Darko Glišić o odnosima u SNS: Na čelu stranke vidim samo Vučića
Predsednik Izvršnog odbora SNS-a dodao je i da mu je ovih dana najteže palo hapšenje Marka Đurića
Darko Glišić, predsednik Izvršnog odbora SNS-a, analizirao je rezultate izbora, govorio o odnosima u SNS-u i priznao da mu je ovih dana najteže palo hapšenje Marka Đurića na Kosovu i Metohiji.
Pročitajte i:
Za nama su lokalni izbori, kako u Beogradu, tako i u pojedinim gradovima i opštinama u Srbiji. Da li ste zadovoljni rezultatima?
- Više sam nego zadovoljan. Broj glasova koje je SNS predvođen Aleksandrom Vučićem dobio je zaista impozantan. S jedne strane izazivaju zadovoljstvo jer pokazuju veliku podršku, ali s druge strane predstavljaju veliku obavezu, jer toliko poverenje građana jeste obaveza da nešto uradite i ne prokockate poverenje nijednog građanina koji nam je dao glas.
Čini se da su rezultati na opštini Savski venac bili pozitivno iznenađenje za SNS?
- Jesu, zato što ta opština ima veoma dobru predsednicu, koja je mnogo toga uradila u prethodnom periodu. Građani su prepoznali da se nešto drugačije i bolje dešava i veći broj glasova koji je tamo osvojen je nagrada za ono što je Irena Vujović radila u prethodne dve godine.
Kako komentarišete rezultate opozicije?
- Previše su dobili, a i rezultat koji su postigli su postigli na galamu, mržnju i pretnje. Da se gledalo po programima i po onome što svako od njih može realno da uradi, trebalo je da dobiju daleko manje. Ne bih im se mešao u posao, neka samo tako nastave.
Nebojša Stefanović, visoki funkcioner SNS-a, više puta je isticao da je za održavanje parlamentarnih izbora, kakav je vaš stav?
- Mislim da je Nebojša u pravu. Ako opoziciji nije jasno, na osnovu poraza u deset opština i gradova u Srbiji, da građani ne samo da nisu izgubili poverenje u SNS nego su za nas ovaj put glasali i oni koji nam nisu na prethodnim izborima davali poverenje, onda je najbolje rešenje da se ide na parlamentarne izbore.
Veliki broj opozicionih stranaka koje su u parlamentu nije uspelo da pređe cenzus u Beogradu, da li to dovodi u pitanje njihov legitimitet?
- Svakako. Da smo mi izgubili izbore u jednoj mesnoj zajednici u Srbiji, bila ona i najmanja, oni bi rekli da smo izgubili legitimitet. Sada, kada su doživeli debakl i ostvarili neuporedivo lošije rezultate u reprezentativnih deset opština i gradova, oni beže od priče o legitimitetu ko đavo od krsta i svakako da neće imati dozu samokritike da kažu sebi da nešto nije u redu u njihovom ponašanju i nastupima.
Često se iz opozicije čuje da se SNS plaši Dragana Đilasa?
- Videli smo na beogradskim izborima koliko ga se plašimo. Porazili smo ga i osvojili 30 odsto glasova više nego on. Njega je bilo samo na izborima u Beogradu, ne videh ga u Smederevskoj Palanci, Mionici, Pećincima, Boru, Majdanpeku…
Prošlu nedelju obeležilo je hapšenje Marka Đurića, on je vaš stranački kolega, kako ste vi to doživeli?
- Vrlo teško, toliko da ne znam pravu reč kojom bih opisao kako sam se u tom trenutku osećao. I Marko i Nikola, koji je bio tamo, moji su bliski prijatelji i bilo je mučno da gledam sve one scene. Marka poznajem deset godina i za to vreme od njega nisam čuo ni povišen ton ni ružnu reč. On je pristojan i obrazovan momak. Onako zverski se ponašati prema njemu je nešto što je svakom građaninu Srbije koji je to gledao, osim njih nekoliko koji su zadojeni mržnjom, bilo teško i mučno. Predsednik Vučić je pokazao izuzetnu mudrost, uzdržanost, držanje koje je nadraslo situaciju. Uspeo je da spase Marka od dalje torture, uspeo je da spase i sve građane na severu od onoga što se desilo Marku, a desilo bi se i njima da Vučićev međunarodni rejting nije takav kakav jeste.
Pojavile su se spekulacije da je Đurić žrtvovan, a od opozicije smo čuli teorije da je sve bilo namešteno. Šta kažete na sve to?
- To su obični kreteni, koji su objavljivali najogavnije moguće tvitove. Zbog toga mi je muka što su takvi pojedinci pripadnici mog naroda. Time dokazuju da su isti kao oni koji su nenaoružane i goloruke ljude tukli i gazili, time stavljaju znak jednakosti između sebe i onih nasilnika, jer njihova bolesna mržnja prosto nadrasta njihov razum.
Kako bi SNS reagovao da se ovo što se desilo Đuriću dogodilo nekom opozicionaru?
- Bilo kome da se to desilo, reagovali bismo isto - zaštitili bismo građanina naše države. Potpuno nam je nebitno da li je on član neke stranke, bez obzira na veru i etničku pripadnost, kao građaninu Srbije pružili bismo mu istu pomoć i podršku kao što smo uradili kada je Marko bio u nevolji. I to je razlika između nas i njih, jer mi na građane gledamo isto.
Kakvi su odnosi u SNS-u?
- Ovo je stranka sa blizu 700.000 članova, ne možemo biti svi isti i normalno je da postoje različita mišljenja. Bilo da se neka teža reč razmeni u javnosti ili da se desi razmimoilaženje u mišljenima, uvek se to završi na stranačkim organima razgovorom i na kraju izađemo jedinstveni u vezi sa svim pitanjima o kojima smo razgovarali.
Vladimir Đukanović je kazao da neće biti poslanik ako Zorana Mihajlović ostane u Vladi Srbije.
- Razgovaraćemo na sednici Predsedništva o tome. Vlada je momak koji mnogo voli stranku. Vrlo je odan, ne štedi se kada su stranačke aktivnosti u pitanju. Izneo je svoje mišljenje, razgovaraćemo o tome na stranačkim organima i bićemo jedinstveni, kao svaki put do sada.
Da li razgovarate na stranačkim organima ili se samo sluša šta lider stranke ima da kaže?
- Svi razgovaramo. Ko god poželi, može da govori. Nekada bude dvoje-troje ili petoro govornika, nekada ih bude neuporedivo više. Nikada nije bilo da je samo predsednik govorio, a da su svi ćutali, uvek je postojala diskusija.
Da li je vlast promenila Vučića?
- Nije, potpuno je isti. Svima se javlja na telefon, odgovara na poruke. Ima neverovatnu energiju, koju niko od nas ne može da dostigne. Pokušamo nekad, pa se onda nakon dve ili tri nedelje gotovo razbolimo od napora.
Jedan od problema lidera stranke može da bude to što bliski saradnici izbegavaju da im prenose loše vesti. Da li ste se nekada bojali da Vučiću saopštite loše vesti?
- Ja imam obrnuti redosled davanja informacija, meni su prioritet najlošije informacije, koje govore o tome da neko ne radi dobro ili da beleži loše rezultate, to prvo stavljam na dnevni red i o tome prvo razgovaramo, a lako ćemo posle pohvaliti one koji se trude. Vučić je više nego dobro informisan.
Vučić je u medijima nekoliko puta govorio o odlasku sa čela SNS-a.
- Trudim se da ne razmišljam o tome.
Vi ne možete da zamislite nekog drugog na čelu stranke?
- Ja lično ne mogu i više puta sam to javno rekao. Vrlo poštujem sve stranačke kolege, ali ja sam svoju političku sudbinu vezao za njega i ako on ne bude u stranci, neću biti ni ja.
Vandalizam u Barajevu: Obijene i opljačkane prostorije SNS
Važite za čoveka koji je blizak lideru SNS-a Aleksandru Vučiću, on je vaš stranački šef, da li je strog?
- Vučić traži rad, odgovornost i maksimalnu budnost. Veoma ga poštujem, znam ga dvadeset i nešto godina. Znam da je pošten, znam da mu je porodica poštena, radi iz najbolje namere. Za razliku od ovih drugih, funkcije koje obavlja ne obavlja da bi se obogatio, već da bi nešto ostavio iza sebe Srbiji. To je njegov motiv. Zbog toga jesam uz njega, zbog toga ga podržavam. Dok je on u stranci, dotle će i moja energija biti na najvišem nivou da nešto radim.
Da li imate vremena za sebe i svoju porodicu?
- Vrlo malo. Imam dva sina i jedina stvar koja mi nedostaje u životu je nešto više vremena sa njima. To je jedino zbog čega osetim setu i nervozu, jer nemamo više vremena da budemo zajedno. Ali dobro, to je cena posla.
Dokoni Pajtić vređa srpske vojnike: Za njega su pripadnici Vojske Srbije - psi
Opozicionari tvrde da izbori nisu bili regularni, Saša Janković je podneo krivične prijave, koje je tužilaštvo odbacilo, šta kažete na te optužbe?
- Gospodin Janković je vrlo neozbiljan. Čoveka sa takvom biografijom i tako opterećujućom prošlošću uzimati kao reper za bilo šta je malo degutantno. Najbolji dokaz da su izbori bili pošteni možete dobiti od onih ljudi koji su neposredno bili na biračkim mestima. Sve liste su imale svoje predstavnike u biračkim odborima, svi su mogli da daju primedbu i obore izbore. Izbori nikada nisu bili održani na pošteniji, otvoreniji način i rezultat je jasno pokazao kome narod veruje, a kome ne veruje.