Američki specijalac za Balkan srušio Miloševića, a sad je došao po VUČIĆEVU glavu
Funkcioner Stejt dipartmenta prisutan duže od 20 godina u regionu
Metju Palmer, zvanično vršilac dužnosti zamenika sekretara SAD, a u stvari američki specijalac za Balkan, danas je došao u Srbiju da isporuči zahteve Vašingtona.
Pročitajte i:
Palmer, koji je dve decenije službovao na Balkanu, sastao se sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić.
Ovaj službenik Stejt dipartmenta došao je u tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju još 1998. godine i od tada do danas jedan je od ključnih igrača takozvane američke duboke države u našem regionu.
U tom periodu dogodili su se bombardovanje naše zemlje, atentat na premijera Zorana Đinđića, proglašenje kosovske nezavisnosti... A Palmer je sve vreme bio tu ili u okruženju.
Palmer se danas sastao sa Vučićem, a zvanično je saopšteno da su se složili da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine od ključne važnosti. No, poznavaoce njegovog lika i dela ni najmanje ne iznenađuje što je Amerika upravo njega poslala u odlučujućem momentu po pitanju dešavanja na KiM i podsećaju da je Palmer, koji je u Stejt dipartmentu zadužen za Evropu i Evroaziju i koji već 20 godina operiše na Balkanu, svojevremeno došao glave i tadašnjem predsedniku SRJ Slobodanu Miloševiću.
- Palmer ima duboku ukorenjenost na ovom terenu, a Kosovo je sigurno njegova svakodnevna tema, te se njegov dolazak podudara sa stavom američke politike da treba da se vrati na velika vrata na Balkan, koji je bio u potpunosti zapostavljena tema poslednjih godina. Svakako, situacija je potpuno jasna, Amerika će izvršiti snažan pritisak na nas u vezi sa KiM i predsedniku Vučiću neće biti nimalo jednostavno – smatra vojni analitičar Aleksandar Radić.
On ističe da je jasno da je u pitanju pritisak kojim SAD jasno kaže da Kosovo treba da bude samostalno.
- Potpuno je jasno da će pritisak biti snažan, ali se Srbija ne može samostalno suprotstaviti najvećoj vojnoj sili sveta, te je ovo sada veliki ispit za nas. Upravo zato u narednim mesecima spoljna politika mora da se vodi jako strpljivo i sa umećem – kaže Radić.
Lider radikala Vojislav Šešelj nema sumnju da je Palmer samo eksponent dosadašnje američke politike prema Srbiji, od koje ne možemo ništa dobro očekivati.
- Direktor službe Stejt dipartmenta za južnu i srednju Evropu
- Bavio se SRJ u Stejt dipartmentu do kraja sukoba na KiM 1999. godine
- Zamenik šefa delegacije SAD na pregovorima u Rambujeu
- U vreme administracije Džordža Buša savetnik predsednika za nacionalnu bezbednost za Evropu
- Napisao roman "Američka misija" koji je priča o međunarodnim spletkama i korumpiranim kompanijama
- Špijunski triler "Sarajevski vuk", u kome se glavni lik vraća u BiH 20 godina posle masakra u Srebrenici da bi pomogao u sprečavanju novog rata, inspirisan je Palmerovim iskustvima
- Tečno govori srpski jezik
- U to vreme, devedesetih, iz američke ambasade su tražili da se ministar za informisanje vidi sa nekim njihovim diplomatom, ali mi smo to odbili, uključujući i tadašnjeg predsednika države Slobodana Miloševića. No, svakako je nesporno da Palmer i sada nastavlja da sprovodi ovde antisrpsku politiku – ističe Šešelj.
Politički analitičar Branko Radun smatra da je zanimljivo da se sam vrh američke administracije ne bavi toliko Balkanom, već to prepušta upravo ljudima poput Palmera.
- Smatram da neće biti velikih lomova iako će biti pritisaka na Srbiju jer, kako god mi reagovali, oni će biti nezadovoljni i tražiće više – napominje Radun.
Palmer je i tokom NATO bombardovanja bio službenik Stejt dipartmenta zadužen za SRJ, a na toj poziciji je ostao do kraja sukoba na KiM.
Tri puta je službovao u ambasadi SAD u beogradu, a ovde je upoznao i suprugu Danicu.