Ova država je KLJUČNA TAČKA balkanskih kriminalnih klanova: Osvajaju svetsko tržište narkotika
Pustili su "pipke" širom sveta
Jačanje kriminalnih grupa sa Balkana na međunarodnom tržištu trgovine kokaina dovela je do toga da svetske agencije za borbu protiv kriminala ovdašnje kriminalce danas nazivaju vodećim u ovom poslu.
Solidarnost kao prioritet - Meridianbet humanitarnim akcijama obezbedio donacije za bolnice širom Srbije
ŠKALJARSKI KLAN KUPOVAO KOKAIN OD ŠEIKA IZ BRAZILA? Otkriveno kako je funkcionisao lanac šverca droge
PRIJATELJI SUMNJAJU DA JE ALEKSANDRA (19) NEKO UBIO! Beživotno telo ISPLIVALO IZ JEZERA kod Brestovca (FOTO)
Trendovi balkanskih kriminalnih grupa čiji pipci sada sežu oko cele planete opisani su u izveštaju Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, a pojedini delovi izveštaja tiču se i prilika među trgovcima kokaina u budućnosti.
Južna Afrika kao ključna tačka
Niz likvidacija u koje su umešani Srbi i koje se direktno dovode u vezu sa osobama sa Zapadnog Balkana, ukazuju na to da u JAR postoji nova generacija kriminalaca iz Jugoslavije koji su umešani u trgovinu drogom u Južnoj Africi.
- Do sada nije bilo nikakvih hapšenja, saslušanja i sudskih postupaka, što otežava prikupljanje bilo kakvih informacija. Međutim, Južna Afrika se pojavila kao ključna tranzitna tačka u uspostavljenim putevima droge koje karteli koriste za krijumčarenje kokaina, a dobro je poznato da su srpske mreže glavni akteri u kontinentalnoj trgovini kokainom - objašnjava autor u izveštaju.
Policijski izvori konsultovani u izradi ove publikacije sugerišu da se kokain doprema preko luka Port Elizabet i Durban, premešta u Gauteng gde se prepakuje, te se potom šalje na dalja odredišta.
Moguće je i da kokain putuje iz Južne Amerike u JAR i ulazi u Evropu preko Turske, ali se u izveštaju takođe navodi da postoje indicije da je Južna Afrika tranzitna tačna na putu ka unosnim tržištima "poput Australije".
- U prošlosti je bilo nekoliko hapšenja koja su sugerisala pokušaje uspostavljanja puteva droge između ove dve zemlje, poput Krejčirovog pokušaja da prebaci metamfetamin u Australiju 2013. godine i slučaja iz 2019. godine kada je otkrivena pošiljka kokaina skrivena u građevinskoj opremi poslatoj iz Južne Afrike u Australiju, a medijski izveštaji su povezivali ovaj tovar sa srpskom mafijom koja posluje u Južnoj Africi - navodi se u izveštaju.
SEKLI AUTO KAKO BI IZVUKLI BRANISLAVA (28) Nakon dve godine okriveno da POGINULI MLADIĆ nije kriv za nesreću
NESREĆA U VRANJU: Radnik (19) TEŠKO POVREĐEN kada se na njega obrušila zemlja
U Hrvatskoj uhapšeno šest osoba, među njima dvojica Srba: Sumnjiče se za nanošenje teških telesnih povreda
Pored toga, postoje pokušaji da se u JAR razvije domaće tržište droge pod rukovodstvom Srba koji beli prah kupuju u Južnoj Americi i donose ga u tu državu gde ga dalje na ulice distribuira lokalno stanovništvo.
Balkanci u Latinskoj Americi
Velika potražnja i ponuda kokaina, političke i društvene prilike u zemljama Latinske Amerike, ali i dobra povezanost sa lokalnim kriminalcima ovu oblast čine vrlo primamljivom Balkancima i pretpostavlja se da će se tako nastaviti u budućnosti.
- Na primer, prema jednom izvoru iz službe za borbu protv narkotika iz Ekvadora, u ovu zemlju je 2018. ušlo 160 Albanaca, od čega 20 potencijalnih trgovaca drogom, dok je jedan kolumbijski policijski izvor izjavio da su otkrili "neobjašnjiv porast" ulaska građana iz Albanije u Kolumbiju - objšanjavaju stručnjaci, dodajući da postoji mogućnost da se taj broj proširi pošto su u januaru 2020. Albanija i Gvajana (koja se graniči sa Brazilom i Venecuelom) potpisale sporazum o ukidanju viza.
U proteklih šest godina, navodi GI-TOK, u Ekvadoru je uhapšeno 24 ljudi sa područja Zapadnog Balkana. Iza rešetaka se našlo 11 Albanaca, 10 Srba, po jedan Crnogorac, Bosanac i žitelj Kosova i Metohije.
Severna Afrika
Postoje indicije da je Severna Afrika postala novi prostor gde operišu grupe sa Balkana, otkriva autor izveštaja navodeći primere dve velike zaplene u Alžiru 2019. godine koje pokazuju da je šverc kokaina u tom regionu u porastu.
- U avgustu 2018. policija je uhapsila jedanaestoricu Crnogoraca na brodu (plovili su sa Kanarskih ostrva ka Turskoj) sa 20 tona hašiša nakon što je italijanskim jedinicama bilo sumnjivo njegovo kretanje u blizini obale Severne Afrike. Uz to, postoje indicije da se cigarete i droga švercuju preko Libije za Balkan, dok se iz Srbije u Libiju švercuje oružje - objašnjava se u izveštaju.
Jačanje "domaćih" luka
Jedna od glavnih spona između globalnih žarišta i Zapadnog Balkana ima veze sa logistikom, objašnjava se. Region je tako pozicioniran da je oduvek bio važno raskršće, na primer, trgovine heroinom balkanskom rutom ili glavno čvorište za krijumčarenje migranata.
- Negde od 2010. godine, region je postao glavno središte za trgovinu kokainom. U protekloj deceniji bilo je više zaplena u crnogorskim i albanskim lukama, kao što su Bar i Drač, što ukazuju na to da se te luke koriste za pretovar kokaina koji dolazi iz Latinske Amerike, a koji se zatim šalje na glavna tržišta u Italiji i centralnoj Evropi - navodi se.
Zaplene nešto manjih količina droge primećene su i u crnogorskim lukama. Primer je zaplena i hapšenje iz aprila prošle godine, kada je na školskom brodu "Jadran" otkriveno 56 kilograma kokaina čija je vrednost procenjena na pet miliona evra, a krajnja destinacija je bila Turska.
Inovacije u transportu
Najveća količina narkotika iz Južne Amerike i dalje se krijumčari brodskim kontejnerima sakrivena u tovaru svežeg voća, povrća i drugih lako kvarljivih namirnica. Upravo zbog toga što se pošiljke lako kvare, tovari se u lukama manje kontrolišu i zbog toga su primamljivi švercerima.
Međutim, u proteklih dve godine primećene su i neke inovacije, pa se sada tovari kokaina sa ugrađenim GPS prijemnicima odbacuju sa plovila, a druge ekipe ih na taj način lakše locijaru i izvlače iz vode.
Mali tereti se danas šalju i komenricajlnim letovima u Evropu, a metoda čarter letova ili "narko-aviona", kako ocenjuju autori izveštaja, relativno je nova. Podsećaju na slučaj Majkla Dokoviča, državljanina Crne Gore albanskog porekla koji je prošle godine uhapšen nakon što je zaplenjeno 600 kilograma kokaina u privatnom džetu u Bazelu.
Avion je stigao iz Urugvaja, a za potrebe leta angažovane su i stjuardese ali i putnici, kako bi sve izgledalo uverljivije.
HOROR NA UŠĆU MLAVE U DUNAV: Ribolovci otkrili užas u vodi kod Starog Kostolca
NAJPOZNATIJI SRPSKI BEGUNAC U NEMAČKOJ: Danijel NAJAVIO POKOLJ pa uhapšen u Srbiji, razlog je BIZARAN