TRENUTAK KAD JE 35.000 LJUDI SKANDIRALO KNELETOVO IME! Broj "1" i dalje misterija - šta su ubice htele da poruče? (VIDEO)
Hotel i dalje krije tajnu.
Pre 29 godina, 28. oktobra 1992. godine, u 21. godini ubijen je Aleksandar Knežević Knele. Telo momka koji je ostao upamćen po imidžu čiji su simboli bili firmirana trenerka, patike, kratka frizura i zlatan lanac oko vrata nađeno je sledećeg dana u 15 sati u apartmanu 331 beogradskog hotela "Hajat".
Ovaj zločin nikada nije rasvetljen, a telo je pronašla sobarica. Knele je ležao na stomaku, blago raširenih nogu i ruku savijenih u laktovima. Glava mu je bila u lokvi krvi, okrenuta levom stranom lica ka podu, a na sebi je imao trenerku i crne patike. Izjavila je da ga je videla samo na trenutak i da je u stanju šoka istrčala iz sobe.
Otkrivamo proizvode i brendove koje smo najviše kupovali online u 2021. godini
ŠOK U PROGRAMU UŽIVO! "Zoran je Jelenin ubica 99,99%, mesto pronalaska tela je ključno" - bivši inspektor otkrio SVE DETALJE
HTELI DA OTRUJU CIJANIDOM VOĐU ŠKALJARACA! Skandalozni detalji: nosili konvertibilno oružje - evo šta to znači
Obdukcionim nalazom Instituta za sudsku medicinu u Beogradu, načinjenim istog dana kad je pronađen pokojni Knežević, utvrđene su tri smrtonosne rane: dve sa desne i jedna s leve strane potiljka. Na osnovu podataka iz obdukcionog zapisnika može se zaključiti da je Knele bio primoran da legne na pod pre nego što je likvidiran.
Iz izveštaja o kriminalističko-tehničkom pregledu mesta očigledno je da je pucano iz dva pištolja. U sobi su pronađene četiri čaure: prva neposredno kraj ormara s televizorom, druga i treća pored kreveta, a četvrta kraj zida naspram ulaza u sobu. Sve su imale istovetnu oznaku - 14.54, koja govori da su ispaljene iz "kolta 45". Nije protumačeno šta bi trebalo da predstavlja krvlju ispisan broj 1 u dnu ogledala. Odeljenje krim-tehnike ustanovilo je da ne postoji oštećenje vrata, kao ni brave na sobi 331.
Prema svedočenjima Dušana Kneževića, Kneletovog oca, kao i bliskih prijatelja, Knele se nikada nije razdvajao od pištolja. U sobi, međutim, taj pištolj, iz kojeg su najverovatnije ispaljena tri hica, nije pronađen. Ubice su ga, pretpostavlja se, ponele sa sobom. U sobi je nađen samo okvir sa osam metaka, kao i kutija sa 25 zrna.
Srpska garda
Jedno od prvih objašnjenja Kneletovog ubistva trebalo je da bude njegova veza s Belim i Giškom, odnosno njihovim političkim uverenjima. Kneletov otac je u to vreme tvrdio da likvidacija ima isključivo političku pozadinu. Po njegovom uverenju, još u vreme pogibije Belog postojao je plan da Beli, Giška, Goran Vuković i Knele budu likvidirani iste večeri - po povratku sa skupa Srpske garde održanog u Topoli.
Bivši funkcioner beogradske policije, iz odeljenja za krvne delikte, navodno je kazao ko je ubio Aleksandra Kneževića Kneleta!
- Bio sam na uviđaju u sobi 331 hotela Hajat kada je Knele ubijen. Ležao je na stomaku, upucan s leđa. Mislimo da su u sobi bile dve osobe, jedna koja je očigledno imala nešto da mu saopšti i stajala je ispred njega, i druga, koja mu je stavila pištolj na potiljak i naterala ga da klekne na kolena. Na ogledalu je bio ispisan broj 1, što je možda bila poruka da je Knele prvi sa spiska za odstrel - objašnjava ovaj policajac.
Neki misle da je ovaj broj označavao Kneleta koji je bio broj 1 u Beogradu, neki kažu da ga je onaj koji ga je ubio bio broj 1 ili da je to postao nakon što ga je ubio. Neki su pričali da ovaj broj znači da je Knele bio prvi na spisku za odstrel, a šta je zapravo istina?
- Možda sve ovo zajedno... Pošto je za ubistvo Kneleta i kasnije za ubistvo njegovog najboljeg druga Darka Stanojevića bio osumnjičen i uhapšen Ćentin zet Miodrag Cvijetinović zvani Miša Tajger, neki veruju da je upravo on napisao ovo na ogledalu i da je tada zapretio Darku (koji je navodno pod pretnjom pištolja zakucao na Kneletova vrata i tada je sa njim u sobu ušao i ubica) "On je bio prvi, ti ćeš biti drugi ako nekome kažeš za ovo." - napisano je na Fejsbuk stranici Legende devedesetih.
Smrt zasenila sve
Čitulje posvećene Kneletu, kojih je u jednom broju Politike bilo 162, zasenile su ratne sukobe u Hrvatskoj i Bosni, domaću političku scenu, ekonomsku bedu... Pevač Džej je pred 35.000 na Sajmu rekao: "Evo jedna pesma koju je napisao moj brat Džamba, a ja je večeras pevam za njega i za mog prijatelja Kneleta, koji nisu večeras s nama..." Publika je skandirala Kneletovo ime. Na njegovu sahranu došlo je nekoliko hiljada ljudi.