DEVET GODINA OD BRUTALNOG UBISTVA U PORTI CRKVE U VRANIĆU Ubica u međuvremenu stekao dosije nalik ruskom romanu, njegov saučesnik IZREŠETAN u Žarkovu
Marko Petković osuđen na 17 godina za ubistvo Saše Joksića i ranjavanje Dragana Jovanovića
Mnogi zločini počinjeni na teritoriji Srbije uznemirili su javnost. Neki od njih su toliko surovi da se i godinama, ali i decenijama kasnije sa jezom govori o njima, a akteri krvavih pirova služe dugogodišnje robije ili su sami presudili sebi. U kategoriji Najjeziviji zločini u Srbiji podsećamo vas na neka monstruozna dela koja su odnela nevine živote i zavila u crno mnoge porodice, ali i cela mesta u kojima su se desili.
Na današnji dan pre devet godina, tokom proslave crkvene slave u dvorištu Crkve Svetog Ilije u Vraniću, ubijen je Saša Joksić, a Dragan Jovanović je zadobio teške povrede opasne po život. Pravosnažno je Marko Petković osuđen na 17 godina zatvora za ubistvo Joksića i pokušaj ubistva Jovanovića. Sumnjalo se da je Petković bio jedan od četvorice ubica "škaljaraca" Igora Dedovića i Stevana Stamatovića u Atini 19. januara 2020. godine.
Petković je tvrdio da je napadnut
Apelacioni sud u Beogradu 2. aprila prošle godine pravosnažno je osudio Marka Petkovića na 17 godina zatvora, dok je Asodi pravosnažno oslobođen.
Asodi je 4. novembra prošle godine teško ranjen u beogradskom naselju Žarkovo i podlegao je povredama desetak dana kasnije. Bio je pogođen sa šest metaka u stomak i grudi.
Saša Joksić je ubijen na Ilindan 2. avgusta 2015. godine u Vraniću. Tog dana je kraj crkve, koja nosi ime Svetog Ilije, organizovana seoska i crkvena slava. Saša je sa prijateljem krenuo kući i video kako u porti neki mladići uriniraju. Opomenuo ih je da to ne čine, posle čega je izbila tuča, a Joksić, koji je tada imao 39 godina, izboden je nožem, a ranjen je i njegov prijatelj Jovanović.
U finišu sudskog procesa, Više tužilaštvo povuklo je optužnicu protiv Ivana Asodija za teško ubistvo Joksića u saizvršilaštvu. Očigledno su, posle saslušanja svedoka, ocenili da protiv njega nema dokaza da je učestvovao u tuči, kada je Joksić izboden nožem, nakon čega je preminuo. Tako je jedini optuženi za ovo ubistvo ostao Marko Petković.
Operativna saznanja pokazuju da je Petković bio jedan od četvorice muškaraca koji su u Atini ubili "škaljarce" Igora Dedovića i Stevana Stamatovića pred ženama i decom.
Sud nije prihvatio Petkovićevu odbranu da je Joksića ubo u samoodbrani jer je navodno bio napadnut. Međutim, olakšavajuća okolnost pri izricanju kazne bila je ta da je Petković u vreme ubistva bio mlađi punoletnik i da nije ranije osuđivan.
Uhapšeni ubrzo nakon ubistva
Petković i Asodi su uhapšeni ubrzo nakon ubistva. Petkoviću je pritvor 2018. godine zamenjen kućnim pritvorom, nakon čega mu se izgubio trag i nije se više pojavljivao na suđenjima. Sud je raspisao poternicu za njim, a uhapšen je krajem januara prošle godine u okolini Aranđelovca. Kod njega su tada pronađeni pištolj i falsifikovana bugarska lična karta.
Suđenje su pratile brojne kontroverze. Sud je najpre, nakon godinu dana od hapšenja, pustio Asodija iz pritvora, a nakon 30 meseci i Petkovića, uz obrazloženje da mogu da prate postupak braneći se sa slobode. Asodi je ubrzo pobegao u Austriju, gde je uhapšen zbog drugog krivičnog dela i potom deportovan u Srbiju zbog raspisane poternice.
Dedović i Stamatović ubijeni su 19. januara prošle godine pred suprugama i decom. Četiri nedelje nakon ovog zločina, vlasnik restorana je prvi put za medije progovorio o događaju.
Dedović i Stamatović su sa porodicama sedeli u gornjem delu restorana, pored otvorenog kamina, kada su ušla četvorica muškaraca sa maramama preko usta. Krenuli su direktno ka njihovom stolu, bez da su pogledali ni levo ni desno. Dedović i Stamatović su odmah ustali, verovatno da bi usmerili napad na sebe i spasli žene i decu. Napadači su izvadili oružje i zapucali. Nakon minute su izašli napolje, lagano, bez trčanja.
Utvrđeno je da je Petković bio u Atini kada su ubijene vođe "škaljarskog klana" i da je koristio lažna bugarska dokumenta za ulazak i izlazak iz Grčke. Nekoliko sati nakon likvidacije u restoranu "Voskopula", napustio je Grčku i otišao u Bugarsku, a dan kasnije stigao u Srbiju.
Lažna bugarska dokumenta
Naše bezbednosne službe, u saradnji sa grčkim kolegama, saznale su identitet i ostale trojice osumnjičenih za mafijašku likvidaciju u Atini, a o tome su govorili i svedoci na suđenju Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću i njihovoj organizovanoj kriminalnoj grupi.
Sva četvorica osumnjičenih za ubistvo "škaljaraca" koristili su bugarska dokumenta za ulazak i izlazak iz Grčke. Postoje ozbiljna saznanja da se Petković tokom bekstva zbog ubistva u Vraniću povezao sa moćnom kriminalnom grupom i da je kasnije, po njihovom nalogu, sa još trojicom pobio "škaljarce" u Atini.
Igor Dedović je bio na čelu "škaljarskog klana" i crnogorska policija je raspisala poternicu za njim zbog sumnje da je pokušao ubistvo dvojice članova suprotstavljenog "kavačkog klana" Miloša Radonjića i Vojina Stupara 2016. godine. Mediji su ga povezivali sa prekookeanskim švercom kokaina, ali je Dedović to uvek demantovao.
Stevan Stamatović je bio vođa podgoričkog ogranka "škaljarskog klana", poznatog kao "zagorička grupa". On i njegova grupa osuđeni su u Podgorici na ukupno 41 godinu zatvora zbog stvaranja kriminalne organizacije i pokušaja likvidacije Radojice Zekovića. Takođe je dovođen u vezu sa ubistvom vođe navijača Partizana, Aleksandra Stankovića, zvanog Sale Mutavi, 2016. godine u Beogradu, što je negirao.