ZAŠTO LEGIJA ODBIJA ZATVORSKU HRANU? Bivši komadant JSO-a ne može da se pomiri sa određenim uslovima u Zabeli
Legija se iza rešetaka nalazi već skoro 18 godina
Nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija, koji je osuđen na maksimalnu zatvorsku kaznu zbog najtežih krivičnih dela je, kako je juče medijima preneo njegov advokat Aleksandar Kovačević, počeo da odbija zatvorsku hranu.
OVA ŽENSKA OSOBA UBEDIĆE DŽONIĆA DA "PROPEVA" O ZLOČINU: Ključna poseta u pritvoru dogodila se juče
IGOR SRBIN OSTAJE DOŽIVOTNO IZA REŠETAKA! Sud odbio žalbu monstruoznog serijskog ubice
TEŠKA SAOBRAĆAJKA KOD BEOGRADA: Direktan sudar automobila i kamiona, ima povređenih (FOTO)
Legija i dalje odbija zatvorsku hranu, a iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija ističu da postupaju u skladu sa zakonom.
- Uprava postupa u skladu sa zakonom i dužna je da bez izuzetka poštuje Pravilnik o kućnom redu Posebnog odeljenja u kom kaznu zatvora služe osuđena lica za krivična dela organizovanog kriminala. Kada ne bismo poštovali pravilnik, kojim se jasno uređuje način izvršenja kazne, prekršili bismo zakon. Tekst ovog pravilnika osuđeno lice poseduje od prvog dana stupanja na izdržavanje kazne i dostupan mu je, kao i svim drugim zatvorenicima koji nisu deo Posebnog odeljenja, svakog dana tokom izdržavanja kazne - kažu za iz Uprave.
Ulemekov advokat je naveo da je Legija stupio u štrajk glađu jer je skoro 18 godina u pritvoru i strogoj izolaciji u ćeliji, tokom kojih mu je navodno sve vreme uskraćeno pravo na resocijalizaciju i napredovanje tokom izdržavanja kazne, pravo na rad, školovanje, pravo na posetu bliskih lica u posebnim prostorijama i posete drugih osoba, kao i Ustavom garantovano pravo da bude obavešten o razlozima zbog kojih mu se produžava boravak u samici svake dve godine.
On navodno ima pravo na posetu branioca i porodice po automatizmu, dok je za posetu šireg kruga ljudi potrebno odobrenje suda.
Kako izgleda život u Posebnom odeljenju
Prema Zakonu o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala, osuđeni koji je raspoređen u Posebno odeljenje ostvaruje pravo na smeštaj, ishranu, odeću rublje i obuću, pravo na lečenje i zdravstvenu zaštitu, pravo na rad, slobodno vreme, obaveštavanje i dopisivanje, pravo na ostvarivanje verskih prava, pravo na telefonski razgovor, na bliske posete srodnika i drugih lica, pravo na prijem paketa i novčanih pošiljki, na pravnu pomoć i pravo na pritužbu i žalbu, kao i sudsku zaštitu.
Osuđeni se, po pravilu, smešta odvojeno od drugih osuđenih. On se smešta u prostoriju od najmanje četiri kvadratna metra, koja je zagrejana, dovoljno osvetljena prirodnim i veštačkim svetlom, koje omogućava čitanje i rad bez smetnji za vid. Prostorija mora da raspolaže sanitarnim uređajima i drugim sredstvima za održavanje lične higijene.
Osobi koja je u Posebnom odeljenju obezbeđuje se boravak na svežem vazduhu najmanje dva sata dnevno. Boravak na svežem vazduhu osuđenih organizuje se u grupama od najviše pet osuđenih. Fizička aktivnost osuđenih organizuje se u odgovarajućem prostoru Posebnog odeljenja.
Osuđeni ima neograničeno pravo na dopisivanje sa bračnim drugom, decom, roditeljima, usvojenikom, usvojiteljem, bratom i sestrom, odnosno bliskim srodnicima. On može da se dopisuje i sa drugim licima, uz saglasnost predsednika suda, odnosno ovlašćenog sudije. Na predlog upravnika zavoda ili direktora Uprave, ako to nalažu razlozi održavanja reda, sigurnosti i bezbednosti, sprečavanja izvršenja krivičnih dela ili zaštite oštećenih, predsednik suda, odnosno ovlašćeni sudija, može da donese odluku da se pravo na dopisivanje ograniči ili uskrati na određeno vreme.
Sadržaj pisama se nadzire u svim slučajevima, osim u slučajevima dopisivanja sa braniocem, nadležnim sudom, ministarstvom nadležnim za pravosuđe, međunarodnim organizacijama koje se bave zaštitom ljudskih prava i Zaštitnikom građana. O svim otpremljenim ili primljenim pismima vodi se posebna evidencija.
Legija i drugi osuđenici koji su u Posebnom odeljenju imaju pravo na telefonski razgovor sa bliskim srodnicima, najviše dva puta mesečno. Izuzetno, upravnik zavoda, uz saglasnost predsednika suda, odnosno ovlašćenog sudije, može da odobri telefonski razgovor i sa drugim licima. Na predlog upravnika zavoda ili direktora Uprave, ako to nalažu razlozi održavanja reda, sigurnosti i bezbednosti, sprečavanja izvršenja krivičnih dela ili zaštite oštećenih, predsednik suda, odnosno ovlašćeni sudija pravo na telefonski razgovor može da ograniči ili uskrati na određeno vreme. Telefonski razgovor, izuzev razgovora sa braniocem, se nadzire i snima, o čemu se vodi posebna evidencija.
Oni koji kaznu zatvora izdržavaju u Posebnom odeljenju imaju pravo na posete bliskih srodnika jednom mesečno. Izuzetno, upravnik zavoda, uz saglasnost predsednika suda, odnosno ovlašćenog sudije, može da odobri pojedinačnu posetu drugih lica.
Tok posete se audio-vizuelno nadzire i snima, osim u slučaju posete branioca, Zaštitnika građana i predstavnika međunarodnih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava, u skladu sa međunarodnim ugovorom, a o posetama se takođe vodi posebna evidencija.
Osuđeni može od bliskih srodnika da primi jedan paket mesečno i mesečnu novčanu pošiljku do visine prosečne zarade u Republici Srbiji za prethodni mesec.
Onom koji se posebno dobro vlada, upravnik zavoda, uz saglasnost predsednika suda, odnosno ovlašćenog sudije, može da odobri prošireno pravo na broj telefonskih razgovora, prošireno pravo na broj poseta i prijem novčane pošiljke u dvostrukoj vrednosti od vrednosti prosečne zarade.