VELIKA OPASNOST PO ZDRAVLJE: Komarci zaraženi virusom Zapadnog Nila se bliže, a evo tačnog datuma njihovog dolaska
Da bi se zaštitilo zdravlje građana ključno je tokom cele sezone držati brojnost komaraca pod kontrolom i na vreme prekinuti lanac prenošenja
Virus Zapadnog Nila u Srbiji prvi put zvanično registrovan 2012. godine, a 2013. godine je u našoj zemlji zabeležena najveća epidemija u Evropi.
Najveći letnji popusti i posebni pokloni poznatih ovog meseca u Promenadi
Đerlek: Relativno miran dan u Novom Pazaru, još troje preminulo
KAKO JE BUKNULO ŽARIŠTE U SREMSKOJ MITROVICI? Razlog otkriva da još uvek ne shvatamo ozbiljnost situacije
- Prisutnost virusa Zapadni Nil u komarcima očekuje se tek u drugoj polovini jula i tokom avgusta, a sa komaraca na ljude pred kraj sezone, u avgustu i septembru - kaže Dario Aćimović, menadžer za odnose sa medijima u vojvođanskom preduzeću "Ciklonizacija".
Kako je naveo, zato u ovom trenutku "Ciklonizacija" završava prikupljanje prvog uzorka komaraca na teritoriji Novog Sada i vojvođanskih opština.
- Virus Zapadnog Nila je prisutan na našem području već godinama, i ljudi moraju da budu svesni da on neće nestati. Rezervoar ovog virusa su ptice, a prisutnost virusa Zapadnog Nila u komarcima očekuje se tek u drugoj polovini jula i tokom avgusta. Zato "Ciklonizacija" u ovom momentu završava prikupljanje prvog uzorka komaraca na teritoriji Novog Sada i vojvođanskih opština. Ovaj veliki uzorak biće predat na analizu uskoro, a rezultate očekujemo u narednih desetak dana. Do kraja sezone uzorci će redovno biti sakupljani i slati na analizu - kaže Aćimović.
Dodaje da se prenošenje virusa sa komaraca na ljude očekuje pred kraj sezone, u avgustu i septembru.
- To je vreme kada komarci menjaju domaćine, i krvni obrok uzimaju i sa ptica i sa ljudi. Prenošenje virusa zavisi i od temperature. Izrazito visoke temperature, recimo, pogoduju bržem razvoju virusa. U komarcu koji se hranio na zaraženoj ptici on se brže razvija, odnosno pre dostiže virulentnost i osigurava prenošenje na čoveka na kojem se komarac potom hrani - objašnjava naš sagovornik.
Da bi se zaštitilo zdravlja građana, prema njegovim rečima, ključno je tokom cele sezone držati brojnost komaraca pod kontrolom i na vreme prekinuti ovaj lanac prenošenja.
- Ključno je da se sistematski radi na suzbijanju komaraca i da se ne dopusti da komarci opstanu toliko dugo da uzmu krvni obrok sa ptice, polože jaja, a onda ponovo uzmu krvni obrok sa čoveka i tako prenesu virus Zapadnog Nila - pojašnjava Aćimović.
Aćimović podseća da virus Zapadnog Nila u Srbiji prvi put zvanično registrovan 2012. godine, ali i da su stručnjaci već godinama pre upozoravali da je njegova pojava neminovna.
.
- Već 2013. godine u Srbiji zabeležena najveća epidemija obolelih od virusa Zapdnog Nila na teritoriji Evrope. Za slučajeve groznice Zapadnog Nila registrovane u Srbiji krivac je komarac kome je naše podneblje uobičajeno stanište. Reč je o urbanim, ili kako ih često zovemo kućnim komarcima. Naučnim studijama odavno je dokazano da je prenosnik virusa Zapadnog Nila u Evropi i Severnoj Americi Culeks, u našem slučaju uglavnom Culeks pipiens - komarac koga kod nas zovemo kućni, a čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta i vlažni podrumi. Komaraci su prenosioci, a rezervoar virusa Zapadnog Nila su ptice - rekao je Aćimović.
I u Beogradu su u toku analize komaraca na Zapadni nil
Zaraženi komarci, prema zvaničnim podacima nisu još registrovani ni u Beogradu, kao što smo već objavili, u toku su analize na prisustvo ovog virusa kod njih.
Shodno tome, ni među ljudima u ovoj sezoni još nisu zabeleženi slučajevi obolevanja od groznicw Zapadni nil, kažu u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Do 13. 07. 2020. godine, na teritoriji Republike Srbije nije potvrđen slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji.
U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom Zapadnog Nila, u "Batutu" preporučuju ličnu zaštitu od uboda komaraca i to:
- upotrebu repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom;
- nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje. Preporučljivo je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću;
- izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca - u sumrak i u zoru;
- upotrebu zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta;
- redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru;
- po mogućstvu boravak u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen;
- izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare;
- smanjenje broja komaraca na otvorenom gde se radi, igra ili boravi, što se postiže isušivanjem izvora stajaće vode. Na taj način smanjuje se broj mesta na koje komarci mogu da polože svoja jaja;
- najmanje jednom nedeljno treba isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki;
- ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu;
- u slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i subtropskom području, obavezno se pridržavati svih navedenih mera prevencije;
- u slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji su kompatibilni sa neuroinazivnim oblikom bolesti, odmah se javiti izabranom lekaru.
STANJE ALARMANTNO: U Opštoj bolnici u Smederevu gotovo popunjenI kapaciteti za lečenje kovid bolesnika
SZO OBJAVILA: Ovo je šest ključnih načina na koji se korona virus prenosi, BUDITE OPREZNI!
POOŠTRENE BEZBEDNOSNE MERE U "SRPSKOM VUHANU": Ovo je detaljan spisak svih zabrana u tom gradu
SNIMAK KAO MAT STAKLO: Evo kako srpski lekari prepoznaju kovid pacijente i bez LABORATORIJSKE POTVRDE
Teška situacija u Šapcu: Hospitalizovano 178 pacijenata, 1 preminuo, troje na respiratoru