ALARMANTNO NA GRENLANDU: Za dan se otopilo leda dovoljno da POTOPI DVE SRBIJE, jedna stvar posebno ZABRINJAVA
Ovo je treći najveći gubitak leda od 1950. godine
Grenland je u sredu izgubio ogromnu količinu leda koji se otopio zbog visokih temperatura podstaknutih klimatskim promenama, a otopljena količina vode dovoljna je da sa 5.1 cm prekrije američku saveznu državu Floridu (čija je površina približna kao površina dve Srbije), poručili su naučnici.
NUKLEARNA TENZIJA NA BLISKOM ISTOKU: Izrael optužio Iran za napad na tanker, na potezu Teheran
POŽAR U POPULARNOM ALBANSKOM LETOVALIŠTU: Vatra zahvatila nisko rastinje i šumu
STRIKTNA PRAVILA I KADA NA SVET STIŽE NOVI ČLAN: Britanska kraljica se pita za sve, ovi protokoli se moraju ispoštovati
Ovaj događaj bio je treći najveći gubitak leda na Grenlandu tokom jednog dana od 1950. godine. Druga dva rekorda dogodila su se u takođe u ovom veku, 2012. i 2019. godine.
Do brzog topljenja došlo je nakon što je topli vazduh, zarobljen nad arktičkim ostrvom, promenio obrazac cirkulacije atmosfere, kažu naučnici, napominjući da bi se moglo otopiti još više leda.
Samo u sredu se otopilo oko 22 gigatona leda, pri čemu se 12 gigatona uliva u okean, a 10 gigatona apsorbuje snežni pokrivač koji bi ga mogao ponovo smrznuti, rekao je Ksavijer Fetvajs, klimatolog sa Univerziteta u Liježu u Belgiji.
Danska grupa arktičkih istraživačkih institucija, Polar Portal, opisala je fenomen na Grenlandu na Tviteru kao "događaj topljenja".
Iako je volumen topljenja manji nego u 2019, zahvaćeno područje je bilo veće, navodi Polar Portal.
Takvi događaji mogu stvoriti povratne petlje koje podstiču dalje zagrevanje i topljenje na Grenlandu, rekao je klimatolog sa Univerziteta Kolumbia.
Ističe se da ovaj događaj Grenland postavlja u ranjiviji položaj do kraja sezone topljenja.
Naučnici su procenili da je otapanje ledenog pokrova Grenlanda, drugog po veličini na Zemlji posle Antarktika, izazvalo porast globalnog nivoa mora za 25 odsto u poslednjim decenijama.
Naučnici upozoravaju da modeli koji se koriste za projektovanje budućeg gubitka leda ne beleže uticaj promene obrazaca cirkulacije atmosfere, što znači da mogu potceniti buduće otapanje leda na Grenlandu.
Temperature vazduha iznad Grenlanda u sredu su bile "zabrinjavajuće" na istoku ostrva, koje su dostizale čak 23,2 stepena Celzijusa.