ZAŠTO? I posle 22 godine se pitamo: Koji je razlog monstruoznog ubistva 16 nedužnih radnika RTS-a? (VIDEO)
Tačno u 2:06 u noći između 22. i 23. aprila 1999. dogodio se jedan od najstrašnijih i najgnusnijih napada na našu zemlju. Bombardovana je zgrada RTS-a u Aberdarevoj ulici u Beogradu.
Životi 16 radnika RTS-a, koji su bili na svojim radnim mestima i odgovorno radili svoj posao, zauvek su ugašeni. Njihove porodice zavijene su u crno, a mladost im je prekinuta.
"Majko, ako ideš na grob, zapali i za mene sveću" Blizanci poginuli na Kosovu, a za njima i treći brat umro od tuge
BRATA MU ZAPALILI, OSTALE UBILI! Njegov otac je jedan od 38 zarobljenika koji su preživeli strahote Jasenovca
Aniti će 6. april zauvek ostati u sećanju! Predsednik je raspametio buketom cveća, a ima i specijalnu poruku za njega!
Svake godine, na ovaj dan, podsećamo se na ovaj stravični zločin nad nedužnim narodom koji ne smemo i nećemo nikada zaboraviti.
U napadu NATO-a poginuli su: Jelica Munitlak (27), šminker, Ksenija Banković (27), video-mikser, Darko Stoimenovski (25), tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (26), tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27), radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (29), električar, Aleksandar Deletić (30), kamerman, Slaviša Stevanović (32), tehničar, Siniša Medić (32), dizajner programa, Ivan Stukalo (33), tehničar, Dejan Marković (39), radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47), radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović (50), tehničar u masteru, Milovan Janković (59), precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61), režiser programa, i Slobodan Jontić (54), monter.
Čelnici NATO-a su tvrdili da je napad bio opravdan, a specijalna komisija Haškog tribunala koja je ispitivala i slučaj bombardovanja RTS-a, nije predložila Tužilaštvu da pokrene krivični postupak. Stručnjak Amnesti internešenela za Balkan Šan Džouns rekla je na desetogodišnjicu napada da je bombardovanje RTS-a bilo ratni zločin.
-Bombardovanje sedišta srpske radio-televizije bilo je nameran napad na jedan civilni objekat i kao takav predstavlja ratni zločin- izjavila je 2009. godine Šan Džouns.
Međunarodna organizacija za ljudska prava "Hjuman rajts voč" saopštila je 2000. godine da nije bilo nikakvog opravdanja za bombardovanje zgrade Televizije.
Spomenik "Zašto?", kojim porodice i prijatelji stradalih postavljaju pitanje zašto su oni poginuli postavljen je u znak sećanja na poginule, u beogradskom Tašmajdanskom parku, kod zgrade RTS-a.