"BAJDENOV TIM VERUJE DA SRBI GURAJU BOSNU KA KOLAPSU" Britanac bez dlake na jeziku - SAD su potcenile reakciju Srbije
Prema Lesovim rečima, teško je izbeći zaključak da su se SAD, možda ohrabrene od strane Incka i idealista u Bajdenovoj administraciji, pogrešno proračunale, precenjujući snagu svog položaja i potcenjujući žestinu reakcije Srba.
Razlog zbog kojeg je visoki predstavnik Valentin Incko nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida je taj što Amerikanci misle da Srbi guraju Bosnu ka kolapsu i žele to da spreče, ocenio je danas istraživač britanskog Centra za geopolitike Timoti Les, dodajući da su se SAD možda pogrešno proračunale i potcenile žestinu reakcije Srba.
Travelland za vas radi i u nedelju! Grčki hoteli: 7 noći već od 525€
ČLAN PREDSEDNIŠTVA SNS VLADIMIR ORLIĆ OŠTRO O ĐILASU: "Srbija neće pasti u ruke mafijaša iz tajkunskog kartela"
"GRENELU SRBINE" Desna ruka Trampa uživa u čarima Beograda, oduševljen atmosferom, morao odmah da obelodani (VIDEO)
- Razlog zabrane je to što Bajdenova administracija veruje da Srbi guraju Bosnu prema kolapsu i želi da pokaže da se to neće tolerisati - naglasio je Les u izjavi za Tanjug.
Bivši britanski diplomata je dodao da će se još videti, ali da ne isključuje mogućnost da će SAD morati da naprave kompromis ili odustanu.
- Ako bude tako, to bi bilo u skladu sa obrascem ponašanja Bajdenove administracije u kojem se preti drugima - bilo Rusiji zbog Ukrajine ili Nemačkoj zbog Severnog toka II, a zatim povlači kada se shvati da ne može da se nametne svoj stav - kazao je Les.
On je zaključio da bi ishod mogao biti isti u Bosni, ostavljajući visokom predstavniku još manje moći, a Kristijana Šmita "hendikepiranog" pre nego što je uopšte počeo da radi.
Bivši britanski diplomata je naveo da je Inckova zabrana bila u skladu sa obrascem razvoja događaja poslednjih nedelja, uključujući Bajdenovo izvršno naređenje i imenovanje Kristijana Šmita, jače figure od Incka, čija je misija da ograniči Srbe.
- Poruka je da su SAD i njihovi saveznici krajnji autoritet u Bosni i da će oni odlučiti o sudbini zemlje - istakao je Les.
Na pitanje kakvo je njegovo mišljenje o zaključima koje je u petak usvojio Parlament Republike Srpske u Banjaluci, a kojima se odbija pridržavanje i primena Inckove odluke, istraživač britanskog Centra za geopolitike je rekao da je to bio predvidljiv odgovor.
- Srbi nisu mogli da dozvole da odluka visokog predstavnika stoji iz istog razloga zbog kojeg je SAD guraju - ne mogu da dozvole da spoljni akter blokira njihov krajnji cilj - nezavisnost - rekao je Les.
Prema njegovim rečima, u poslednjih nekoliko meseci nije bilo došlo do eskalacije u poricanju genocida koja bi zahtevala upotrebu "bonskih ovlašćenja" za njegovu zabranu.
- Ne mislim da se ovde radi o Srebrenici ili genocidu, ne sumnjam da su Incka i druge spoljne aktere uznemirili odbijanje Srba da prihvate krivicu za svoje postupke u ratu. Incko ovo vidi kao stalnu provokaciju prema Bošnjacima koja sprečava pomirenje i uobličavanje Bosne kao države, što je cilj zapadne politike - naveo je on.
Incko je nesumnjivo želeo da učini nešto kako bi ovo rešio pre nego što napusti funkciju, rekao je Les, ocenivši da "povremeni čin laskanja Karadžiću i Mladiću teško da predstavljaju egzistencijalnu pretnju državi".
Prema njegovim rečima, političko rukovodstvo, uključujući Milorada Dodika, ne negira činjenice o onome što se dogodilo u Srebrenici, čak i ako odbija da upotrebi reč genocid da to opiše.
On je kazao da Srbi, takođe, vide etiketu genocida kao pretnju postojanju Republike Srpske.
- Ako se zaista radi o genocidnoj tvorevini, onda ona nema legitimitet i mogla bi biti ukinuta - naglasio je Les i dodao da je taj strah verovatno neosnovan, jer su SAD posvećene Dejtonskom sporazumu, čiji je deo i Republika Srpska, ali da je strah stvaran zbog političkih konsekvenci.
Na pitanje kakve će biti posledice Inckove odluke i odluke parlamenta Republike Srpske u vezi sa opštom situacijom i bezbednošću u Bosni i Hercegovini i regionu, Les je kazao da su prošlonedeljni događaji odgovor Srba na pojačan pritisak, odnosno otvoren čin prkosa.
- Srbi su odbacili ovlašćenja OHR-a i novog visokog predstavnika. Srbi su blokirali državu, čineći Bosnu korak bliže raspadu. Sada SAD i njihovi saveznici moraju da odgovore - naveo je on.
Međutim, nastojim da shvatim da vidim šta SAD i njihovi saveznici mogu praktično da učine da nateraju Srbe da se povuku, kazao je Les.
- Oni ne mogu nasilno da uklone Dodika ili bilo koga drugog, jer u Bosni nema dovoljno stranih trupa za to, a Evropljani to ionako ne bi dopustili - dodao je bivši diplomata.
Ništa se ne može postići pokušajem osnaživanja opozicije jer je politička klasa (u Republici Srpskoj) jedinstvena po ovom pitanju, naveo je Les.
- Vašington bi potencijalno mogao da sankcioniše srpsko rukovodstvo, ali to bi predstavljalo veliku eskalaciju i nosilo bi rizik - istakao je on.
Prema njegovom mišljenju, SAD bi morale da deluju same, jer Evropljani ne žele da izazovu veliku krizu koja bi mogla navesti Srbe da proglase nezavisnost, a Rusija bi se aktivno protivila sankcijama.