičko i pravno. Stručnjaci su objasnili imali li ograničenja u davanju benefita vakcinisanima.
Povlastice za vakcinisane građane biće razmatrane na jednoj od narednih sednica Kriznog štaba. Kako se saznaje, prvo popuštanje mera za vakcinisane, moglo bi da se sprovede na muzičkim i kulturnim događajima.
U AVGUSTU NEĆEMO IMATI UMRLIH OD KORONE? Rezultati poređenja Srbije sa Izraelom su izvanredni
OTKRIVEN NOVI SIMPTOM KORONA VIRUSA: Ako vam šake i stopala izgledaju OVAKO, obratite se lekaru
"AKO ME PITATE DA LI DA SE VAKCINIŠETE - DA, I TO ODMAH" Dr Pešić objašnjava šta je pogrešno kod lečenja korone
Odluka bi trebala biti doneta na nekim narednim sednicama.
Kako se saznaje, na dosadašnjim sednicama Kriznog štaba pominjana je mogućnost "popuštanja mera za vakcinisane". benefiti sa preciznim odredbama nisu stavljeni na sto, ali se ovo pitanje provlačilo kao tema koju treba razmotriti.
- Nije bilo detaljne rasprave, niti je bilo predloga konkretnog šta i kako bi moglo, ali jeste sporadično pominjano da bi trebalo omogućiti pogodnosti za vakcinisane, rekao je jedan od članova Kriznog štaba.
Ideja da vakcinisani ipak dobiju neke privilegije, a koje su sada sasvim uskraćene svima, nije samo poziv i stimulans za vakcinaciju. Prvenstveno, činjenica je da pojedini segmenti života mogu ostati "unedogled" već se naprotiv mora omogućiti epidemiološki siguran i bezbedan način funksionisanja. Pojedine države su to već počele da rade, počev od Izraela koji ima najviše vakcinisanih, u Barseloni je pre nekoliko dana organizovan muzički događaj za 5.000 ljudi i to vakcinisanih i onih koji su doneli uverenje o urađenom antigenskom testu.
Pravnik Milan Antonijević rekao je za "Blic" da veća sloboda za vakcinisane nije diskriminacija, već potpuno legitimna odluka.
- Nije reč o zabrani, niti umanjenju nečijih prava, već to je davanje mogućnosti građanima da pristupe pravima koja su u ovom momentu ograničena. Prioritet je opšte zdravlje i ono po zakonu nalaže brigu o celokupnoj populaciji. To praktično znači da je jedini kriterijum da odluka nema štetnosti po zdravlje. Otuda se be može govoriti o diskriminaciji ukoliko postoje benefiti za vakcinisane - poručio je Antonijević.
On dodaje da odlučivanje u ovom slučaju kroz brojeve - vakcinisanih je manje od nevakcinisanih, nije bitno.
- Upravo brojke na takav način nemaju ulogu u smislu da je trenutno manjini nešto dozvoljeno, a većini ne. Ono o čemu bi trebalo da se vodi računa jeste manji broj građana koji ne smeju da prime vakcinu i kod te kategorije to trega uzeti u obzir - rekao je Antonijević.
U Lekarskoj komori Srbije kažu da je njihova primarna aktivnost etika lekarske profesije i kada je reč o zdravstvenoj zaštiti lekari ne prave razliku između vakcinisanih i nevakcinisanih. Lekar je dužan da pomoć pruža svima bez obzira na godine života, pol, rasu, nacionalnu pripadnost...
Na pitanje da li su benefiti za vakcinisane etički prihvatljivi, ističu da je "masovna vakcinacija jedini način da se epidemija korona virusa stavi pod kontrolom".
- Smatramo da je u ovom trenutku najvažnije da se svi u zdravstvu fokusiramo na izlaženje svih načina na koje ćemo motivisati građane da se vakcinišu - dodaju iz Lekarske komore Srbije.
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je da virus korona najviše cirkuliše u populaciji staroj između 20 i 50 godina, gde je njegov "motor", i da je među ljudima te životne dobi najmanje vakcinisanih.
Kon je govorio i mogućem popuštanju epidemioloških mera u narednom periodu. On je otkrio šta je ključno za povratak u "normalan život" kao i da li bi svima koji su vakcinisani trebalo omogućiti da idu na utakmice i druga okupljanja.
- Pa vidite, što se tiče takve situacije, da postoji neka pozitivna diskriminacija, smatram da treba da imaju neke benefite svi koji su zaštićeni, oni koji su vakcinisani, koji imaju antitela ili negativan PCR test. Ta ideja već postoji neko vreme. Vi ne možete o tako nečemu da pričate ako je vakcinisanih samo 10 odsto jer je tada veoma ozbiljna diskriminacija - rekao je dr Kon.
On je istakao da bi ideja popuštanja mera za vakcinisane svakako bila epidemiološki prihvatljiva.
- Ja kao epidemiolog kažem da je ta ideja prihvatljiva, ali ne znam koliko je društveno prihvatljiva. To je nešto što dolazi na dnevni red i vizija je veoma bliske budućnosti. Postavlja se pitanje ko će to sve kontrolisati i u to se kao medicinari ne možemo mešati, samo mogu da kažem da je to sve prihvatljivo epidemiološki - rekao je dr Kon.