ŽIVOT SE ZA KRATKO VREME MOŽE PROMENITI! Dr Kisić: Nema panike, ali budite svesni da je virus I DALJE MEĐU NAMA
Sigurno je da se 18. maja otvaraju aerodromi.
Ukinuto je vanredno stanje u Srbiji, uvedeno 15.marta ove godine zbog epidemije korona virusa. Jedan od uslova bio je da više od 7 dana imamo manje od pet odsto zaraženih u odnosu na broj inficiranih Kovidom 19. Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije i član Kriznog štaba Darija Kisić Tepavčević kaže da se vraćamo svakodnevnim aktivnostima, ali da bi i dalje trebalo da se ponašamo u skladu sa merama.
Najnoviji podaci o obolelima: Pozitivno još 57 ljudi, za 24 sata umrle TRI OSOBE
U BEOGRADU SUTRA SVI MOGU U GRADSKI PREVOZ: Ukidaju se ograničenja, neće biti ni redara, a VAŽIĆE SVE KARTE
Darija Kisić je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a izjavila da se sada vraćamo svakodnevnim aktivnostima.
- Nema vremenskog ograničenja koje možemo da provodimo napolju, otvorena su nam praktično sva mesta na koja smo i pre išli. Znamo kako možemo da preveniramo infekciju. U skladu s tim sada pravimo svi svoje protokole i planove, gde je neophodno da idemo i da smanjimo rizik - istakla je Kisić Tepavčevićeva.
Objašnjava da smo sve ovo vreme u kućama imali neke nove obrasce ponašanja.
- Većina građana govori da češće nego ikada peremo ruke, da je bila najveća potrošnja sredstava za pranje ruku. To je nešto što treba i da nastavimo, da što češće čistimo kuće, provetravamo. To je deo i preventivnih mera kada je u pitanju ova infekcija - naglasila je Kisić Tepavčevićeva.
Ističe da nema mesta za panična ponašanja.
- U zatvorenom prostoru u kući ne treba da nosimo maske, izuzev ako neko od članova porodice ima simptome respiratornih infekcija, ili mi. Ako idemo u zatvorene prostore gde ima nepoznatih ljudi za koje ne znamo da li su nosioci infekcije, onda nošenje maski i pranje ruku. Jako je bitno da se redovno provetravaju prevozi, da i tokom vožnje budu otvoreni prozori. To je nešto što nas ne košta, a može da bude značajano. Kada dolazimo sa takvih mesta, jako je bitno da operemo ruke - navela je Kisić Tepavčevićeva.
Prema njenim rečima, sigurno je da je oslabila aktivnost virusa.
- U ovom periodu godine ima manje infekcija koje se prenose kapljičnim putem. Mnogo je sada manja šansa da se inficiramo nego pre dva meseca. Ipak, da imamo na umu ipak da je virus tu negde i da mu ne dozvolimo da pronađe put do osetljive osobe. Ukoliko se zarazimo velika je šansa da ćemo imati blag oblik infekcije. Ne smemo sebe svesno izlagati riziku bez obzira na sve - istakla je zamenica direktora "Batuta".
Zaštita na radu nije, kaže, nešto što je počelo sa kovidom 19.
- U skladu sa tim svaki poslodavac treba u okviru preporuka i da se ponaša i da organizuje rad. To su preporuke koje smanjuju rizik. Ne treba sada svako od nas da ima nekog policajca koji vodi računa kako se ponašamo, da li ste prišli nekoj osobi na udaljenost koja nije bezbedna. Generalno se zna, da kada je u pitanju kapljična infekcija, da se ne posmili da je to nešto što možete dobiri u roku od nekoliko sekundi kada se nađete pored zaražene osobe - izjavila je Darija Kisić Tepavčević.
Prema njenim rečima, još uvek nije definisano za putovanja, jer to zavisi i od zahteva zemalja koje učestvuju u međunarodnom saobraćaju.
- Nema konsenzusa jer nema pouzdane mere. Različite zemlje donose različite preporuke, da li je to test koji važi od 24 od 72 sata, testiranje na graničnom prelazu. Austrija je u tome išla najdalje, pa je govorila da će se PCR test raditi na samom aerodromu. Međutim, nije navela u prototokolu šta je sa osobama koje nisu vaši državljani, a za koje se utvrdi da su pozitivni. Moramo da vidimo šta je to najefektivnije, makar kao skrining test. Ipak bi putovanja trebalo da se ograniče na službene posete, a da putovanja iz privatnih ili turističkih razloga odmor odložimo za neki period - kazala je Kisić Tepavčevićeva.
U Srbiji je testirano više od 100.000 ljudi.
- Sve je bilo podređeno indikacijama i o trošku države. Nismo imali neke lične zahteve za testiranja, mi smo naše testove čuvali isključivo za epidemiološke indikacije. Kako će sigurno biti zahteva za odlazak u druge zemlje koje će tražiti testiranje, mi ćemo izaći u susret. Još ne znamo kako. Prioritet uvek imaju osobe za koje je utvrđena indikacija, a osobe koje imaju potrebu za test i ako to žele da plate žele rezultate odmah. To je nešto što je logično i gledaćemo kako da to organizujemo - dodaje Kisić Tepavčevićeva
- Prvo smo imali proglašenje epidemije od velikog javnog značaja. Kod nas su 1972. bile velike boginje, 2009. grip, pa 2013. male boginje. To je najviši zakonski okvir koji nam omogućava sprovođenje mera. Postoji i nešto ispod toga, a to je prijava epidemije. Epidemija se odjavljuje kada istekne dvostruki maksimalni inkubacioni period za neku bolest. To je 28 dana. Epidemija malih boginja nam je trajala 18 meseci, toliko je trebalo da dođe do isteka dvostrukog maksimalnog inkubacionog perioda. Održavaće se sporadično ova bolest, ali ne znam koliko dugo. Važno je da idemo ka silaznom toku epidemije. U narednom nekom periodu će se ći ka jednocifrenim brojevima, ali sporadično održavanje bolesti će da bude izvesno - rekla je Kisić Tepavčevićeva.
Poručuje da uživamo u ovom lepom vremenu, u životu.
- Shvatili smo kako za kratko vremenski period može da nam se promeni život. Virus je tu pojaviće se i novi. Mi smo ti koji možemo da im stanemo na put. Uz odgovorno ponašanje uspećemo da ga eliminišemo iz naše populacije. Nema mesta panici, mnogo toga smo uradili, samo da ne zaboravimo da je virus tu, među nama - zaključila je Kisić Tepavčevićeva.