EVO GDE JE ŽARIŠTE PTIČJEG GRIPA U BEOGRADU: Uginuli labudovi se ovde zarazili - Da li je opasno i za ljude?
Treba li građani da brinu, da li se ovaj virus prenosi i na ljude i kućne ljubimce?
Vest o registrovanom ptičjem gripu kod uginulih labudova unela je novu brigu među sugrađane, naročito kada je oktrivneo da je žarište popularni Zemunski kej, odnosno ceo potez u krugu od tri kilometara.
NEĆETE VEROVATI ŠTA JE ŽENA STAVILA NA GLAVU: Urnebesna scena iz beogradskog autobusa (FOTO)
MOLITE SE I POSEĆUJETE CRKVU, ALI VAM BOG NE USLIŠAVA MOLITVE? Arhimandrit Kiril otkriva gde pravimo OGROMNU grešku!
TRAGEDIJA U KOVID BOLNICI NA KARABURMI! Preminula još jedna porodilja od korone: Imala samo 26 godina
Treba li građani da brinu, da li se ovaj virus prenosi i na ljude i kućne ljubimce?
Kako je izjavio dr Ljubiša Veljović, virusolog sa Naučnog Instituta za veterinarstvo Srbije, ovaj tip ptičjeg gripa je visoko patogeni soj samo za ptice. Dakle, građani ne treba da strepe ni za svoje niti za zdravlje svojih kućnih ljubimaca, poput pasa i mačaka.
Ptičji grip ili avijarna influenca je otkrivena na tri lokacije na širem području grada Beograda. Uvek su u pitanju bili uginuli inficirani labudovi.
Kako je objasnio dr Veljović, u Naučnom Institutu za veterinarstvo Srbije iz materijala uginulih labudova je dijagnostikovano prisustvo virusa Influenca tipa "A" odnosno virus ptičjeg gripa.
Detaljnijom analizom je utvrđeno da svi do sada izolovani virusi ptičjeg gripa sa šire teritorije grada Beograda pripadaju tipu H5N8 virusa gripa, koji je inače visoko zarazan samo za ptice.
- Na osnovu svih naučnih saznanja virus ptičjeg gripa H5N8 nije patogen za čoveka odnosno nema zoonozni potencijal tako da nema mesta panici. Ljudi od ovog soja ne mogu oboleti - naglašava dr Veljović.
Za koga je opasan
Međutim, kako dodaje, od navedenog soja virusa mogu oboleti sve ptice pa i domaća živina zbog čega je Uprava za Veterinu Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva izdala rešenje o zaraženom i ugrođenom području sa merama koje se moraju sprovesti. Propisane mere ovim rešenjima su iz okvira poljoprivrede odnosno veterinarske medicine.
- Najprijemčivije vrste za ovaj virus su divlje vodene ptice odnosno divlje ptice vezane za vodu, kao što su divlje guske, divlje patke labudovi i slično. Napominjem da je virus ptičjeg gripa i to isti soj H5N8 bio izolovan i u martu tekuće godine u području okoline Kule u Vojvodini o čemu je Uprava za veterinu izvestila javnost na svom sajtu - podseća.
Takođe, dr Veljović je rekao da je navedeni soj virusa od proleća do danas već dijagnostikovan u više zemalja okruženja i EU.