VUČIĆ DOČEKUJE 105 DRŽAVA U BEOGRADU "Dobrodošlica za slobodarske zemlje koje vode svoju politiku i ne ugnjetavaju nikoga"
U Beogradu se u ponedeljak i utorak obeležava 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je danas o predstojećem događaju povodom obeležavanja 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja.
SASTANAK SA MINISTROM SPOLJNIH POSLOVA IRAKA: Vučić razgovarao sa Fuadom Huseinom (FOTO)
ŠAPIĆ PRAVO U CENTAR: "Potpuno je jasno zbog čega traju napadi na Aleksandra Vučića"
"Žele da iskoriste Koluviju kako bi srušili Vučića" Ana Brnabić komentarisala afere "Jovanjica" i prisluškivanje
- Kišni dan u Beogradu, ali dan za ponos Srbije. Pre 60 godina nesvrstani su se okupili u Beogradu, danas je vreme za obnovu ideja političke nezavisnosti i zajedničkog delovanja slobodarskih zemalja sveta. Srećan sam što se nalazim na čelu Srbije koja je mogla i imala snage da organizuje ovako veličanstven skup. Želim dobrodošlicu predstavnicima 105 zemalja i 9 međunarodnih organizacija u Srbiju - rekao je predsednik.
U Beogradu se u ponedeljak i utorak obeležava 60 godina od prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja. Skup će se održati na Beogradskom sajmu, a okupiće više od 100 stranih delegacija među kojima oko 40 šefova diplomatija.
Pokret Nesvrstanih Zemalja je nastao kao izraz nastojanja velikog broja zemalja u razvoju, većinom nastalih u procesu dekolonizacije, da svojevrsnom političkom alternativom u periodu hladnoratovske podele sveta izbegnu opredeljenje za jedan vojno-politički blok i artikulišu samostalan spoljnopolitički nastup.
Nakon konferencije u Bandungu (Indonezija), 1955.godine, gde su zacrtani principi miroljubive koegzistencije, prva Konferencija nesvrstanih zemalja održana je 1961. godine u Beogradu - na inicijativu SFRJ.
U periodu hladnog rata Pokret Nesvrstanih Zemalja je odigrao značajnu ulogu u očuvanju mira i smirivanju međublokovskog nadmetanja, a pogotovo u ubrzanju procesa dekolonizacije. Predstavljao je značajan faktor borbe za poštovanje ravnopravnosti i suvereniteta zemalja, kao i nastojanja u pravcu ravnomernog ekonomskog i socijalnog razvoja.
Aktivnosti Pokreta su danas usmerene na promociju principa multilateralizma i zastupanje interesa država u razvoju, posebno u okviru UN.