OTAC I SIN ZAJEDNO POČINILI NEZAPAMĆEN ZLOČIN?! Novi šokantni detalji ubistva porodice Đokić
Podizanje optužnice protiv Stefana Džonića zbog sumnje da je ocu Goranu Džoniću iz Moravca pomogao u teškom ubistvu Gorana Đokića (57), njegove supruge Gordane (56) i ćerke Lidije (26) iz Aleksinca, iznenadilo je veliki deo javnosti s obzirom da dokazi prikupljeni u istrazi direktno sa zločinom povezuju samo njegovog oca.
Stefan se, osim krivičnog dela pomaganja u teškom ubistvu, sumnjiči i za nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, a nezakonito posedovanje oružja i municije stavlja se na teret i njegovom ocu Goranu.
Optužnica još nije potvrđena, jer je dan nakon podizanja i prosleđivanja na potvrđivanje, Viši sud vratio natrag tužilaštvu uz nalog da u njoj otkloni formalne nedostatke, ali je obojici za još mesec dana produžen pritvor.
Postoji li kopča Stefana Džonića sa zločinom?
Prema do sada poznatim nalazima iz istrage, ništa od nađenih dokaza direktno ne dovodi u vezu sa zločinom Stefana, ni kao izvršioca, ni kao pomagača. Indirektno, mogu se očigledno postaviti relacije koje ga sumnjiče za pomaganje u najtežem krivičnom delu. Naime, Stefana Džonića, profesionalnog vojnika, direkno je njegov otac upleo u celu priču sakrivši najveći deo od oko 43.000 evra, uzetih nakon ubistva od Đokića, u voćnjaku iza njegove kuće u Moravcu, a manji deo u usisivaču u kući. Stefan u noći ubistva porodice Đokić između 26. i 27. septembra 2021. godine nije bio kod kuće već na terenu u vojnoj bazi kod Medveđe, a njegov alibi je čvrst i potvrdilo ga je pet njegovih kolega. Stefan Džonić je u prvom krugu istrage, prošao i poligrafsko ispitivanje.
Senku sumnje na njega bacio je sam Goran Džonić koji je na pitanje da li su njegovi sinovi sposobni da počine takav zločin, odgovorio sa: "možda i jesu". Na vrećama sa novcem, koje su bile plitko zakopane u voćnjaku iza Stefanove kuće, nađen je DNK Gorana Džonića, pa je zbog činjenice da je kod bliskih srodnika i nalaz DNK dosta sličan na početku istrage postojala određena senka sumnje. Ali, u dosadašnjem toku istrage ništa nije ukazalo da se radi o Stefanovom biološkom tragu, niti o tragu drugog sina Milana Džonića, koji je već pušten iz pritvora jer ga ništa ni na koji način ne dovodi u vezu sa ubistvom.
Pronađeni meci od pištolja drugog kalibra
Tokom istrage su pronađeni su meci pa je moguće da je nepotvrđenom optužnicom, Stefan Džonić doveden u vezu sa njima, što bi moglo da objasni iznetu sumnju za krivično delo nedozvoljene proizvodnje, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija. Javnosti, međutim, još nije poznato šta je to što Džonićevog sina direktno povezuje sa likvidacijom svojih rođaka, porodice Đokić.
Koliko je do sada poznato pronađeni meci nisu od pištolja kojim je počinjeno ubistvo. S toga ostaje da se vidi kako će Viši sud ceniti optužni akt.
"Vruć krompir" u rukama suda
Slučaj ubistva porodice Đokić je prethodnih meseci bio u žiži srpske javnosti, pa je moguće da tužilaštvo ne želi da samo donese odluku da odustane od istrage protiv Stefana Džonića, jer su dokazi protiv njega na "staklenim nogama", već da tu odluku kao "vruć krompir" ostavlja u rukama suda. Ukoliko se desi da optužnica prođe prvo ispitivanje i bude potvrđena i u delu koji se odnosi na Stefana Džonića, ova odluka prelazi na sudsko veće koje će voditi postupak.
Hronologija zločina
Goran Đokić (57), njegova supruga Gordana (56) i ćerka Lidija (26) iz Aleksinca ubijeni su 27. septembra prošle godine nakon što su iz Moravca krenuli za Aleksinac. Njihova ugljenisana tela pronađena su 2. oktobra u ataru Moravca, a spaljeni automobil "folkasvagen pasat" nedaleko od 12 kilometara udaljene Tešice.
Zbog sumnje da su počinili teško ubistvo krajem oktobra prvo je uhapšen Đokićev brat od tetke, penzionisani vatrogasac Goran Džonić, a potom i dvojica njegovih sinova Milan i Stefan, kao i braća Kostadin i Aleksandar Milošević, poznati kao braća Jojke. Iz pritvora su do sada puštena braća Milošević, koje je Džonić označio kao organizatore zločina, a jednog od njih i kao izvršioca zločina, kao i Milan Džonić, prvi sin Gorana Džonića, jer ih ni grafološko veštačenje ni drugi dokazi prikupljeni u istrazi ne povezuju sa zločinom.
Dokazi protiv Gorana Džonića
Svi dokazi za sada sa zločinom su povezivali samo Gorana Džonića. Njegov DNK je na novcu i vreći sa parama, kao i na pištolju koji je nađen sakriven nakon što je on ispričao policiji gde se nalazi a za koji je veštačenjem utvrđeno da je iz njega ubijena porodica Đokić. Sigurnosne kamere u Tešici snimile su "pasat" Đokića kako sa zemljanog puta dolazi iz pravca Moravca u dva časa iza ponoći, i Džonićev žuti skuter kako se vraća dva časa kasnije istim putem. Snimljen je kako sipa gorivo u kantu na dan nestanka Đokića, a istog dana je bio i u Tešici kraj mesta gde je kasnije nađen zapaljen pasat... Jedan mladić posvedočio je da je 26. septembra oko 15 časova dovezao Džonića iz Tešice jer je navodno kod majstora ostavio motor ali je proverom je utvrđeno da je motor bio na popravci još u avgustu pa se sumnja da ga je Džonić dovezao na mesto gde će zapaliti pasat kako bi se njime vratio kući. Metalostrugar iz Moravca je posvedočio da je Džoniću pomogao da napravi navoj za metalni deo za koji se ispostavilo da je prigušivač, a dve nedelje nakon zločina naprasno je rođaku vratio dug od 10.000 evra. I plac na kojem se nalazi Stefanova kuća, a na kojem je pronađen zakopan novac, nalazi se u vlasništvu Gorana Džonića.