DAN SEĆANJA NA STRADANJE SRBA, ROMA I JEVREJA U JAJINCIMA "Ispisujemo poglavlje u slobodarskoj istoriji" (VIDEO)
Dan sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić predvodi državnu komemorativnu svečanost povodom Dana sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja u Jajincima u Drugom svetskom ratu.
Ubedljiva pobeda Srpske napredne stranke u Šapcu: Lista "Aleksandar Vučić - Za našu decu" osvojila 61, 8 odsto glasova
BRNABIĆ NA KOMEMORACIJI U JAJINCIMA: Dan sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja u Drugom svetskom ratu
SERIJAL MEDIJSKIH NAPADA NA SRPSKU CRKVU: Prelević samo epizodista
Komemoracija je počela u 11 sati u Spomen-parku "Jajinci", kod Spomenika žrtvama zloglasnog stratišta.
Braneći nezavisnost, slobodu i interese Srbije, sledimo primere predaka i ispisujemo još jedno poglavlje u slobodarskoj istoriji naše zemlje, poručila je danas predsednica Vlade Ana Brnabić na obeležavanju Dana sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja u Jajincima.
Premijerka je navela da otvaramo novo poglavlje u kome je Srbija članica unije evropskih država, za koju kaže da je najveći i najuspešniji mirovni projekat u istoriji čovečanstva, bez obzira na sve izazove sa kojima se suočava.
Istakla je da je Srbija zemlja sa prijateljima i partnerima i na istoku i na zapadu.
- Srbija je zemlja pobednik u oblastima u kojima je kroz istoriju retko pobeđivala - u ekonomiji, broju investicja, stopi nezaposlenosti, tehnologiji, inovacijama, ogromnoj veri u sebe, svolje ljude i voju budućnost - rekla je Brnabić koja je predvodila državnu komemorativnu svečanost u Spomen-parku Jajinci.
Premijerka je naglasila da nastavljamo samouvereno da čuvamo antifašitičke vrednosti.
- Plamen slobode Srbije nastavlja i nastaviće večno da živi - navela je Brnabić koja je položila venac na stratište u Jajincima i upisala se u Spomen-knjigu.
Poručila je da treba da budemo ponosni na našu istoriju i Srbiju, da baštinimo sećanja na pretke, odbacujući svaki pokušaj revizije istorije.
Komemoraciji su prisustvovli ministri, predstavnici stranih ambsada, SPC i drugih verskih zajednica, a okupljenima se obratio predsednik Udruženja "Jasenovac" Milinko Čekić, koji je preživeo ustaški logor.
Strelište u Jajincima je bilo najveće mesto egzekucije na teritoriji okupirane Srbije u drugom svetskom ratu. Na ovom stratištu su, prema zvaničnim, iako najverovatnije nepreciznim podacima, od leta 1941. do jeseni 1943. godine nacisti ubili 80.000 muškaraca, žena i dece.
U Jajincima su streljani ljudi zbog svoje etničke pripadnosti (jer su nacističkim zakonima obeleženi da kvare „čistotu rase“), streljani su srpski ustanici, ideološki protivnici (uglavnom komunisti), ali i nasumično uhapšeni civili, kao deo odmazde nemačkih okupatorskih vlasti u Beogradu, koja je donela proglas kojim za svakog ubijenog Nemca mora biti ubijeno 100 civila, a za svakog ranjenog Nemca, mora biti ubijeno 50 ljudi. Glavne žrtve masovnih pogubljena su bili Srbi antifašisti, Jevreji i Romi.
U Jajince su redovno dovođeni i streljani logoraši iz Banjičkog logora.
Najzloglasniji nacistički logor na teritoriji okupirane Srbije bio je koncentracioni logor i na Starom Sajmištu u Beogradu, čiji su zatočenici, uglavnom Srbi, Jevreji i Romi, masovno ubijani od 1941. do 1944.