MALIŠANU (2) IZ NIŠA SAMO ŠAKE I STOPALA NISU BILI POD OPEKOTINAMA! Lečili ga u kući, ovaj lek bio koban?
U krvi dvoipogodišnjeg dečaka G. S. iz Niša, koji je preminuo 29. januara od opekotina koje je zadobio pod još zvanično neutvrđenim okolnostima, pronađeni su tragovi paracetamola, leka koji se koristi za ublažavanje bolova i snižavanje telesne temperature.
Dečak po povređivanju nije odveden kod lekara već je lečen u kućnim uslovima, u iznajmljenom stanu njegove bake D. T. (53) u Novoj železničkoj koloniji, gde je boravio sa majkom T. S. (32) i dve sestre stare šest meseci i pet godina, a pomenuti lek je dobio, po svemu sudeći, u pokušaju da mu se ublaže tegobe nakon što je zadobio teške opekotine na površini sigurno većoj od polovine tela. Iako je postojala sumnja da je dečak možda dobio i neki od lekova za smirenje koje njegova majka koristi zbog psihičkih tegoba, prema nezvaničnim saznanjima Blica, takve susptance nisu pronađene u njegovom organizmu.
"TO DELUJE CINIČNO" Detalji sa suđenja - otkriveno šta je Iva Ilinčić rekla o Miki Aleksiću
DETALJI KRVAVOG PIRA U PARAĆINU! Trojica nasrnula na mladića - udarali ga palicama, pa zapucali
"MALIŠAN JE PAO KAO POKOŠEN" Detalji nesreće u Beogradu - očevici otkrili da je dečak (8) bio na pešačkom prelazu
- Lek "paracetamol" se može davati deci i u obliku sirupa se može propisati već od tri meseca starosti, samo ja jako bitno doziranje i dnevna doza koja se ne sme prekoračiti. Koju je količinu ovog leka dečak dobio i da li je u njegovom slučaju, s obzirom na teške opekotine koje su po prvim lekarskim procenama bile trećeg stepena, uopšte smeo da pije taj lek, izjasniće se veštaci. U svakom slučaju, opekotine koje je imao dečak su bile takve da je nesumnjivo morao odmah da bude odveden kod lekara, a ne da bude lečen u kućnim uslovima - kaže izvor.
Kako se već pisalo, dečak je fatalne opekotine zadobio 28. januara oko 16 časova, a preminuo je u toku noći 29. januara oko četiri časa iza ponoći. Poziv Hitnoj pomoći upućen je tek kada je primećeno da ukućani dečaka ne mogu da probude, a lekari su po dolasku na lice mesta mogli da konstatuju samo smrt. Majka dečaka T. S. (32) i baka D. T. (53), u čijem iznajmljenom stanu u Novoj železničkoj koloniji se desio incident, lekarima su ispričale da se dečak povredio navodno tako što je sam skinuo odeću i otišao u kupatilo gde je odvrnuo vrelu vodu na tušu dok je majka hranila bebu, a baka oblačila petogodišnju sestru. Umesto da tada pozovu Hitnu pomoć kako bi dobio prvu pomoć u bolnici, dečak je lečen u kućnim uslovima tako što mu je na opekotine mazana mast iz apoteke. Prema nezvaničnim informacijama, dečaku je bila opečena velika površina tela, maltene toliko da mu jedino šake i stopala nisu bili pod opekotinama.
Kako se već pisalo, majka dečaka T. S. (32) je uhapšena i osumnjičena za zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica, nepružanje pomoći i kršenje porodičnih obaveza, dok se njena majka D. T. sumnjiči samo za nepružanje pomoći, a krivična prijava protiv nje je podneta u redovnom postupku.
Na saslušanju u Osnovnom javnom tužilaštvu u Nišu majka dečaka T. S. branila se ćutanjem, što čitav slučaj još sumnjivijim, a pogotovo jer je dečak imao određene povrede na licu za koje tek treba da se utvrdi da li su od vrele vode, da li su nastale na drugi način ili su od ranije.
Baka dečaka brani se nakon tragedije da je kobnog dana navodno odlazila do jedne ambulante da pita kako da ukaže pomoć unuku, ali da u tome nije uspela jer je to zdravstveno odeljenje navodno zatvoreno.
Kako je dečak zadobio fatalne opekotine
Jedno od pitanja na koje bi trebalo da odgovori istraga jeste i to na koji je način dečak zadobio fatalne opekotine. Verzija da se poprskao vodom iz tuša ne deluje kao moguća jer je za nastanak opekotina trećeg stepena, potrebno da dečak bude izložen vreloj vodi sigurno 10 do 15 sekundi, uz napomenu da kada se odvrne voda na tušu ne počinje odmah da teče najvrelija voda. Ako se uzmu u obzir informacije da je dečak imao opekotine skoro na celom telu, osim na šakama i stopalima, ostaje pitanje da li je na ovaj način mogao da ih zadobije?
Majka na psihijatrijskom veštačenju
Majka dečaka T. S. se trenutno nalazi na veštačenju u specijalnoj psihijatrijskoj bolnici u Gornjoj Toponici gde je upućena po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva kako bi bilo utvrđeno njeno psihičko stanje i uračunljivost u momentu tragedije. Sudija za prethodni postupak Osnovnog suda u Nišu produžio joj je pritvor za još mesec dana kako ne bi uticala na još uvek nesaslušane svedoke.
Dečak je sahranjen 10. februara na groblju u Paligracu, gde živi očeva rodbina. Majka dečaka nije mogla da prisustvuje sahrani jer je bila u pritvoru, kao ni ostac D. S. koji se u to vreme takođe nalazio u pritvoru zbog po drugom osnovu, zbog neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga te nezakonitog posedovanja oružja i municije.
Baka D. T. koja se brani sa slobode nije došla na pogreb, pa je dečaka na poslednji počinak ispratilo desetak rođaka i prijatelja porodice. Dve sestre nastradalog dečaka, stare pet godine i šest meseci, odlukom Centra za socijalni rad izmeštene su u hraniteljske porodice.
Otac dečaka je u međuvremen izašao iz pritvora ali se, kako prenose mediji, neće oglašavati dok nadležni ne donesu odluke o starateljstvu dece.