Bivši američki zvaničnik: Bajden je veliki prijatelj Beograda, vašingtonski sporazum je u interesu sve tri strane
Američka pozicija, za koju je Braun uveren da će biti očuvana i tokom Bajdenovog mandata, je da podrži rešenje do kojeg će se doći u pregovima i dijalogu podržanom od Evropske unije
Bivši zvaničnik Stejt dipartmenta Bertram Braun ubeđen je da će Sjedinjene Države nastaviti aktivno da podržavaju dijalog između Beograda i Prištine i da pomažu tamo gde je to moguće, a očekuje da će i Beograd i Priština i Vašington nastaviti da sprovode Vašingtonski sporazum, svako zbog svojih interesa.
TRAMP I DALJE U IGRI? Jedna od ključnih država odbila da prizna izborne rezultate, predsednik SAD se odmah oglasio (VIDEO)
TRAMP SMENIO PRVOG ČOVEKA ZA SAJBER BEZBEDNOST: U Americi još ništa nije gotovo!
- Normalizacija odnosa Beograda i Prištine prvenstveno zavisi od njihovih vlada, uz medijaciju Evropske unije, preko specijalnog izaslanika Miroslava Lajčaka u ulozi medijatora - kazao je Braun.
Američka pozicija, za koju je Braun uveren da će biti očuvana i tokom Bajdenovog mandata, je da podrži rešenje do kojeg će se doći u pregovima i dijalogu podržanom od Evropske unije.
- Pre svega u interesu Srbije je da problem između Beograda i Prištine bude rešen što je pre moguće, kako bi Srbija mogla u potpunosti da se posveti svom daljem razvoju, uključujući i integraciju u EU - kaže Braun.
Bajden je veliki prijatelj Beograda
Na pitanje koliko je izabrani američki predsednik Džozef Bajden zainteresovan da uvaži srpske interese, Braun uzvraća da je Bajden "veliki prijatelj Beograda".
- Posle 5. oktobra 2000. godine on je podržao obimnu i brzu pomoć za Srbiju, uključujući kreditne garancije kako bi se obezbedilo da Srbija ima dovoljno lož-ulja za zimu 2000-2001, zatim za jednu dodatnu isplatu penzija za siromašnije penzionere, kao i mnoge druge pomoći - navodi Braun.
BAJDEN SE SPREMA DA PREUZME "KORMILO" Novoizabrani predsednik razgovarao sa premijerom moćne vojne sile
PRE ODLASKA IZ BELE KUĆE: Tramp se odlučio za novi potez - vraća američke vojnike u domovinu
Takođe, Bajden je, kaže Barun, podržao brzu normalizaciju odnosa između Beograda i Vašingtona posle pada Slobodana Miloševića sa vlasti, kao i brzo ukidanje sankcija i "velikodušno otpisivanje dugova".
- Bajden je posetio Srbiju mnogo puta i upoznao je praktično sve novije srpske lidere - napominje Braun.
Upitan da li će politika predsednika Srbije Aleksandra Vučića prema kosovskom pitanju, koju on ocenjuje kao "sofisticiranu", biti i nagrađena nekim rešenjem u korist Srbije, Braun kaže da je Vučić više puta ponovio i pokazao da je posvećen pronalaženju kompromisnog rešenja za kosovsko pitanje.
- Detalje takvog rešenja trebalo bi uobličiti kroz pregovore, koji će, verovatno, biti teški - smatra on i dodaje da kompromisno rešenje može da "otključa" razne pogodnosti i za Beograd i za Prištinu, a to "ne mora da bude igra na sve ili ništa".
Mnogo mogućnosti za "vin-vin" rešenje
Kako kaže, postoji mnogo mogućnosti da se dostigne "vin-vin" rešenje od kojeg će oba naroda imati koristi.
Na pitanje da li očekuje da će Vašington pokazati isti entuzijazam, kakav je pokazao specijalni izaslanik američkog predsednika Trampa, Ričard Grenel, u sprovođenju Vašingtonskog sporazuma, ali i da li će Priština nastaviti da poštuje ono što je dogovoreno, Braun ističe da su sporazumi potpisani početkom septembra u Beloj kući u interesu sve tri strane - Beograda, Prištine i Vašingtona.
- Očekujem da će sve tri strane nastaviti aktivno da sprovode sporazume, pre svega zbog njihovih sopstvenih interesa - ocenjuje Braun.
Dodao je da se Vašingtonski sporazumi uklapaju u koncept "regionalne integracije" i politike koju podržavaju i EU i SAD, kao i šest lidera na Zapadnom Balkanu.
- Očekujem da će se u narednih nekoliko godina uraditi mnogo ambicioznije stvari koje će doprineti da se region bliže poveže, uz Vašingtonske sporazume kao mali korak u mnogo širem procesu - objašnjava Braun, koji je, inače, učestvovao na Beogradskoj NATO nedelji, u organizaciji CEAS.