SMRTNOST IZMEĐU 60 i 70 ODSTO! Slučaj "zacementirana pluća" zabrinuo Srbiju - Šta je to i kako se leči?
Dr Snežana Rsovac, pulmolog objasnila je šta su zapravo "zacementirana" pluća i rekla da je to klasičan primer akutnog respiratornog distres sindroma
Poslednji slučaj osobe obolele od korona viursa u nizu koji je zabrinuo Srbiju, bio je onaj o devojci koja ima samo 20 godina i smeštena je u kovid bolnici u Batajnici. Kako je rečeno, njena pluća su "zacementirana" i vodi se kao jedan od najtežih slučajeva u poslednjih 18 meseci.
Dr Snežana Rsovac, pulmolog objasnila je šta su "zacementirana" pluća i rekla da je to klasičan primer akutnog respiratornog distres sindroma.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/10/pjimage_1.jpg?itok=-Qr_6EeU)
OVAJ LEK UZIMA MILOMIR MARIĆ: Kineska tableta mora da se uzme u prvih pet dana od zaraze, za ovu kategoriju ZABRANJEN
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/12/204760038_10224922456477534_1307224306442845018_n.jpg?itok=Ix9MSpH7)
KORONA UZIMA MAHA - OD PONEDELJKA NOVA MERA: Uvodi se ZABRANA organizovanja veselja u SVIM OBJEKTIMA
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/10/profimedia-0535363245.jpg?itok=M_HKKTga)
SA KORONOM NEMA PRAVILA: Neverovatan slučaj Beograđanina dokazuje istinitost ove tvrdnje
- To je poremećaj gasne razmene sa problemima koji su posledica zapaljenja koja zahvate ne samo plućne ćelije, već i krvne sudove i odlikuje se poremećajem povećane propustljivosti, kako barijere koju imamo na nivou krvnih sudova, endotela tako i epitela, koji oblaže disajne puteve.
- Kompletno, svi segmenti donjeg respiratornog sistema, a to su disajni putevi, plućni parenhim i krvni sudovi su pod teškim upalnim procesima, koji su nekontrolisani i dovode do prodora tečnosti u alveole, a alveole su delovi pluća gde se vrši gasna razmena.
Kada udahnemo, udahnemo vazduh sa kiseonikom i upravo u tom delu preuzima se kiseonik, a iz organizma se izbacuje ugljen dioksid - objasnila je Rsovac na TV Prvoj.
Kako se leči i kakav je ishod?
- Akutni respiratorni distres sindrom zahteva mehaničku ventilaciju, bilo invazivnu ili neinvazivnu, najtežim formama zahteva invazivnu, kada je pacijent intubiran i priključen na respirator i kreće se sa drugim terapijskim protokolima da bi se to zapaljenje stavilo pod kontrolu - rekla je pulmolog.
- Nažalost, sve dosadašnje studije pokazuju da je smrtnost pacijenata sa ovom slikom jako visoka između 60 i 70 odsto - rekla je ona i dodala da bez obzira na godine, ako je pacijent dovoljno dobar potencijal, može da prebrodi to stanje.
- Naravno da je bolja rezerva kod mladih koji su zdravstveno bili u redu pre oboljenja, ali imuni sistem odgovara preterano bez obzira na godine - istakla je doktorka.