LEŽE U ZATVORU, NI KRIVI NI DUŽNI: Koliko boravak ovakvih ljudi košta državu?!
Nije samo pitanje trošenje novca – već mi zaboravljamo – da je neko lišen slobode, koja je posle života, najveća vrednost, kaže za portal SrbijaDanas.com advokat Branko Pavlović.
Iako se pritvor određuje onima za koje postoji osnovana sumnja da su izvršili neko krivično delo, nekad se može ispostaviti i da nevina osoba leži u pritvoru. Na pitanje koliko samu državu košta da u pritvoru drži ljude za koje se nije dokazalo da su krivi, odgovorio je advokat Branko Pavlović za portal SrbijaDanas.com.
- Sasvim sigurno, da praktičnom nestručnošću tužilačkih i sudijskih organizacija, mada prvenstveno u domenu tužilaca, a onda i ogromnim pritiskom izvršne vlasti na pravosuđe, veoma veliki broj pritvorenih lica ostaje bez stvarnih uslova da pritvor bude određen, a onda se on i produžava, takođe, mimo zakona. A onda imamo i najdrastičnije slučajeve u kojima je došlo do oslobađajućih presuda - rekao je Pavlović.
TAMNA STRANA NOVOGODIŠNJE NOĆI: Da li znate kako zatvorenici u Beogradu slave Novu godinu?
On smatra da je u državi izuzetno visok broj pritvorenih i da je to veliki izdatak za državu.
- Broj neosnovano pritvorenih je, nažalost, još mnogo veći od broja koji definitivno imamo dokazano, a to je zbog toga što se onda ceo sudski sistem upinje da, kako god zna i ume, okrivi i osudi nekoga ko je ležao u pritvoru. Ove strašne cifre o broju koji je dokazano bio bezrazložno u pritvoru, zapravo je u realnom životu još veći. Tako da je ukupno upravljanje i trošenje tih para enormno, ali nije samo pitanje trošenje para – već mi zaboravljamo – da je neko lišen slobode, koja je posle života, najveća vrednost. Tako da je to užasno za mnoge ljude - kaže naš sagovornik.
Pavlović smatra da građani u takvim situacijama trpe dvostruku štetu, odnosno oni su dvaput na udaru: jedanput, zato što nemamo pojma da li i kada mi možemo da završimo u pritvoru potpuno bez ikakvog zakonskog osnova; a drugi put – zato što plaćamo za takav pristup.
Zatvorenici godišnje koštaju državu 7.391.250 evra!
Na osnovu informacija koje smo dobili iz Ministarstva pravde, jedan dan pritvorenog lica državu košta isto koliko i jedan dan osuđenog lica, i to iznosi 15 evra. Na godišnjem nivou ima oko 1350 zatvorenih lica u Srbiji , što bi u ukupnom trošku na godišnjem nivou iznosilo oko 7.391.250 evra!
Postoje i situacije kada lice traži odštetu nakon pretrpljene štete. U Ministarstvu pravde postoji komisija za neosnovano lišenje slobode, ali samo za nematerijalnu štetu. Ako je lice ležalo u pritvoru neki vremenski period, a Sud je doneo odluku da lice nije krivo, ono ima pravo za naknadu materijalne i nematerijalne štete.
Materijalna šteta se svodi na krivični postupak koji se pokreće, što nije u domenu Ministarstva pravde, dok se za nematerijalnu žale Ministarstvu pravde, mada je ne traže sva lica.
PRETI MU ROBIJA: Poreska policija tereti Zorana Živkovića za utaju 18 miliona!
SRBIJA DOBIJA NOVI ZATVOR: Gradi se u Pančevu i ličiće na Pentagon
Neosnovano odležao pritvor
- Imao sam jednog prijatelja, masksilofacijalnog hirurga koji je ležao čak sedam meseci. Optuživali su ga da ima veze sa organizovanim kriminalom u proizvodnji opojnih droga, što nije imalo nikakve veze. Na kraju su ga oslobodili, a čovek je toliko odležao u zatvoru! - rekao je Pavlović.
Hapšenje u toku istrage
U vezi sa delovanjem policije dok traje istraga, advokat Pavlović za portal SrbijaDanas.com kaže kako je naša zakonska regulativa jasno propisana, ali ipak postoje izvesni propusti.
- Mi imamo zakonske osnove, pravila su grupisana, ali se ta pravila često ne poštuju, već se proizvoljno primenjuju - rekao je naš sagovornik.
Najveći isplaćeni iznos 900.000 dinara
Pet najvećih isplaćenih iznosa na ime naknada štete zbog neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode, za 2014. godinu, 2015. godinu i zaključno sa 31. martom 2016. godine:
- 900.000 dinara;
- 800.000 dinara;
- 500.000 dinara;
- 600.000 dinara
- 400.000 dinara.
Detaljna statistika Ministarstva pravde:
- U periodu od 1. januara do 31. decembra 2014. godine, podneto je 913 zahteva za naknadu nematerijalne štete zbog neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode. Komisija za utvrđivanje štete i vrsti i visini naknade licima neosnovano osuđenim i neosnovano lišenih slobode, u navedenom periodu, odlučivala je o 207 podnetih zahteva.
- U periodu od 1. januara do 31. decembra 2015. godine, podneto je 910 zahteva za naknadu nematerijalne štete zbog neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode. Komisija za utvrđivanje štete i vrsti i visini naknade licima neosnovano osuđenim i neosnovano lišenih slobode, u navedenom periodu, odlučivala je o 284 podnetih zahteva.
- -U periodu od 1. januara do 31. marta 2016. godine, podneto je 244 zahteva za naknadu nematerijalne štete zbog neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode. Komisija za utvrđivanje štete i vrsti i visini naknade licima neosnovano osuđenim i neosnovano lišenih slobode, u navedenom periodu, odlučivala je o 50 podneta zahteva.
- U periodu od 1. januara do 31. decembra 2014. godine, ukupan prihvaćen i isplaćen iznos na ime neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode je 1.669.000,00 dinara.
- U periodu od 1. januara do 31. decembra 2015. godine, ukupan prihvaćen i isplaćen iznos na ime neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode je 4.408.500,00 dinara.
- U periodu od 1. januara do 31. marta 2016. godine, ukupan prihvaćen i isplaćen iznos na ime neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode je 2.481.000,00 dinara.
*Napominjemo da su u navedenom periodu isplaćivani i predmeti koji su razmatrani iz ranijeg perioda.