Zaigrali su kao bljesak munje uz njegov blagoslov: Folkloraši čije je ime KUD-a odobrio lično Tesla!
Čuvari tradicije nastupaju pod imenom najslavnijeg srpskog naučnika
Niko verovatno ne zna koliko tačno kulturno-umetničkih društava u Srbiji i svetu nosi ime Nikole Tesle, ali samo jednom od njih slavni naučnik je lično odobrio da ponese njegovo ime. Štaviše, on je i autor amblema tog društva - lire "presečene" munjom. Tako, već 92 godine, najpre članovi Pevačkog društva, a potom i KUD "Nikola Tesla GSP" u Beogradu pevaju i igraju sa blagoslovom jednog od najvećih umova čovečanstva.
Pročitajte i:
Davne 1926. godine, stručno osoblje Beogradske električne centrale i Uprave tramvaja i osvetljenja uputilo je u Njujork pismo slavnom sunarodniku sa molbom da dozvoli da Pevačko društvo ponese njegovo ime. Posle dva meseca, krajem avgusta, Nikola Tesla im je odgovorio kako mu je izuzetno drago što može da da saglasnost. Uz odgovor, poslao im je i idejno rešenje grba društva. Deceniju kasnije, 2. septembra 1936. godine, za proslavu desetogodišnjice društva, Tesla im šalje i zastavu sa kopljem i opasačem za nošenje barjaka. Nju i danas ponosno čuvaju u prostorijama KUD-a na beogradskom Dorćolu.
U pismu upućenom Tesli napisano je: "... Svesni te časti i značaja Vašeg imena u celom svetu, a naročito u Srpstvu, radićemo i vršiti svoj zadatak onako kako priliči jednom Društvu koje nosi Vaše ime." Datu reč, članovi društva drže više od devet decenija. Pesmom i igrom, već 92 godine, pronose slavu i svog "kuma" i otadžbine, a okićeni su i mnogobrojnim nacionalnim ordenima i priznanjima.
- Nastupali smo širom Evrope, od Amsterdama do Ankare, od Kijeva do Porta, i gde god da smo, uvek s mnogo ponosa naglašavamo da nastupamo sa Teslinim blagoslovom - priča Mirko Amanović, sekretar beogradskog KUD "Nikola Tesla GSP".
- Uz zastavu, Nikola Tesla je našem društvu poslao i koplje na čijem vrhu je grb koji je sam uradio. Sa prednje strane jugoslovenske trobojke zlatovezom, ćirilicom, ispisano je "Radničko pevačko društvo Nikola Tesla". Sa druge strane platno je potpuno crveno, na njemu je izvezen grb Kraljevine Jugoslavije i stihovi "Pesma nas je održala, njojzi hvala". Sa zastavom je i lenta za zastavnika na kojoj je, takođe, ćirilicom izvezeno "Srborit" - otkriva Mirko Amanović.
Da su vrhunski igrači i čuvari srpske tradicije, brzo se uvere svi koji gledaju njihov koncert ili probu. Sve je u znaku poletne igre, skladnih pokreta, razigranih ritmova i pesme i muzike koje "nose" lepotom kompozicija i stihova.
- I posle gotovo celog veka, svakom od nas potpuno je jasno ko je naš "član zaštitnik" i kakvu to odgovornost nosi. Istovremeno, takvo saznanje nam daje poseban zamah u radu i podstiče želju za izuzetnim zalaganjem, bilo da je reč o igračima, pevačima ili članovima orkestra - kaže generalni sekretar ovog KUD-a.
A kako i ne bi kada svaku probu održavaju ispod zastave koju je Nikola Tesla društvu poslao 1936. i amblema koji je lično izradio.
- Sve radimo tako da bude harmonično i lepo kao zvuci lire, i energično, jako i pamtljivo kao blesak munje. Znamo da ispred nas uvek ide ime srpskog genija iz Smiljana. Na nama je da ime opravdamo veštinom i umećem igranja, ali i pristojnim ponašanjem i lepim manirima - nastavlja Amanović.
- KUD "Nikola Tesla GSP" oduvek je bio rasadnik igračkih i pevačkih talenata. Naši članovi bili su Vera Ivković, Marinko Rokvić, Danilo Živković, Džej Ramadanovski. Osim toga i koreografi su nam bili neki od najpoznatijih u Jugoslaviji i Srbiji poput Vere Ristić, Stevana Zlatića, Danila Srbljanovića, Milivoja Stojanovića Šila - kažu folkloraši.