ZGRADA U SRBIJI KOJU JE GUGL IZBRISAO SA MAPE: Niko ne sme da je slika, a evo i zbog čega! (FOTO)
Posle nekoliko meseci snimanja, servis je u Srbiji konačno počeo sa radom 24.7.2014. godine
Kada je 2007. godine Gugl pokrenuo projekat "Strit vju" ljudi širom sveta su bili uzbuđeni što će imati priliku da iz svog doma posmatraju gradove i zdanja od kulturnog i istorijskog značaja.
Priliku da bude deo virtuelne priče rame uz rame sa svetskim državama, 2013. godine, dobila je i Srbija, za koju je američka kompanija najavila da će biti predstavljena kroz snimanje 70 gradova i sela.
Samo u TRAVELLAND-U: HIT CENE egzotičnih putovanja ZA ŠKOLSKI RASPUST!
IMAJU VAŠU SLIKU I PODATKE: Ako koristite "Ajfon" OVO morate znati!
NENADOV KRST NA ČELU JE LAŽ? Naučnici ga raskrinkali, otkrili da ga crta PAPRIKOM?!
Ovako Dragiša ide na seosku slavu: Jedino prevozno sredstvo u ivanjičkim selima su traktor i konj (FOTO)
Kada se 15.10.2013 godine, nešto iza 19 časova u Beogradu pojavio prvi Gugl automobil opremljen sa kamerom na krovu, Beograđani su oduševljeno reagovali. Da li u vidu šale da će se zagubiti u Borči ili Kaluđerici, da li zbog približavanja Srbije svetu ili zbog neobičnog izgleda automobila, tek niko nije ostao ravnoodušan.
Kako to obično biva, krenule su i teorije zavera na društvenim mrežama i to ponajviše o tome šta Gugl sme da snima, a šta ne. Odnosno, koji su to objekti koji će smeti da se prikažu tokom virtuelne šetnje.
Pored prakse da se ne snimaju objekti osetljive namene, kao i vojni objekti koji se bluruju u čast pooštovanja prema državama, postoji još nekoliko pravila o privatnosti. Naime, kako je Gugl tada naveo na svojoj zvanično stranici korisnici mogu da zatraže dodatno zamućenje fotografije i da pored zamućivanja lica i registarskih tablica, zatraže zamućivanje celog automobila, kuće i slično.
Posle nekoliko meseci snimanja, servis je u Srbiji konačno počeo sa radom 24.7.2014. godine, a prvi gradovi koji su se našli na "Strit vjuu" bili su Novi Sad, Beograd i Niš.
Pregledom servisa utvrđeno je da na području Beograda nije moguće virtuelno posetiti dva objekta, Kovnicu novca na Topčideru i novu zgradu Američke ambasade u Beogradu, o čemu se povela polemika i na društvenim mrežama nakon što se pojavio post novinara Petra Vojinovića u kojem se navodi da je moguće videti vojni aerodrom u Batajnici, što nije bio slučaj i sa ambasadom SAD.
Naime, kako je već navedeno, Gugl u svom pravilniku o korišćenju i privatnosti Strit vjua, ima stavku po kojoj svako može da zatraži od njih da se određeni deo fotografije bluruje, što su kovnica novca i ambasada SAD iskoristile.
Sa druge strane, preko Gugl mapa, koji funkcioniše na sasvim drugi način, moguće je, pogledati kako iz ptičije perspektive izgledaju slike Bele Kuće, Pentagona, pa i Fort noksa, mesta na kojem se čuvaju zlatne rezerve Američke države, kao i veliki broj neprocenljivo vrednih umetnina.
Korisnicima Gugla je takođe dostupno da se upoznaju i sa najzatvorenijim gradom na svetu, Pjongjanguom u Severnoj Koreji.
Upravo zbog toga, snimak vojnog aerodroma Batajnica, te i niza drugih građevina od vojnog i strateškog značaja u Beogradu, nije nikakav propust, već praksa koja je ustaljena.
Građani, obratite pažnju na simptome: OVO SU DVA NAJČEŠĆA UZROKA SMRTI U SRBIJI
Na takmičenju u Čikagu SRPSKI SALČIĆI zasenili kolače iz celog sveta: ODUVALI "ŠVARCVALD" I "SAHER" TORTU! (FOTO)
OVO JE NAJVEĆI PROTIVNIK DEDA MRAZA: Njega se i odrasli plaše!
OGROMAN USPEH SRPSKIH LEKARA: Pronašli gen gljive otporan na lekove protiv infekcije!
Miroslav iz Bele Palanke napravio je kuću NA 12 METARA VISOKOJ STENI: Već 40 godina joj se svi dive