Uroš Blažić šokirao sve u sudnici: Molio sud da oslobodi oca i tražio smrtnu kaznu za sebe! Presuda zakazana
Danas se u Specijalnom sudu u Beogradu održala završna faza suđenja Urošu i Radiši Blažiću, otac i sin suočeni su sa presudom za masovno ubistvo u selima Malo Orašje i Dubona.
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je za 12. decembar zakazano izricanje presude Urošu Blažiću, optuženom da je 4. maja prošle godine u selima Malo Orašje i Dubona ubio devet i ranio 12 osoba. U ovom predmetu optužen je i njegov otac Radiša Blažić zbog sumnje da je nabavio veću količinu oružja kojim je, između ostalog, zločin počinjen.
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Smederevu, Ivan Konatar, sudu je predložio da Blažiće osudi na maksimalne kazne zatvora od po 20 godina. Iako je Uroš Blažić optužen za nekoliko krivičnih dela, među kojima je i teško ubistvo, on može biti osuđen maksimalno na kaznu zatvora od 20 godina, s obzirom da u trenutku izvršenja krivičnog dela nije imao navršenu 21 godinu te je, po zakonu, mlađi punoletnik.
Konatar je istakao da su svim izvedenim dokazima potvrđeni navodi optužnice, odnosno da su optuženi počinili krivična dela koja su im stavljena na teret. Tužilac je sudu predložio i da optuženima produži pritvor.
Punomoćnici oštećenih, odnosno članova porodice ubijenih i ranjenih, ukupno 10 advokata, pridružili su se rečima tužioca i istakli svoje imovinsko-pravne zahteve.
Branilac optuženog Uroša Blažića, Petar Luković, sudu je predložio da njegovog branjenika osudi po zakonu i dodao da optuženi ni njemu nije rekao za motiv zločina, jer ga ni sam ne zna. Duško Puđa, branilac Radiše Blažića, rekao je da tužilaštvo nije dokazalo njegovu krivicu i predložio sudu da mu pritvor zameni kućnim pritvorom.
Radiša Blažić je za govornicom pričao o svom poslu tokom devedesetih i tvrdio da se nije bavio krijumčarenjem oružja, što su svedoci, koji su radili sa njim u to vreme, navodili. Sudija ga je nekoliko puta prekinula i objasnila mu da treba da iznese završnu reč, a ne primedbe na iskaze svedoka.
Uroš Blažić je u svojoj završnoj reči molio sudiju da oslobodi njegovog oca, tvrdeći da on nije doneo oružje kojim je, između ostalog, počinjen zločin, i da nije ni znao za to oružje. Nekoliko puta je ponovio da je njegov otac nevin čovek.
- Ubite me, kriv sam, ali molim za milost i oproštaj za moju porodicu - rekao je Blažić. Dodao je da će članovi porodice ubijenih i ranjenih postati isti kao on ako budu sprovodili pravdu nad članovima porodice Blažić.
Naveo je i da mu je žao što ne može da dobije smrtnu kaznu, ističući da nije znao da, prema Krivičnom zakoniku, ne može biti osuđen na kaznu doživotnog zatvora već na maksimalnu kaznu od 20 godina.
Ovaj predmet vodi Viši sud u Smederevu, međutim, suđenje je izmešteno u zgradu Specijalnog suda u Beogradu iz bezbednosnih razloga.
Uroš Blažić je optužen za krivično delo teško ubistvo u sticaju sa krivičnim delima nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, otmica i neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila. Njegovom ocu, Radiši Blažiću, stavljeno je na teret izvršenje krivičnih dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija u sticaju sa krivičnim delom teško delo protiv opšte sigurnosti.
Zakazana presuda
Izricanje presude Urošu Blažiću i njegovom ocu Radiši, optuženima za masakr u selima kod Mladenovca, zakazano je za 12. decembar u 10 časova.
Tokom završnih reči, glavni javni tužilac Ivan Konatar zatražio je da se obojica kazne maksimalnom kaznom od po 20 godina zatvora.
- Ovo je njegova predstava danas. Kad je davao odbranu u istrazi, on je objasnio gde je to i pronašao. Nije bio opterećen svojim ocem u krivičnom postupku. Njegova odbrana je: "Idem svesno, i znam protiv sebe" i zato je ova rečenica ideja kojom se on rukovodio na glavnom pretresu kako bi pomogao svom ocu. Pokušao je i da čita svoju odbranu, kad je u tome sprečen, bili smo svedoci koliko je to bilo nespretno i neiskreno. Jer kad neko ne govori istinu, on ne može da bude dosledan. Njegova odbrana u tom delu je dokaz za to. On je pričao o revolveru koji je kupio za punoletstvo, tada je on živeo sa svojim roditeljima, a pritom je odbrarao da živi 6,7 km od svojih roditlja. On je pokušavao na glavnom pretresu da relativizuje pozivajući se da je bio ugrožen. Ovde smo ispitali sve, on ni sa kim od onih na koje je pucao, nije bio u sukobu. Čuli smo jednu majku da je ovde rekla da je njen sin Urošu davao patike za fudbal. Počeo je onda da priča i o steroidima da bi našao neki razlog zašto je to uradio. Imamo materijalne dokaze da to nije koristio, čuli smo i veštaka.
Glavni javni tužilac Ivan Konatar izneo je tokom završnih reči da je Uroš Blažić koristio automatsku pušku velike razorne moći, na kojoj je pronađen njegov DNK, kao i poluautomatski pištolj. Naveo je i da postoje iskazi očevidaca koji su ga videli kako puca.
- Iz dokaza proizlazi da je okrivljeni Uroš počinio teško ubistvo. Koristio je oružje, a broj žrtava ukazuje na bezobzirno nasilničko ponašanje. Nesporno je da je krivično delo počinio potpuno svestan svojih postupaka - rekao je Konatar.
Dodao je da je u slučaju Radiše Blažića dokazano da je izvršio oba krivična dela koja mu se stavljaju na teret.
- Znate, dok je Radiša Blažić iznosio odbranu, svi smo bili svedoci da se on pozivao na svoju čast. Svi ovde znamo da optuženi može da se brani i da uskradi odgovore, ali imajući razmeru ove tragedije, toliko unesrećenih porodica zauvek, jedino časno bi bilo da je on priznao izvršenje krivičnih dela. Da je priznao ono što je istina, to bi bilo časno. Međutim, iznoseći odbranu, on je sve negirao. Sada ću ukazati na neke delove odbrane koji su apsolutno neiskreni. Rekao je: "Ja ne znam ništa za oružje koje je nađeno kod njega u Duboni. Da sam znao, ja bih to predao policiji". Čuli smo od policijskog službenika da je on izbegavao da preda oružje - rekao je tužilac.
Kako je dodao, Radiša Blažić je u istrazi rekao da mu Uroš nikada nije pričao o oružju. Ovde je izveden dokaz gde se vidi snimak na kojem on revolverom nosi pred celom porodicom. Čuli smo snimak gde pričaju o sklanjanju nelegalnog oružja. On je rekao da nikada nije išao na tavan kuće u kojoj je Uroš živeo, a ovde smo čuli da je išao.
Tužilaštvo traži maksimalne kazne zatvora za Blažiće
Više javno tužilaštvo u Smederevu predložilo je sudu da Uroša Blažića, optuženog za masovno ubistvo u selima Malo Orašje i Dubona, osudi na maksimalnu kaznu zatvora, a njegovog oca Radišu na kaznu od 20 godina zatvora.
S obzirom da Blažić u trenutku zločina nije imao navršenu 21 godinu, maksimalna kazna zatvora na koju po zakonu može biti osuđen je 20 godina.
Tužilaštvo je za oca prvooptuženog Radišu Blažića predložio da bude osuđen na kaznu od 20 godina, jer je prema stavu tužilaštva, on je stvorio uslove za ovaj zločin iako nije on povukao oroz.
Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Smederevu Ivan Konatar rekao je da je odbrana Uroša Blažića neprihvatljiva i predstavlja uvredu za porodicu stradalih.
Konatar je naglasio da je zločin rezultat Blažićevog razmišljanja, kao i da je on hladnokrvno doneo odluku što, između ostalog, pokazuje to što je vežbao pucanje u podrumu i najavio zločin kada je poslao prijatelju poruku.
Svi su ostali uskraćeni za odgovor na pitanje zašto je on to učinio, rekao je Konatar i naveo da kod Blažića nema iskrenog kajanja i saučešća, već da je njegova odbrana usmerena samo ka oslobođenju njegovog oca od optužbe da je on nabavio i dao mu oružje.
Konatar je istakao da je svim izvedenim dokazima potvrđeno da je Blažić izvršio krivična dela teško ubistvo, nelegalno nošenje oružja, neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila i otmica.
Tužilac je dodao i da je Blažić bio svestan dela koja je počinio i posledice koja je nastala.
Za oca prvooptuženog, Radišu Blažića, tužilac je naveo da su navodi njegove odbrane neiskreni, odnosno kada je tvrdio da nije znao za oružje koji je pronađeno u njihovoj porodičnoj kući u Duboni.
Konatar je naglasio da na strani Uroša Blažića nema olakšavajućih okolnosti i predložio je sudu da Urošu i Radiši Blažić produži pritvor.
Radiša Blažić je u odbrani naveo da bi predao oružje da je znao da je u njegovoj kući, što je, kako navodi Konatar, neiskreno jer je jedan svedok, policajac, rekao da je Radiša Blažić izbegavao da preda i oružje koje je bilo u njegovom legalnom posedu.
Tezu odbrane da se Radiša Blažić klonio oružja, kako tvrdi tužilac pobija i dokaz da je on imao sertifikat da obučava snajperiste, kao i fotografije i video snimci na kojima je Radiša Blažić sa oružjem.
- Radiša Blažić je imao afinitete za oružje što je nesumnjivo preneo na svog sina - rekao je Konatar i dodao da se protiv njega vodio disciplinski postupak za nestanak ručnih bombi tokom devedesetih godina.
Tužilac je naglasio da niko nije imao pristup kući gde je pronađeno oružje, kao i da nije imao ko drugi, osim Radiše Blažića, to oružje, municiju i eksploziv da donese u kuću, jer je to "tipično vojno naoružanje".
Izvođenje završnih reči započeli su punomoćnici oštećenih koji su se pridružili rečima tužilaca.
Blažić se izjašnjava o 4. maju
Uroš Blažić izveden je pred sud kako bi odgovarao na pitanja punomoćnika Nebojše Perovića. Tokom ispitivanja, Blažić je zatražio pet minuta da se izjasni, naglašavajući da ima predstavu o pitanjima koja će mu biti postavljena, te da bi radije sam izložio svoju priču, a odgovore na pitanja kasnije dopunio.
Međutim, roditelji žrtava koji su sedeli iza Blažića, odvojeni staklom, izrazili su nezadovoljstvo što je Blažiću dozvoljeno da iznese svoju verziju događaja. Oni su istakli da je naučio napamet ono što želi da kaže, a njihovo nezadovoljstvo kulminiralo je negodovanjem i zahtevom da sudija prekine njegovu izjavu. Do toga nije došlo.
Na suđenju za masakr u selima Malo Orašje i Dubona, Uroš Blažić izneo je izjavu u kojoj je izrazio kajanje zbog svojih postupaka: "Najiskrenije se kajem. Dao bih sve da mogu da vratim vreme", rekao je Blažić, koji je optužen za ubistvo devet osoba i ranjavanje 12.
Blažić je, međutim, ponovio da nije imao konkretan motiv za zločin, kao i da se ne seća te noći: "Sve mi se maglilo", izjavio je, pokušavajući objasniti svoje postupke.
"Molim vas da me najoštrije kaznite!", rekao je Blažić danas pred sudijom.
Otac i sin dovezeni u sud
Suđenje Urošu Blažiću za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje i njegovom ocu za nedozvoljeno držanje oružja i izazovanje opšte opasnosti, nastavlja se danas u sudnici Specijalnog suda.
Sve marice, u kojima se nalaze Blažić i njegov otac Radiša, stigle su u Specijalni sud. Oni su u sud, zbog bezbednosti, uvedeni iz pritvorskig dela. Ulaze na poseban ulaz u sudnicu, a od ostatka ljudi odvojeni su neprobojnim staklom.
Uroš Blažić danas će imati priliku da se izvini punomoćniku oštećenih Nebojši Peroviću, što je pokušao prošli put, ali advokat nije bio prisutan.
Blažić je rekao da će da se ozvini advokatu jet mu je rekao: "Na tvoja pitanja neću da odgovaram", istakavši da je Perović loše pričao o njemu u medijima. Ipak, na prošlom suđenju, Blažić je rekao da će da odgovara na pitanja advokata, sve dok ona nisu direktno u vezi sa tim šta je radio kobnog 4. maja.
Na današnjem suđenju tužilac bi trebalo da iznese završnu reč. Postoji šansa da iznošenje završnih reči ne bude završeno danas, s obzirom na to da postoji veliki broj oštećenih, pa samim tim i njihovih punomoćnika, kao i da odbrana u svojoj završnoj reči ima pravo da se nadoveže i odgovori na završnu reč tužioca.
Uroš Blažić doveden je u Specijalni sud u Beogradu gde bi danas trebalo da mu se završi suđenje za masovno ubistvo u selima Malo Orašje i Dubona.
Pored Uroša Blažića doveden je i njegov otac Radiša Blažić pod jakom policijskom pratnjom.
Na današnjem suđenju tužilac, odbrana i punomoćnici oštećenih bi trebalo da iznesu završne reči, nakon kojih će sudija zakazati izricanje presude.
U sud su stigli i članovi porodice ubijenih i ranjeni, koji će suđenje pratiti iz publike.
Blažići se nalaze u pritvoru od hapšenja, a Uroš Blažić od 5. maja prošle godine.
Uroš Blažić je priznao krivicu, dok je njegov otac negirao da je on nabavio oružje kojim je zločin počinjen i ostalo oružje koje je pronađeno u njihovoj kući nakon zločina.
Uroš Blažić je optužen da je ubio devet i ranio 12 osoba.
U ovom predmetu postupa Viši sud u Smederevu ali se iz bezbednosnih razloga održava u zgradi Specijalnog suda u Beogradu.