Zakon o sprečavanju nasilja u porodici važi za svakog: U Beogradu kažnjena prva ŽENA! Evo zbog čega
Incident se dogodio u noći između 5. i 6. juna
Prva žena kojoj je izrečena mera po novom Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici stanovnik je beogradske opštine Čukarica. Njoj je policija, odmah na terenu, izrekla hitnu meru zabrane prilaska bivšem partneru i kontaktiranja s njim. Kako saznajemo, incident se desio u noći između 5. i 6. juna, kada je izbila svađa u kojoj je žena udarila bivšeg muža.
Šok u sudnici! Legija dao znak kroz staklo, u tom trenutku ustala njegova supruga. Prisutni zbunjeni
Miroslav Ilić bio pored žene koju je ubio grom dok je brala jagode! Ispričao je jezive detalje
Od 1. juna, kada je Zakon stupio na snagu, izrečeno je nekoliko desetina hitnih mera, od kojih samo prvog dana više od deset. Precizni podaci o tome znaće se do kraja nedelje. Policija je izricala mere iseljenja iz stana i zabrane kontaktiranja i prilaska. Ove druge uglavnom kada su u pitanju partneri ili članovi porodice koji ne žive zajedno.
Već drugog dana primene propisa, u Obrenovcu je izrečena zabrana kontaktiranja i prilaska jednom policijskom službeniku, dok je u Zemunu, posle svađe oca i sina, ista mera izrečena sinu. Dešavalo se i da ljudi sankcije ne shvate ozbiljno, pa da zbog toga završe iza rešetaka. Tokom jučerašnjeg dana dvojica njih završila su zbog kršenja hitnih mera u zatvoru - u Bajinoj Bašti i Prijepolju.
- U prvim danima primene Zakona pokazalo se da su pravne norme uspešno oživotvorene u praksi i da zakonski model funkcioniše u različitim životnim situacijama - kaže Radomir Ilić, državni sekretar Ministarstva pravde.
On podseća da je Zakon došao do pune primene već u prvim satima svog "života", kada je, 1. juna, izrečena mera udaljenja iz stana nasilniku iz Pančeva koji je batinao ženu. Samo za nekoliko sati, pošto je tu meru prekršio i vratio se, a žena pozvala policiju, sudija za prekršaje izrekao mu je pritvor od 30 dana. Time je država poslala jasnu poruku da će se zakon striktno sprovoditi, naglašava Ilić:
- Nadamo se da će koordinaciono telo razmatrati ovaj i slične slučajeve i pronaći najbolje rešenje za procesuiranje nasilnika i poboljšanje položaja žrtve. Uspešna primena zakona na samom početku pokazuje koliko je naše društvo do sada bilo slepo, gluvo i nemo na nasilje oko nas, koje se dešava našim majkama, sestrama, suprugama, braći... Ovo je veliki iskorak, a pune rezultate očekujemo narednih meseci, kroz povećan broj procesuiranih slučajeva.
Zoran je uleteo autom u jezero: Komšija pružio ruku da izađe, ali ON NIJE ŽELEO DA BUDE SPAŠEN
To će značiti, kaže državni sekretar, da se na nasilje ne ćuti, već da se ono prijavljuje, a da država na prijave reaguje. Tako ćemo posle nekog vremena doći do cilja, odnosno do manjeg broja slučajeva nasilja, što će biti pokazatelj da je Zakon počeo da deluje preventivno.
- Do sada se, u sličnim slučajevima, posle intervencije policije, nasilnik vraćao kući i nastavljao da maltretira žrtvu, a ona je ostajala usamljena. Sada nema priliku da se vrati, žrtva dobija prostor da udahne vazduh, a država može da reši konkretne slučajeve kroz koordinaciona tela, krivične i građanske postupke - poručuje Ilić.