ZA OVU PRIČU MALO KO ZNA! Otkrivena tajna srpskog manastira: Evo zašto je Žiča baš crvene boje
O tome kako je do ovoga došlo postoji zanimljiva priča.
Posle sticanja crkvene samostalnosti 1219. godine, u Žiči je smešteno sedište autokefalne srpske arhiepiskopije.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/07/08/profimedia-0204967539.jpg?itok=_XkVRqgZ)
"VODI POREKLO OD VARIOLA VERE" Majmunske boginje sve bliže Srbiji, doktori upozoravaju na OZBILJNU BOLEST
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/05/17/img_6366.jpg?itok=_p3elp-J)
OVE BEOGRADSKE ULICE ĆE BITI DANAS ZATVORENE OD 16:00 do 20:00 ČASOVA: Spasovdanaskom litijom se obeležava slava grada
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/24/molitva0231405095.jpg?itok=zH6R8GYO)
PRAVOSLAVNI VERNICI OBELEŽAVAJU SPASOVDAN: Evo koje običaje i verovanja morate ispoštovati
Početkom poslednje decenije XIII veka, manastir je stradao u napadu Tatara, posle čega je sedište arhiepiskopije preneto u Svete Apostole kod Peći, a sam manastir je početkom XIV veka obnovio kralj Milutin.
Tokom srednjeg veka, u Žiči su ustoličavani episkopi i ovenčavani kraljevi iz dinastije Nemanjića, zbog čega je poznata i kao "Sedmovrata".
Slično, glavna manastirska crkva, posvećena je Vaznesenju Hristovom – Svetom Spasu, pa se u stručnim spisima još naziva i Spasova crkva iako je ovo uglavnom nepoznato.
Ono što većina ljudi prvo primeti kada je u pitanju ova impozantna građevina jeste njena boja. Jer, nema baš puno manastira u Srbiji, a ni na svetu koji su tako intenzivno crvene boje.
O tome kako je do ovoga došlo postoji zanimljiva priča.
Naime, Žiču je podigao prvi kralj Srbije iz dinastije Nemanjića, Stefan Nemanjić, a značajnu ulogu u njenom podizanju imao je i njegov brat, Sveti Sava.
On je jedno vreme boravio na Svetoj Gori, a po povratku iz Nikeje u Srbiju 1220. godine naredio je izvesne promene u arhitektonskom izgledu crkve.
U trećoj deceniji XIII veka crkva je premalterisana i obojena u crveno.
Istoričari umetnosti smatraju da je to bila upravo ideja Svetog Save koji je na Svetoj Gori video hramove kao što su Lavra i Vatoped koji su bili crveni.
Tamo se i upoznao sa verovanjem da crkva počiva na krvi mučenika i da je to simbolični oživotvoreno u boji crkava i nakon toga je zahtevao od majstora da i Žiču oboje na isti način.