Usvojene ekonomske mere: Zna se kako će se i kome raspodeliti državna pomoć vredna 5,1 milijardu evra
Osnovni cilj je da se obezbedi preko potrebna podrška.
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici tri uredbe, kojima se precizira pravni okvir ko će moći da koristi državnu pomoć iz paketa ekonomskih mera vrednog 608,3 milijarde dinara, odnosno 5,1 milijardu evra.
Prema ovim uredbama, svi privredni subjekti u privatnom sektoru mogu da koriste propisane mere pod uslovom da, počev od 15. marta 2020. godine do dana stupanja na snagu ove uredbe, nisu smanjivali broj zaposlenih za više od 10 odsto.
(UŽIVO) ŠESTA NEDELJA KORONA VIRUSA U SRBIJI: Kon najavio dve NOVE MERE za suzbijanje pandemije
VELIKO PRIZNANJE ZA DR KONA: Omiljeni srpski doktor zbog hrabre borbe sa koronom dobio novo zvanje!
NAJNOVIJI PODACI: U Srbiji ukupno 3.105 osoba zaraženo korona virusom, umrla 71 osoba
Ne računaju se zaposleni koji su sa privrednim subjektom u privatnom sektoru zaključili ugovor o radu na određeno vreme pre pomenutog datuma za period koji se završava od 15. marta 2020. godine, pa do današnjeg stupanja na snagu uredbe. Ove pogodnosti mogu da koriste i preduzetnici koji su registrovali privremeni prestanak obavljanja delatnosti najranije 15. marta 2020. godine, odnosno na dan proglašenja vanrednog stanja.
Oni koji su registrovali firmu posle tog datuma, nemaju pravo na ovaj program. Razjašnjeno je da korisnici pomoći mogu da budu i udruženja i druge neprofitne organizacije, ukoliko nisu na spisku korisnika javnih sredstava. Mogućnost odlaganja plaćanja poreza i doprinosa se odnosi na one privredne subjekte, uključujući i ogranke i predstavništva stranih pravnih lica, ali ne važe za banke i druge finansijske institucije.
Planom mera odloženo je plaćanje poreza i doprinosa na zarade i njihove naknade do 4. aprila 2021. Ispunjavanje ove obaveze počeće od januara sledeće godine, i to na najviše 24 mesečne rate, bez kamate.
Kada je reč o uplati bespovratnih novčanih sredstava iz budžeta u iznosu od oko 30.000 dinara, na njih imaju pravo: preduzetnik, preduzetnik paušalac, preduzetnik poljoprivrednik, preduzetnik drugo lice, pravna lica koja su razvrstana kao mikro, mala i srednja. Isplata će početi u maju i ide u tri rate — maj, jun i jul. Veliko pravno lice ima pravo na uplatu bespovratnih novčanih sredstava u iznosu od 50 odsto osnovne minimalne neto zarade za mart 2020. godine, i to za zaposlene kojima je rešenjem utvrđen prekid rada nakon uvođenja vanrednog stanja.
Isplata će se, takođe, vršiti u maju, junu i julu, u iznosu 50 odsto minimalne zarade za mesec mart i oni su u obavezi da otvore namenski račun preko koga će ići ta isplata. To je novac koji poslodavac može da uračuna u minimalnu naknadu zarade od 60 procenata, a može da ide i kao dodatak na tih 60 odsto od ukupne zarade zaposlenog.
Privredni subjekat u privatnom sektoru gubi pravo na korišćenje fiskalnih pogodnosti i direktnih davanja ukoliko u periodu od uvođenja vanrednog stanja pa do isteka roka od 3 meseca od poslednje isplate direktnih davanja, smanji broj zaposlenih za više od 10 odsto, ne računajući zaposlene koji su zaključili ugovor o radu na određeno vreme pre 15. marta 2020. godine za period koji se završava u pomenutom periodu. Kada je reč o finansijskoj podršci privrednim subjektima za održavanje likvidnosti, izdvojiće se 24 milijardi dinara za odobravanje kredita preko Fonda za razvoj.
Osnovni cilj je, kako se navodi, da se obezbedi podrška preduzećima za nabavku obrtnih sredstava i podrška za održavanje tekuće likvidnosti u cilju izmirivanja obaveza nastalih prema poslovnim partnerima, zaposlenima i državi. Pravo na korišćenje sredstava imaće preduzetnici, zadruge, mikro, mala i srednja preduzeća koja su u većinskom privatnom vlasništvu, uz uslov da obavljaju proizvodnu, uslužnu, trgovinsku i poljoprivrednu delatnost.
Krediti za održavanje tekuće likvidnosti i nabavku obrtnih sredstava odobravaće se na rok otplate do 36 meseci, na grejs period do 12 meseci, po kamatnoj stopi od jedan odsto godišnje. Krediti se odobravaju i vraćaju u dinarima. Minimalni iznos kredita koji mogu podići privredna društva je 1.000.000 dinara, a preduzetnici i zadruge 200.000 dinara. Maksimalan iznos kredita može biti: za preduzetnike i mikro pravna lica do 10.000.000 dinara, za mala pravna lica do 40.000.000 dinara i za srednja pravna lica do 120.000.000 dinara.
Osnovni uslov za realizaciju ovih kredita je zadržavanje broja zaposlenih na dan 16. marta 2020, s tim da se, kako do podnošenja zahteva tako i u toku korišćenja kredita, prihvata odstupanje od 10 odsto od broja zaposlenih.
Svi punoletni građani dobiće po 100 evra, po ukidanju vanrednog stanja, u dinarskoj protivvrednosti.
Ispovest Srđana iz Kragujevca: Osetio sam malaksalost, a kada sam otišao u bolnicu dali su mi ove lekove
VUČIĆ U NIŠU OBRADOVAO SVE MEDICINSKE RADNIKE U SRBIJI: Osnovna lekarska plata će biti 105.000 dinara, evo koliko će biti ostale
VUČIĆ RASTURIO MEDIJE KOJI RADE ZA OPOZICIJU: Njihova lažna briga izašla na videlo
"UMESTO ŠTO KRITIKUJETE, URADITE NEŠTO... POBEDIĆEMO I BEZ VAS": Vučić odgovorio na kritike opozicije
U Čačku od korona virusa preminuo doktor: Potvrđeno još pet novih slučajeva zaraze