"NE INTERESUJE ME OVAJ PREDMET" Svirepi ubica "promenio ploču": Kalinić odbio da svedoči protiv Simovića za pokušaj ubistva
Kalinić je u sudnicu doveden vezanih ruku i nogu, a između njega i Simovića u sudnici je stajalo sedam pripadnika sudske straže.
Nekadašnji pripadanik "zemunskog klana" Sretko Kalinić odbio je danas da svedoči u statusu oštećenog na suđenju nekadašnjem saradniku iz tog klana Milošu Simoviću, povodom optužbi da je pokušao da ga ubije u Hrvatskoj 2010. godine, dok su bili u bekstvu od srpskih pravosudnih organa.
Kalinić je tvrdio da mu je načelnik službe obezbeđenja požarevačkog zatvora Zabela, u kom obojica služe maksimalne kazne zatvora, zabranio da svedoči i tereti Simovića.
OPLJAČKANA BIVŠA MINISTARKA: Lopovi provalili u stan Slavice Đukić Dejanović
OVO SU OSAKAĆENE ŽENE, ŽRTVE LAŽNOG HIRURGA IZ BATAJNICE! Nekim nije ni zatezao lice, samo ih onako isekao
VRANJE NE PAMTI OVAKAV VIKEND: Čak sedmoro povređeno u tri saobraćajne nesreće
- Zabranjeno mi je da pričam, ne interesuje me ovaj predmet. Zabranjeno mi je da teretim Miloša Simovića, ali ne bih ga teretio ni da mi načelnik to nije zabranio. Ja sam na silu obučen i doveden ovde - rekao je Kalinić.
Požalio se sudu i da su mu u zatvoru obukli tuđu uniformu, i da će sada sav da se ospe.
Kalinić je u sudnicu doveden vezanih ruku i nogu, a između njega i Simovića u sudnici je stajalo sedam pripadnika sudske straže.
Simović je početkom aprila negirao krivicu, navodeći da neće iznositi odbranu, jer nema od čega da se brani.
I Simović i Kalinić se nalaze u zatvoru gde izdržavaju maksimanle zatvorske kazne zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Ðunđića 2003. godine, niz zločina koje su izvršili kao pripadnici "zemunskog klana", ali i više ubistava u Beogradu 2004. godine.
Iz bezbednosnih razloga suđenje se održava u zgradi Specijalnog suda.
Simović je na ranijim suđenjima za druga krivična dela potvrdio da je nakon svađe, pucao u Kalinića, jer se plašio da će on ubiti njega.
Kalinić i Simović uspeli su da pobegnu iz zemlje nakon ubistva premijera i akcije "Sablja" u martu 2003. godine i do ovog događaja odolevali su hapšenju, sarađujući u novim krivičnom delima uz pomoć jataka iz regiona.
Za njima je sve vreme bila na snazi Interpolova poternica Srbije.
Međutim, među njima je, kako su ranije ispričali pred sudom, došlo do svađe prilikom roštiljanja na jezeru Rakitje pored Zagreba. Simović je tada pucao u Kalinića u stomak i grudi i pobegao.
Kalinić je završio u boilnici u Zagrebu, a posle oporavka izručen je Beogradu. Simović je uhapšen dva dana posle pucnjave, u blizini granice sa Hrvatskom.
Istragu za ovaj pokušaj ubistva sprovelo je hrvatsko pravosuđe i predmet ustupilo srpskim organima.
Optužnicu protiv Simovića sada zastupa Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Apelacioni sud u Beogradu je u avgustu 2013. godine je potvrdio presudu Specijalnog suda, kojom su Kalinić i Simović osuđeni na po 40 godina zatvora zbog niza ubistava, otmica i drugih krivičnih dela koja su izvršili kao pripadnici "zemunskog klana".
Oni su 2008. osuđeni na maksimalnu kaznu u odsustvu, ali su nakon hapšenja tražili ponavljanje suđenja na kojem su osuđeni na po 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića.
Ista kazna im je izrečena i u postupku koji je vođen protiv njih i Luke Bojovića i Vladimira Milisavljevića, koji su oslobođeni, zbog tri ubistva i dva pokušaja ubistva.
Kalinić je u februaru 2012. godine pokušao bekstvo iz pritvorske jedinice Specijalnog suda u Beogradu, ali je u tome sprečen.