POŽAR U ĆUPRIJI: Vatra buknula u šećerani, gust dim se širi čitavim naseljem
Tokom popodnevnih sati došlo je do izbijanja požara u nekadašnjoj hali nekadašnje šećerane u Ćupriji. Na lice mesta odmah su upućene vatrogasne ekipe.
- Bili smo na bazenu, na kupanju kad je iz pravca nekadašnje šećerane počeo da kulja gust, crn dim. Potom smo začuli i vatrogasne sirene - kaže za RINU jedan od očevidaca.
Prema nezvaničnim informacijama sa terena, požar je manjeg inteziteta i nema opasnosti da se proširi na okolne objekte.
Požari mogu nastati iznenada i brzo se širiti, stoga je važno znati kako reagovati kako bi se zaštitili životi i imovina. Evo koraka koje treba preduzeti u slučaju požara:
1. Ostanite pribrani
Prva i najvažnija stvar je ostati smiren. Panika može otežati donošenje pravih odluka i sprovođenje potrebnih koraka za bezbednost.
2. Aktivirajte protivpožarni alarm
Ako primetite požar ili dim, odmah aktivirajte protivpožarni alarm kako biste upozorili sve prisutne. Mnogi javni objekti i zgrade imaju protivpožarne alarme koji se mogu aktivirati ručno ili automatski.
3. Evakuišite se
Odmah napustite zgradu koristeći najbliži izlaz. Ako je moguće, pokrijte usta i nos krpom ili tkaninom kako biste izbegli udisanje dima. Nikada ne koristite lift tokom požara jer može postati opasan.
4. Nisko se krećite
Dim se diže, pa se krećite nisko pri tlu gde je vazduh čistiji. Puzeći ili hodajući pognuto može vam pomoći da izbegnete udisanje dima i toksičnih gasova.
5. Zatvorite vrata iza sebe
Ako je moguće, zatvorite vrata za sobom dok izlazite. Ovo može usporiti širenje požara i dima u druge delove zgrade.
6. Pomažite drugima
Ako možete, pomozite deci, starijim osobama i osobama sa invaliditetom da bezbedno napuste zgradu. Uverite se da su svi svesni opasnosti i vodeći ih ka izlazu.
7. Pozovite vatrogasce
Kada ste na sigurnom mestu, odmah pozovite vatrogasce. Pružite im tačne informacije o lokaciji požara i sve što znate o situaciji unutar zgrade.
8. Nemojte se vraćati unutra
Nikada se ne vraćajte u zgradu dok vatrogasci ne kažu da je bezbedno. Požari mogu brzo promeniti pravac i ponovni ulazak može biti izuzetno opasan.
9. Prva pomoć
Ako neko ima opekotine, hladite ih tekućom vodom i potražite medicinsku pomoć što je pre moguće. Ukoliko je neko udisao dim, pružite mu prvu pomoć i pozovite hitnu pomoć.
Izvor: Agencije