ZABORAVLJENO PRAVILO Koliko često se šišate? Odgovor na ovo pitanje MNOGO OTKRIVA O VAMA!
Bez obzira na sve različitosti i mnoge promene, postoje određeni maniri koji su bezvremeni i univerzalni.
Bonton, kao skup pravila lepog i kulturnog ponašanja, iako drugačije forme i sadržine, prisutan je vekovima u svim društvima. Sama reč bonton je francuskog porekla i u bukvalnom prevodu znači dobar ton, odnosno, dobar način ophođenja.
Dr Đerlek saopštio dobre vesti: Novi Pazar na pragu da proglasi pobedu nad koronom!
Zamenio brašno i kvasac za drvodeljsko dleto: U ovoj bačkoj idili stvaraju se umetnička dela od drveta
KORONA U ČAČKU: Hospitalizovana 43 pacijenta, TRI NA RESPIRATORU!
Činjenica je da su se ova pravila menjala tokom vremena, te su neki običaji postavši neprimenjivi ili pak smešni, zamenjivani svojim modernijm verzijama kako bi se uklopili u savremene tokove društva.
Nekad je bilo nezamislivo da žena puši, te je kavaljerima bilo strogo zabranjeno da zapale cigaretu u društvu dama, kao i obavezno da, iz znaka poštovanja, zamene svoju garderobu kada odlaze u društvo nežnijeg pola kako se ne bi osećali na dim.
Ovakva društvena norma koja datira iz 19. veka, kao i mnoge slične koje su usled napretka i promena u društvu izgubile smisao, prestale su da se uvažavaju, ali se veliki broj održao i do dana današnjeg ostao odlika nečeg što nazivamo lepo vaspitanje.
Ono na šta treba skrenuti pažnju jesu velike razlike koje postoje među kulturama. Naravno da su mimoilaženja veća što su države udaljenije. Dok se u zapadnom svetu smatra izrazito nekulturnim da ne gledate u oči osobu sa kojom se rukujete, u Japanu kontakt očima za vreme klanjanja pokazuje da ste neko kome se ne može verovati. Ovo potiče iz drvenih vremena kada je naklon bio izraz kojim se pokazivalo poverenje tako što ćete da pognete glavu i time ostavite svoj vrat na milost ili nemilost osobi preko puta vas.
Bez obzira na sve različitosti i mnoge promene, postoje određeni maniri koji su bezvremeni i univerzalni. Svaki gest koji u svojoj srži ima iskazivanje poštovanja, umerenost, pomoć ili ljubaznost nikada neće izaći iz mode. Iako u manjoj meri ili možda na drugačiji način, pravila bontona i dalje poštujemo. Ili se makar trudimo da to činimo.
Ono o čemu ćemo u ovom tekstu pričati jeste ni manje, ni više nego šišanje. I dok se svi, u manjoj ili većoj meri trude da ispoštuju pravila bontona kako prema starijima, tako i prema mlađima, damama i slično, mnogi ne vode računa o tome kada i na koliko bi trebalo da se šišaju.
Naime, prema bontonu o šišanju, navodi su da bi bilo poželjno i kulturno da se muškarci šišaju na 15 dana, dok je kod žena vreme za šišanje nešto malo duže, odnosno 45 dana.
Međutim, u današnjem društvu i 21. veku, ovi stavovi se menjaju te se dolazi do novih "pravila" i stavova koja se vode time da svako treba da se šiša po sopstvenom osećaju i po tome koliko vam je kosa porasla, odnosno, koliko je oštećena.
Vrlo je individualna stvar kada je kosa spremna za šišanje. Ovo zavisi od mnogo faktora, kao na primer od kvaliteta kose, gena, tretiranja kose, zavisi od toga da li farbana, da li se "peglate", da li je štitite kada ste na suncu i hladnoći. Takođe, zavisi od toga kako kosu negujete. Neko će se šišati jednom godišnje po 2 centimetra, a neko će isto toliko morati da skrati kosu svaka 2 meseca, ili jednom u pola godine.
Zaista zavisi od osobe do osobe, kada vidite da je kosa iskrzana, kada su krajevi stanjeni, jasan je znak da je šišanje potrebno. Ukoliko je kosa samo suva pri krajevima, ali još uvek ne i iskrzana, tu su maske i tretmani kojima to možete da rešite, ali iskrzanoj i stanjenoj kosi mogu pomoći samo makaze, onda kada vidite da je to potrebno.
Možda vama i jeste potrebno šišanje u tako kratkom periodu, ali znajte da je ovo vrlo individualno i da svako treba da šiša kosu onda kada postoje znakovi oštećenja, a pravila bontona su uvek tu gde jesu.
"VITALNI MOMČIĆ" POBEDIO KORONU U 93. GODINI: Vranjanac Drakče jači od virusa, nesebično podelio tajnu trijumfa
DOKTOR KON DEMANTOVAO INFORMACIJU! Troslojna zaštita otpada: Učenici imaju slobodu u izboru maske
HELIKOPTERI VOJSKE SRBIJE POSTAVLJAJU KRST IZNAD MANASITRA MILEŠEVA: Vrh Titerovac dobija najlepši ukras (FOTO)
SAMO DA NAM NE PRESEDNE OTVORENA GRANICA SA CRNOM GOROM: Agonija počinje čim krenete put mora, gužva i radovi!
NJEGOV ČUKUNDEDA BIO JE NAGRAĐIVAN ZA JUNAŠTVO: Dr Tiodorović danas slavi 71. rođendan i ima SAMO JEDNU ŽELJU