Velika košarkaška imena prve korake napravili u KK "Žele": Sedam decenija slavnog kluba sa čačanske stanice
Na samom početku svečanosti minutom ćutanja odata je počast svim preminulim bivšim igračima
Legenda da je Čačak grad košarke i dalje živi, zahvaljujući asovima koji su prvi put baš ovde pocepali prve mrežice i uspesima koje su postizali. Nedugo nakon osnivanja KK Borca davne 1945, vredni radnici železnica osnovali su svoj klub pod nazivom "Železničar" 1949. godine trenirajući na šljaci i limenoj tabli, i baš iz takvih uslova stvoreno je 10 igrača koji su bili dostojni da ponesu dres nacionalnog tima, a danas KK "Žele" slavi 70. godina postojanja.
VREME PONOVO LUDUJE: Sutra posle hladnog jutra sledi PREOKRET
Ljubovija nagradu dobijenu od Vlade Švajcarske potrošila na najbolji način: Kupili digitalni rendgen aparat (FOTO)
Dramatična situacija u Ljigu: Od 20 testiranih, 14 osoba pozitivno na korona virus
- Zaista kada vidimo sve velikane koji su utkali svoje živote u ovaj klub i čiji su dres poneli, klub zbog koga su srce na terenu ostavljali mnogo puta vidimo da je naš "Žele" bio rasadnik košarkaških talenata, i da je vredan pažnje. Oni koji su cepali mrežice protiv mnogih velikana i činE klub još većim svakako jesu Androić, Petronijević, Biorac, Spasović, Šljivić, ali i mnogo mi je drago kada čujem da je "Žele" iznedrio i svetskog asa Kićanovića. Za "Žele" je čast i privilegija igrati i zato moramo učiniti sve da se ova vatra ne ugasi, da omogićimo bolje uslove za stvaranje novih talenata - kazao je Milun Todorović, gradonačelnik Čačka na svečanoj akademiji.
Na samom početku svečanosti minutom ćutanja odata je počast svim preminulim bivšim igračima, članovima uprave i prijateljima kluba koji su za života nesebično učestvovali u stvaranju jedne košarkaške epohe ovog kluba. Predstavljena je i monografija posvećena istorijatu kluba dugom sedam decenija Kakav Železničar - 1949-1999-2019, kao i inserti iz filma koji je rađen povodom obeležavanja 50. rođendana u režiji zavičajnog filmskog majstora Miloš Radivojevića.
Monografija koja je napisana za 50. rođendan kluba na ideju Milovana Vulovića, osnivača i Gvozdena Otaševića, novinara, pisana je po interesantnom obrascu, intervjui sa pedeset igrača za svaku godinu, političara, ljudi iz uprave. Nadogradnju za dve poslednje decenije sačinio je profesor Univerziteta dr Svetislav Lj. Marković zabeleživši sa izuzetnom preciznošću sve važne događaje iz klupske povesti od kraja prošlog veka do naših dana.
- Ovo je klub sa tradicijom dugom 70. godina koji je iznedrio mnogo reprezentativaca, ali na žalost još uvek nema krov nad glavom, ali se iskreno nadam da ćemo uz pomoć grada i to rešiti - rekao je na svečanosti poznati čačanski otoped dr Ljubiša Dmitrović, decenijama lekar u Želu i u selekcijama Jugoslavije.
Inače, slavu ovog malog kluba proneli su, pred ostalih, njegovi najveći igrači: Dragan Kićanović koji je ponikao na igrališti kod železničke stanice u Čačku i kasnije postao najbolji sportista Jugoslavije u 20 veku, legenda srpske i čačanske košarke Radmilo Mišović, Radisav Ćurčić koji je sa stanice otišao u veliki košarkaški svet i postao igrač NBA lige ...
Uz prigodan kulturno-umetnički program i poštovanje svih epidemioloških mera,na svečanosti u velikoj dvorani gradskog Doma kulture, na Trgu ustanka u čačku, podeljene su plakete i uručene zahvalnice prijateljima i članovima kluba koji su nesebično utkali život u ovaj klub.