DONOŠENJE KONAČNE ODLUKE O PRESUDI! Fondacija Slavko Ćuruvija: Očekujemo da se ubice konačno nađu iza rešetaka
Fondacija Slavko Ćuruvija očekuje da Apelacioni sud u Beogradu potvrdi presudu u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije.
Uoči sednice kojom će Apelacioni sud 7. jula početi proces donošenja odluke o presudiVišeg suda u Beogradu, ova fondacija očekuje da će apelacija potvrditi odluku prvostepenog sudskog veća.
DOLIJAO POSLE PET GODINA: Marko pokušao ubistvo u zatvoru, pobegao i krio se pod lažnim imenom
ISPLIVALA NEVIĐENA FOTKA VOĐA ZEMUNSKOG KLANA: Goli do pola i raspištoljeni, držali celu Evropu pod šakom (FOTO)
POSLEDNJI POZIV VIOLETE KOJU JE BIVŠI DEČKO IZBO 50 PUTA: Nemci objasnili zašto je pušten iz zatvora uoči ubistva
Tom presudom su četvorica pripadnika Resora državne bezbednosti za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.
- Nadamo se da će sudsko veće Apelacionog suda imati snage da nakon 21 godine od ubistva Slavka Ćuruvije stavi tačku na ovaj slučaj. Pozivamo Veće da ne vraća četvorogodišnje suđenje na početak, uprkos žalbama odbrane optuženih, ali i uprkos začuđujućoj žalbi zamenika tužioca za organizovani kriminal, koji je takođe tražio da presuda bude odbačena - navodi se u saopštenju.
Fondacija navodi da je prvostepenom presudom zamenik tužioca "praktično dobio sve što je i tražio u optužnici", pa da "nije jasno zbog čega traži ponovno suđenje".
U saopštenju, ta fondacija podseća da se samo jedan od četvorice osuđenih prvostepenom presudom nalazi u zatvoru – bivši načelnik RDB-a Radomir Marković, i to zbog zločina na Ibarskoj magistrali i ubistva Ivana Stambolića.
Milan Radonjić i Ratko Romić su, i pored toga što su osuđeni i što su im izrečene teške zatvorske kazne, i dalje tek u kućnom pritvoru.
- Prolongiranjem donošenja pravosnažne presude, ubice Slavka Ćuruvije dobile bi priliku da u kućnom pritvoru provedu veći deo kazni na koje su osuđeni. Podsećamo i da je Miroslav Kurak i dalje u bekstvu i da ništa ne ukazuje na to da državni organi rade na njegovom izručenju po poternici koja je za njim raspisana - navodi se u saopštenju.
Fondacija Slavko Ćuruvija navodi da nakon "opstruiranja istraga za ubistvo, pretnji istražiteljima i svedocima, nakon kontroverznih odluka sudskog veća, koje je upravo Apelacioni sud u više navrata odbacivao", izražava snažno uverenje da će Apelacioni sud na najbolji način razmotriti sve dokaze iznesene tokom procesa i doneti "pravednu presudu".
- Svaka drugačija odluka pokazala bi da Srbija nema snage da se do kraja suoči sa zločinima koje je organizovala država i da prvi put donese pravosnažnu presudu za ubistvo jednog novinara", navode u toj fondaciji.
Tokom suđenja za ubistvo Ćuruvije saslušano je više od 100 svedoka i održano je preko 90 glavnih pretresa. Nasuprot presudi, optužnica tvrdi da je Ćuruviju 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a da mu je saučesnik bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Slavko Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa", a sa njim je tada bila Branka Prpa.