Zašto se kaže MRATINDAN kad slavimo Sv. Stefana Dečanskog?! Danas je VELIKI SVETAC i srpska slava, a ovaj praznik vekovima povezuje nas i Nemce
Zašto se kaže da slavimo Svetog Mratu, kada u stvari slavimo slavnog srpskog kralja.
Naime, 24. novembra kada slavimo Svetog kralja Stefana Dečanskog, naš narod koristi čudno ime za taj veliki praznik. Razlog za to je jedan svetac iz zapadne Evrope.
Umetničko delo''Blagorodna Srbija'': Poklon Vučiću povodom propajanja Vojvodine Srbiji
U pitanju je Sveti Martin, a taj nemački svetac je poznat među Srbima zato što su njegov kult najverovatnije doneli nemački rudari koji su dolazili u nemanjićku Srbiju kao radna snaga.
Iskrivljavanjem njegovog imena Martin dobili smo Mratindan.
Sveti Martin Turski (po gradu Turu u Francuskoj) je rođen u Panoniji, u Štajerskoj. Otac mu je bio rimski oficir, tako da se i Martin protiv svoje spremao za vojničku službu.
Nakon jedno neobičnog događaja kada je prosjaku dao svoj vojnički ogrtač javio mu se u snu Isus Hristos. Martin je napustio vojnu službu nakon toga, krstio se i postao hrišćanin. Ubrzo zatim se zamonašio u eparhiji svetog Ilarija Poatijskog, i tamo provodio život pun hrišćanskih podviga.
Protiv njegove volje postavljen je za episkopa u gradu Turu. Radio je predano u turskoj eparhiji i vodio tešku borbu sa neznabošcima i jereticima arijancima.
Sveti Martin je umro 397. godine.
Do 16. veka i gregorijanske reforme, Pravoslavna i Rimokatolička crkva koristile su zajednički, julijanski kalendar.
Po julijanskom kalendaru, dan Sv. Martina bio je 11. novembra, što upućuje da je ovaj kult bio jak i među Srbima, jer su i nakon reforme, Srbi 11. julijanskog novembra nastavili da običajno proslavljaju dan po imenu "Mratindan" ili "Mratinje", kao i svetitelja po imenu "Sv. Mrata". 11. novembar po julijanskom kalendaru, u 20. i 21. veku pada na 24. gregorijanski novembar.