SRBI VLADAJU NARKO-TRŽIŠTEM U ŠPANIJI! Aktivno stotinu kriminalnih grupa sa Balkana, a njih predvodi Luka Bojović
Na teritoriji Španije aktivno je više od stotinu kriminalnih grupa iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Albanije, Slovenije i Severne Makedonije
Srbi vladaju narko-tržištem u Španiji! Prema najnovijim podacima španske policije, dileri sa Balkana vodeći su u poslovima s drogom, ali im na putu stoje holandske i francusko-alžirske kriminalne grupe, zbog čega dolazi do čestih krvavih obračuna.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/05/2_0_0.jpg?itok=3PRCKxHV)
TUŽILAŠTVO TRAŽI MAKSIMALNU KAZNU: Danas izricanje presude "nasmejanom ubici" i Cigleru za ubistvo na Banovom Brdu
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/policija_foto_srbijadanas_9.jpg?itok=iAwmFk1w)
Napad na Vidikovcu: Muškarca prijateljica njegovog pokojnog sina ubola kuhinjskim nožem
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/06/117642602_10222663335520922_1326826888085970515_n.jpg?itok=ta8SrF5I)
Saobraćajna nesreća kod petlje Merošina: Vozna i zaustavna saobraćajna traka zatvorena za saobraćaj
Stručnjaci obaveštajnih službi ne isključuju mogućnost da balkanskim klanom vlada upravo Luka Bojović iako je na robiji u Valensiji.
Na teritoriji Španije aktivno je više od stotinu kriminalnih grupa iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Albanije, Slovenije i Severne Makedonije, pišu španski mediji.
- Podaci španskog obaveštajnog centra za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala kažu da se bande s Balkana često kriju u Španiji, a, osim toga, i uspešno distribuiraju narkotike. Međutim, holandske i francusko-alžirske grupe primetile su tu moć, koju najviše imaju Srbi, i žele prevlast nad tim tržištem, pa su osmislile pakleni plan kako da Španiju očiste od Balkanaca. Zbog toga su na španskim ulicama česte pucnjave i otmice, kao i druga nasilna dela poput nedavnog požara u hotelu u Marbelji - kaže izvor iz istrage za lokalne medije.
Međutim, istražitelji imaju veliki problem u traganju za osumnjičenima jer svi oni koji dolaze iz zemalja bivše Jugoslavije lako dolaze do lažnih dokumenata.
- Oni imaju šablone po kojima izvršavaju krivična dela, ali kada se ustanovi da su osumnjičeni za nešto pod jednim imenom, ispostavi se da su to uradili s drugim imenom jer imaju lažne dokumente - naglašava izvor iz Centra za borbu protiv narkotika.
Bivši šef specijalnog tima Službe državne bezbednosti Božidar Spasić kaže da postoji mogućnost da Luka Bojović, koji služi 18 godina zatvora u Valensiji zbog organizovanog kriminala, rukovodi mafijašima koji su vodeći u Španiji.
- Ne isključuje se mogućnost da pojedini pripadnici škaljarskog, kavačkog ili nekih drugih klanova sa ovog područja, kada nestanu sa Balkana, pobegnu upravo u Španiju. Pitanje je samo da li oni ostaju u toj zemlji ili im ona služi kao neka od destinacija odakle će lakše doći do Latinske Amerike, gde uglavnom sada beže veliki narko-bosovi, što smo videli po pripadnicima klana Veljka Belivuka, kao i po onima iz škaljarskog i kavačkog. Bojović služi kaznu u Španiji, ali nije uništio delove svog klana koje je imao tamo. Takođe, moguće je da se još neke od vođa crnogorskih klanova poput Radoja Zvicera i drugih nalaze upravo na području Španije upravo zbog tih veza koje su ranije ostvarene sa međunarodnim bandama - zaključuje Spasić.
Božidar Spasić ističe da Srbi u Španiji imaju posebne pogodnosti u trgovini narkoticima.
- Španija je poslednjih 10 godina ozbiljno poprište sukoba srpske mafije i drugih bandi. Deo naše kriminalne grupe se iz Nemačke, Francuske i drugih evropskih zemalja preselio upravo u Španiju iz praktičnih razloga jer je to prva stanica za dolazak droge iz Južne Amerike. Prvo, lako je prolazna granica između Španije i Francuske za dalji prodor droge ka Evropi, a drugi razlog je jer postoje bliske veze između pojedinih narko-klanova, tako da su delovi južno-američkog klana obezbedili boravak našim mafijašima u Španiji, tako što su im dali i veze i mogućnost da nađu štek-stanove. Sukobi postoje između raznih klanova, ali notorna je činjenica da je u Španiji poslednjih godina ubijeno dosta naših kriminalaca. To znači da se vode sukobi ne samo sa međunarodnim kriminalnim grupama već i unutar srpskih bandi - ističe Spasić.
Španski mediji pišu da su prve grupe kriminalaca sa Balkana stigle u Španiju 2001, a prema brojnim izveštajima, to su u početku bili Albanci specijalizovani za pljačku brojnih industrijskih skladišta, luksuznih domova, a kasnije su počeli da dolaze srpski i crnogorski trgovci narkotika.
Izvori civilne garde ističu da su Srbi i Crnogorci deo kriminalne međunarodne mreže koja se bavi trgovinom drogom i oružjem.