BIVŠI KOMANDANT JSO: "LEGIJA mi je naredio da ubijem Ivana STAMBOLIĆA!"
Legija: Ovo nije Maričić koga sam poznavao i sa kojim sam živeo, hajde da mu svi pomognemo.
Suđenje zbog organizovanja pobune JSO u Beogradu obilovalo optužbama, uvredama i teškim rečima.
"Da li je Legija meni naredio da ubijem Stambolića? Da, Legija je meni naredio da ubijem Stambolića!" Ova izjava Duška Maričića Gumara, bivšeg komandanta rasformirane Jedinice za specijalne operacije u nastavku postupka za oružanu pobunu pripadnika JSO, novembra 2001. godine, ali i njegovo celokupno ponašanje tokom suđenja, izazvalo je u Specijalnom sudu žustru polemiku oko toga da li je ovaj optuženi psihički sposoban da prati proces.
MOŽE DA BIRA ŠTA ĆE DA JEDE: Legija u zatvoru ima svog kuvara
U jednom momentu i sam Milorad Ulemek Legija, koji je sa Maričićem i još šestoricom optužen u ovom postupku, javio se da mu postavi pitanje, ali je odustao posle konsultacije sa advokatom. Umesto toga, obratio se sudu:
- Maričića poznajem pola života, zajedno smo živeli i radili. Ali, ovo više nije onaj Duško koga sam poznavao. Dajte da mu svi pomognemo. I njemu i nama da se sve ovo ne pretvori u agoniju koja bi imala teške posledice za sve.
Kako bi se proverilo njegovo psihičko stanje, advokat Boža Prelević je zatražio da sud uradi dodatno veštačenje. On je čak bio i rezigniran nalazom veštaka, koji je nešto ranije konstatovao da Maričić nema nikakvih smetnji da prati suđenje.
- Ovde se radi o ekstremnom bezobrazluku veštaka koji nije uradio svoj posao kako treba - rekao je Prelević.
- Da jeste, ovako nešto se ne bi dogodilo. Njegovo ponašanje nije racionalno, on ne može da locira na kojem se suđenju nalazi i zbog stanja u kojem je, ostali optuženi mogu da budu kolateralna šteta.
Nastavlja se suđenje pripadnicima JSO za pobunu
Ulemekovog branioca interesovalo je da li je Maričić išao na kontrolu kod neuropsihijatra, na šta je ovaj odgovorio da je bio na nekakvim pregledima, kao i da pije lekove, ali ne zna koje. Požalio se i da često ima nesanice.
Maričić je u veoma konfuznoj priči, na momente je začinjavajući psovkama, pričao o nekakvoj "nacionalnoj mržnji u Kuli", gde je bila stacionirana Jedinica do rasformiranja. U jednom momentu dotakao se i optuženog Zvezdana Jovanovića, protiv koga je razdvojen postupak, jer njegov advokat koji mu je nedavno postavljen po službenoj dužnosti nije imao dovoljno vremena da se pripremi.
O predlogu odbrane za novo psihijatrijsko veštačenje sud će naknadno doneti odluku.
Tokom suđenja Ulemek je tražio da se obustavi postupak, obrazlažući to činjenicom da je tokom poslednjih pet godina dokazano da nisu krivi, ali i time da proces košta državu. Naveo je da samo njegovo dovođenje "nije jeftino" i da se na taj način "izbija novac iz džepova poreskih obveznika".
- Od događaja je prošlo 15 godina, a deset godina niko nije reagovao, kazao je Ulemek.
Paradoks je da se krivična prijava, a onda i optužnica pišu na osnovu privatne tužbe članova porodice Đinđić.
Postavlja se pitanje zašto pravosuđe nije odmah reagovalo po službenoj dužnosti. Na teret nam se stavljaju najteža moguća krivična dela. Za oružanu pobunu prema jednoj suverenoj državi. U svakoj državi bi to bio razlog da se automatski procesuiraju učesnici.
Viši sud: Ulemek i dalje u zatvorenom odeljenju Zabele
Optuženi je dodao i da tužilaštvo želi da progura tezu kako je sve bilo nasilno:
- Jasno je dokazano da Srbija ni jednog trena nije bila ugrožena. Pa tada nije bio ugrožen ni saobraćaj na auto-putu. Ovo je politički proces. Pokušaj određenih političkih subjekata da naprave prevagu u izbornoj trci. Možemo da se teramo ovako još godinu, da trošimo vreme. Na kraju će se sve svesti na ono što smo mi govorili - da niko od nas nije kriv.
Pravosnažne presude
Prvostepenom presudom Specijalnog suda zbog učešća u ubistvu Ivana Stambolića, bivšeg predsednika Srbije na po 40 godina zatvora osuđeni su Milorad Ulemek Legija, Duško Maričić, Nenad Bujošević i Branko Berček.
Nakon uloženih žalbi, najstroža kazna ostala je Ulemeku i Berčeku, dok je Maričiću kazna smanjena na 30 godina, a Bujoševiću na 35. Tokom suđenja svi su negirali delo koje im se stavljalo na teret.