Bivši šef CIA plaća kaznu 17,9 miliona evra? SBB pod istragom Komisije za zaštitu konkurencije
Petreus je vlasnik SBB-a preko svog investicionog fonda KKR, koji u Srbiji drži čitavu medijsku imperiju
Komisija za zaštitu konkurencije sumnja da je SBB, čiji je vlasnik Dejvid Petreus, nezakonito povećavao cene usluga kablovske televizije. Prete mu kaznom od deset odsto godišnjih prihoda, koji su u 2016. iznosili 179 miliona evra.
Pročitajte i:
Kablovskom operateru SBB, čiji je vlasnik bivši šef CIA Dejvid Petreus, preti kazna od čak 17,9 miliona evra jer je početkom godine nezakonito povećavao cene usluga, saznaje ekskluzivno Informer.
Petreusova kompanija nalazi se pod istragom Komisije za zaštitu konkurencije i ako se posle detaljne analize utvrdi da je zloupotrebljavajući dominantan položaj kršila propise, platiće kaznu od deset odsto godišnjih prihoda, koji su u 2016. godini iznosili 179 miliona evra. Inače, Petreus je vlasnik SBB preko svog investicionog fonda KKR, koji u Srbiji drži čitavu medijsku imperiju.
OBAMA TOOK OUR TOPMAN*** DAVID PETRAEUS out of Afghanistan to destroy him and never to return to duty in AFGHANISTAN. pic.twitter.com/7LPOWWDcPQ— DON (@62seabee) January 28, 2018
Podigli cene
Komisija sada ispituje zbog čega je tačno SBB, nakon prošlogodišnjeg preuzimanja operatera 'Ikom', odlučio da korisnicima od 1. januara 2018. poveća cene usluga. SBBje, naime, od Nove godine za po 100 dinara podigao cene naknade za mesečno održavanje i praćenje kablovske televizije, kao i cenu D3i Start paketa. Međutim, Komisija sumnja da SBB nije imao nijedan opravdani razlog za ovo povećanje cena. Kako su za Informer potvrdili u Komisiji za zaštitu konkurencije, oni sada ozbiljno ispituju ceo slučaj.
- Komisija je odobrila SBB-u da kupi operatera "Ikom" u martu 2017. godine, čime je stekla dominantan položaj na tržištu. SBB je zato dužan da u naredne dve godine Komisiju za zaštitu konkurencije redovno obaveštava o promenama cena paketa svojih usluga i da to adekvatno obrazloži. Ako Komisija utvrdi da je došlo do zloupotrebe dominantnog položaja od strane SBB tako što su nezakonito i neosnovano povećane cene usluga, kazne prema Zakonu o zaštiti konkurencije mogu biti do 10 odsto ukupnog prihoda ove kompanije iz prethodne godine - kažu u toj komisiji.
Kada se na sajtu APR-a pogledaju poslednji dostupni poslovni rezultati SBB-a, vidi se da je ta kompanija u 2016. godini ostvarila prihod od 179 miliona evra. To znači da bi Komisija, ukoliko utvrdi ove nepravilnosti, SBB mogla da kazni sa čak 17,9 miliona evra (izračunato prema prosečnom kursu od 123,12 iz 2016. godine)! S druge strane, u kompaniji SBB juče nisu našli vremena da odgovore na Informerova pitanja o čitavom slučaju.
Ljajić o prodaji Telenora: Evo šta bi ona značila
Obmanjuju građane
Stručnjaci kažu da SBB ima dominantan položaj u odnosu na druge operatere u Srbiji i da svoju poslovnu politiku ne sme da zasniva samo na jurenju profita. Ekonomista Ljubodrag Savić kaže da se SBB inače ponaša na antitržišni način jer pravi ugovore na 24 meseca, u kojima građani ni ne znaju šta su zapravo potpisali.
- Oni sebi daju ekskluzivno pravo da mogu da menjaju programsku šemu, povećavaju cenu usluga i to rade bez ikakve saglasnosti korisnika. Sve ovo nije po zakonu jer se obligacioni ugovor, kakvi su i ovi između operatera i potrošača, ne može menjati bez saglasnosti i volje obe strane - kaže Savić.
On dodaje da je nekorektno i to što ukoliko korisnik želi da raskine ugovor pre isteka roka, SBB mu bukvalno otima pare iz džepa jer i to mora da plati.
- Njihova cela poslovna politika se zapravo svodi na to da narod nešto potpisuje i tako daje mandat i odrešene ruke operateru da radi šta hoće. Zbog toga je, prema mom mišljenju, vest da će Komisija za zaštitu konkurencije da sankcioniše ovakvo ponašanje izuzetno dobra i jako me raduje. To znači i da je RATEL počeo da radi svoj posao i da će ovaj, ali i drugi, manji kablovski operateri morati da vode računa o svojim korisnicima, a ne samo o svom profitu - kaže Savić.