Već osigurale više od MILIJARDU DOZA: Bogate nacije prve dobijaju vakcine protiv KORONE
SAD, Britanija, EU i Japan do sada su osigurali oko 1,3 milijarde doza
Bogate zemlje već su osigurale više od milijardu doza vakcina protiv korona virusa, što izaziva zabrinutost da će se ostatak sveta naći na kraju reda u globalnim naporima da se porazi Covid-19.
Ljig, posle Valjeva, ima najveći broj hospitalizovanih pacijenata: U poslednja 24 sata pregledano je 29 osoba
Klinička slika kod dece teža nego ranije! Direktor KBC "Dragiša Mišović" saopštio najnovije informacije
UPOZORAVA NA OPASNOST! KORONA APLIKACIJA USKORO U SRBIJI: Neće biti obavezna, a ovako će funkcionisati
Potezi Sjedinjenih Država i Velike Britanije da obezbede isporuke od kompanije Sanofi i partnera GlaxoSmithKline Plc, kao i pakt između Japana i Pfizer Inc., poslednji su u nizu sporazuma.
Evropska unija je takođe bila "agresivna" u nameri da dobije doze, mnogo pre nego što je iko znao da li će biti delotvorne. Iako međunarodne grupe i brojne nacije obećavaju da će vakcinu učiniti pristupačnom i dostupnom svima, doza će verovatno biti u skladu sa potražnjom u svetu, koji čini oko 7,8 milijardi ljudi.
Mogućnost da će bogatije zemlje monopolizovati snabdevanje, jeste scenario koji se već odigrao tokom pandemije svinjskog gripa 2009, a koji je podstakao zabrinutost kod siromašnih nacija i zagovornika zdravlja.
SAD, Britanija, EU i Japan do sada su osigurali oko 1,3 milijarde doza potencijalnih vakcina protiv Covida-19, tvrdi analitička kompanija Airfinity. Nove brojke, ipak, govore o 1,5 milijardi doza.
Nekoliko naprednih trkača, poput Univerziteta u Okfordu i partnera AstraZeneca Plc i saradnja Pfizer-BioNTech SE, već su u završnim studijama, što uliva nadu da će oružje u borbi protiv korone uskoro biti dostupno.
Ali, naučnici i dalje moraju da razreše brojne prepreke: da potvrde delotvornost, dobiju odobrenje i unaprede proizvodnju. Snabdevenost širom sveta možda neće dostići milijardu doza do prvog kvartala 2022. godine, kažu iz pomenute londonske firme.
Ulaganje u proizvodne kapacitete širom sveta je viđeno kao jedan od ključnih faktora za rešavanje dileme, a farmaceutske kompanije počinju da planiraju široko implementiranje doza.
Sanofi i Glaxo nameravaju da 2021. i 2022. godine obezbede značajan deo doza globalnoj inicijativi, koja je usmerena na ubrzavanje razvoja i proizvodnje i pravičnu distribuciju tih doza.