NJIHOVA SUDBINA NIJE POZNATA, A TRAG IM SE IZGUBIO PRE VIŠE GODINA: Petoro mladih koji su nestali u Srbiji i dalje nema
Ksenija, Milan, Eleonora, Barbara, Marija... ovo su imena mladih iz Srbije, čija sudbina nije poznata, iako im se svaki trag izgubio pre više meseci, ali i godina.
Nestanak i pronalazak Splićanina Mateje Periša za kojim se tragalo tačno 139 dana ili pet meseci, podsetio je javnost na slučajeve nestanka i drugih mladih čije sudbine uprkos mesecima i godinama nisu poznate.
Porodice, prijatelji, poznanici i dalje žive u brizi gde su njihovi najbliži, a uprkos brojnim informacijama koje su većini njih dolazile tokom potraga ispostavilo se da su uvek bile netačne. Petoro mladih koji su nestali pod misterioznim okolnostima i dalje nema, kao ni pravih informacija šta im se dogodilo.
"PRE MOG MATEJE NASTRADAO IM JE PRIJATELJ" Nenad Periš progovorio o drugovima svoga sina: Nemojte im uzeti za zlo
KAMION IZNENADA PREŠAO U DRUGU TRAKU? Isplivali stravični detalji saobraćajne nesreće na Pančevačkom mostu
PRVE FOTOGRAFIJE SA SAHRANE MATEJA PERIŠA: Porodica i prijatelji na ispraćaju ispoštovali ovaj verski običaj
Barbara Vitez (15)
Devojčica iz Sente nestala je 25. novembra 2016. godine kada se vraćala sa rođendana, navodno tada je pala s mosta u Senti. Ronioci su danima pretraživali reku, ali njeno telo nije nađeno. Barbarini roditelji za sve ovo vreme dobijali su razne informacije o tome gde bi njihova ćerka mogla da bude. Između ostalog i da je oteta, da se udala, da je prodata u belo roblje, a dobili su čak i anonimno pismo nekoliko nedelja nakon njenog nestanka "da je Barbara drogirana, silovana, zadavljena, a potom bačena u reku". Međutim, zvaničnih potvrda ovakvih informacija nikada nije bilo, pa se veruje da su sve bile lažne.
Barbara je, inače, na Interpolovoj žutoj poternici, na kojoj se nalaze nestale osobe, od februara 2017. godine. Na dan nestanka, pre šest godina, dvojica njenih drugara ispričala su policajcima da se ona saplela na mostu na Tisi i upala u reku. Međutim, njeni otac i majka ne veruju u to.
- Poslednji put viđena je 25. novembra 2016. u prodavnici, kada su je snimile kamere. Na snimku se ne vidi da li je naša ćerka sa tom dvojicom dečaka krenula ka mostu ili na drugu stranu - govorio je ranije otac Endre.
Tisu su u to vreme nekoliko puta pretraživali pripadnici srpske i mađarske ronilačke policijske jedinice, zajedno sa psima. U potrazi, koja je trajala mesec i po dana, telo nestale Barbare nije pronađeno.
Eleonora Arežina (10)
Gde je malena Eleonora njena majka se pita već godinama unazad od kada je devojčica nestala bez traga i glasa još 2017. godine. Sumnja se da je devojčicu oteo njen otac i odveo u Austriju nakon što je sud majci dodelio starateljstvo. Pa ipak, majka devojčice ne zna ni da li je mala Eleonora uopšte živa.
Dete je, kako je majka ranije pričala, zajedno sa njom trpelo fizičko i psihičko nasilje dok su bile u zajednici sa Eleonorinim ocem, ali maltretiranje nije prestalo ni kasnije zbog čega strahuje da više neće imati priliku da je zagrli.
Obraćala se različitim institucijama, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu, ali bezuspešno.
Milan Mišković (26)
Milan Mišković iz Šapca nestao je 16. marta 2020. na Dunavu u Slankamenu, i od njega do danas nema ni traga ni glasa. On je tog dana nestao sa Ilijom Đokićem (26) čije je telo pronađeno oko mesec dana kasnije, a poslednji put su viđeni kako isplovljavaju u čamcu na Tisi.
Telo Ilije Đokića je pronađeno posle 26 dana, a šta se tačno desilo kobnog dana i dalje je misterija.
Otac nestalog mladića, Dejan Mišković ispričao je ranije za medije da je nelogičnosti u ovom slučaju mnogo, a neke indicije pokazuju da je njegov sin možda i dalje živ.
- Prvi, veoma bitan detalj je taj što pokojni Ilija Đokić, Milanov drug, nije imao čist dosije, a moj Milan je bio čist kao suza. Bio je dečko za primer, nije konzumirao nikakve psihaktivne supstance. Živeli smo zajedno, i nikada ništa nije sakrio od mene - rekao je otac Dejan.
On je nedugo nakon nestanka sina izvukao poslednji listing poziva.
- Ustanovljeno je da postoji jedan broj koji meni nije poznat, a koji ga je poslednji zvao. U pitanju je postpejd broj, koji je zaveden pod određeno ime i prezime. Taj poziv njemu je upućen posle samog prelaska Dunava, kada je i krenula oluja. Inače, Milanov telefon davao je signal još mnogo nakon nestanka. Nestali su oko 10 ujutru, a signal je imao sve do 22 sata istog dana.
Telefon je prema očevim rečima možda mogao da definitivno pokaže njegovu lokaciju.
- Ima tu još mnogo sumnjivih stvari. Jedan drug je našao čamac, drugi živi baš u blizini tog broja koji ga je zvao neposredno pre tragedije.
Ksenija Lukić (30)
Ksenijin momak Aleksandar S. (42) 26. februara prijavio je nadležnima da je sa Ksenijom proveo veče na Petrovaradinskoj tvrđavi, te da je ona nakon svađe prvo pobegla od njega, a zatim skočila sa mosta. On je odmah po dolasku policije i Hitne pomoći u teškom psihičkom stanju prebačen u KC Vojvodine.
Od tog dana o Kseniji se ništa ne zna. Njena porodica nema nikakvih informacija o njoj i ne žele da poveruju u navode medija da je ona nakon svađe sa momkom skočila sa novosadskog mosta "Duga". Njena sestra ranije je kazala da još ne gube nadu jer se ona zvanično i dalje vodi kao nestala.
- Sve je ovo jako stresno za celu našu porodicu. Čitamo razne naslove u medijima i svi navode na to da je ona skočila sa mosta, a mi nismo ni u to sigurni. Ona se vodi kao nestala i mi nećemo da prihvatimo da je više nema. Barem ne dok nam zvanično ne jave, ali nam se niko ne obraća. Ne gubimo nadu. Nemamo nikakvih potvrda od policije. Ništa ne znamo - priča uzrujana Ksenijina sestra.
Prema nezvaničnim informacijama iz policije do kojih su došli mediji, Ksenija se ne nalazi u registru nestalih lica na portalu nestalisrbija.rs i od same prijave da je nestala postoji osnov sumnje da je zaista skočila sa mosta.
- Specijalne jedinice žandarmerije su danima bezuspešno pretraživale teren. Usled niske temperature vode, slabe vidljivosti i nepristupačnog terena zbog vodostaja Dunava ronilačke ekipe su odustale od dalje potrage, ali policija još nije zaključila ovaj slučaj - priča izvor iz novosadske policije.
Marija Kepić (31)
Marija Kepić iz Aranđelovca nestala je krajem oktobra 2020. godine. U trenutku nestanka imala je 29 godina. Sa sobom je ponela torbu. Porodica tada, a ni do danas ne zna da li je u toj torbi bilo dokumenata.
Pozivi nisu uzvraćeni, a poruka o tome da je dostupna sa njenog broja nije stigla.
U trenutku nestanka Marija je bila nezaposlena, ali je uskoro trebalo da počne da radi, i to u struci, kao medicinska sestra. Od momenta nestanka porodica je dobila dve dojave. Navodno je viđena sredinom novembra iste godine. Ipak, te informacije ostale su nepotvrđene.
Brojni nestali žrtve klana Velje Nevolje?
Od 2019. do 2021. godine na teritoriji Srbije nestalo je najmanje deset mladića. Njihovi nestanci, pod velom su misterije, ali istražni organi sumnjaju da su mnogi od njih žrtve ozloglašenog klana Veljka Belivuka.
Dok su za slučajeve nekoliko njih prikupljeni dokazi koji ukazuju da su likvidirani (Lazar Vukićević, Aleksandar Gligorijević, Goran Veličković, Milan Ljepoja, Nikola Mitić, Zdravko Radojević, Goran Mihajlović) iako njihova tela nisu nikada pronađena, istražni organi potražuju i još nekoliko njih.
Dokaze da su živi, nemaju, kao ni one šta se ovim muškarcima desilo. Porodice nestalih traže pravdu i navode da sumnjaju da je njihovu decu ubio klan Veljka Belivuka. Nestali su: Strahinja Marković (22), Jovo Kecman (51), Vukašin Košović (21), Filip Marjanović (23), Lazar Ilić (25), Ljubomir Lainović (25), Dario Đorđević (23).