U ovoj opštini 5. oktobar nema ko da slavi
A nekad su ga slavile i stranke na vlasti i opozicija
Ove godine ni jedna politička stranka u Velikoj Plani nije obeležila 5. oktobar, a nekada su taj datum sa istim žarom slavile ne samo stranke nekadašnje koalicije DOS, nego i lokalni odbor SPS!
VELIKA PLANA: A od prethodne opštinske vlasti 130 miliona dinara duga!?
Dosovske stranke su obeležavale godišnjicu nasilnih demonstracija 5. oktobra 2000. godine, kada su, zauzimanjem, paljenjem i pljačkanjem Skupštine Srbije, izvele državni udar i preuzele vlast u Srbiji.
Socijalisti su taj dan slavili zato što je opšinski odbor te stranke u Velikoj Plani osnovan 5.oktobra 1990. godine.
Od nekadašnjih slavlja, juče nije bilo ni traga. Odbori dosovskih stranaka koji postoje su razočarani rezultatom svoje "narandžaste revolucije", koja je isfinansirana američkim dolarima, a izvedena po scenariju koji su zapadne obaveštajne službe i lideri DOS-a osmislili na kursevima u Segedinu u Mađarskoj.
A malo ih je i ostalo. Od stranaka nekadašnje koalicije DOS u Velikoj Plani funkcionišu još samo DS i DSS. Na poslednjim izborima obe stranke su uspele da uđu u lokalni parlament, s tim što se opštinski odbor bivše Koštuničine stranke ne sastaje već mesecima, a njeni odbornici retko dolaze na sednice Skupštine opštine.
Socijalisti su prestali da slave 5. oktobar, zato što su tog dana srušeni s vlasti.
-Bio je to klasični državni udar. Jedan od najsramotnijih dana u novijoj istoriji Srbije. Događaj koji je unazadio zemlju i otvorio vrata pljačkaškoj privatizaciju, u kojoj je stotine hiljada radnika isterano na ulicu, a kriminalci postali milioneri i ugledni biznismeni. Zato smo odlučili da taj dan više ne obeležavamo – kaže Dušan Janićijević, predsednik OO SPS Velika Plana.
Zajedno sa SNS, socijalisti čine vladajuću koaliciju u opštini.
Zanimljivo je da su socijalisti 5. oktobar zamenili sa 29. novembrom.
Tog dana, 1943. godine, na Drugom zasedanju AVNOJ-a u Jajcu delegati Komunističke partije Jugoslavije, čiji je lider bio Josip Broz Tito, doneli su odluku o prekrajanju granica Kraljevine Jugoslavije i stvaranju šest republika. Izabran je i Nacionalni kmitet oslobođenja Jugoslavije, koji je ustvari bio partizanska vlada, a Kralju Petru je zabranjen povratak u zemlju.