Ako imate više od 45 godina i niste postali majka, nećete ni BITI, tako kaže surovi SRPSKI ZAKON
Kako stvarno stoje stvari u Srbiji?
Bračni parovi koji nameravaju da usvoje dete mahom imaju isti zahtev - zdravu bebu srpske nacionalnosti.
Izbirljivost i isključivost mnogima je zato uskratila šansu da uživaju u podmlatku, jer većina mališana koji čekaju nove mame i tate ne zadovoljavaju ove "kriterijume".
Nedovoljnom broju usvojenja dodatno kumuje i država slabim interesovanjem za ovu temu. U ovom trenutku 800 parova se nada da će im socijalni radnici dati šansu da se iskažu kao staratelji, dok je s druge strane samo 80 mališana u završnoj fazi pripreme za usvajanje.
Sa 13 godina je izgubio majku i živeo je kod tetke sve dok zbog siromaštva nije došao u ZVEČANSKU
Važna razlika u godinama
Razlika u godinama između usvojitelja i dece ne sme da bude manja od 18, niti veća od 45. Naš zakon dozvoljava usvajanje i pojedincima, ali se u praksi uvek daje prednost potpunim porodicama. U slučaju da je par različitog nacionalnog porekla, odluka će prevagnuti u korist onih iste nacionalnosti.
"Gotovo niko ne želi romsku decu, iako je većina mališana upravo ovog porekla", kaže Zoran Jović, direktor Centra za socijalni rad u Nišu. "Uslov im je i da dete bude zdravo, a najmanje trećina dečaka i devojčica koji su spremni za usvojenje imaju smetnje u razvoju, tako da je veoma teško udovoljiti porodicama".
Jović kaže da je ekonomska kriza dovela do toga da je svake godine sve manje zahteva, nisu retki slučajevi u kojima su kandidati u međuvremenu ostali bez posla ili zatvorili firmu: "Pare nisu najvažniji uslov pri odabiru usvojitelja, ali se očekuje da imaju redovne i dovoljne prihode kako bi se adekvatno brinuli o novom članu. U poslednje vreme mnogi zahtev zamrzavaju dok ne prođe kriza".
U centrima za socijalni rad širom Srbije objašnjavaju da im se i dalje najčešće javljaju parovi koji su potrošili godine u pokušajima da postanu biološki roditelji. Većina ih je u poznoj petoj deceniji, ali sa željom da im dete bude mlađe od tri godine, uprkos tome što zakon izričito zabranjuje ovoliku starosnu razliku. U skoro 90 odsto slučajeva nemaju toleranciju prema drugim religijama.
Timovi koji određuju ko ispunjava uslove ne mare mnogo za prohteve parova i ne žele da im "udovoljavaju". Ni na zamerke da su procedure duge i komplikovane, mnogo se ne obaziru.