DO VUČIĆA PRAZNA PRIČA: Od Vučića putevi, mostovi, škole, domovi zdravlja i VRTIĆI
Dom zdravlja Srbija u Stanarima, u Republici Srpskoj, koji je prije tri dana otvorio predsednikb Srbije Aleksandar Vučić samo je jedan od brojnih objekata koji su poslednjih godina izgrađeni u Republici Srpskoj a čija izgradnja je u celini ili većim delom finansirana iz budžeta Republike Srbije.
Ohrabrujuće je da je do otvaranja još jednog značajnog objekta u Srpskoj, ovaj put u dobojskoj regiji, izgrađenog novcem iz Srbije, došlo samo dva meseca nakon što je na Svesrpskom saboru u Beogradu usvojena Deklaracije o zaštiti nacionalnih interesa i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda kojom se državni organi Srbije i Srpske obavezuju da realizuju zajedničke
infrastrukturne projekte i razvijaju zajednički ekonomski, kulturni, socijalni, sportski i duhovniprostor.
Ovakvim i sličnim projektima svoj puni smisao dobija i sporazum o specijalnim vezama između dvije republike, koji je dugo godina bio mrtvo slovo na papiru. A korišćen za unutrašnju dnevnopolitičku upotrebu. I povremeno mahanje prema političkom Sarajevu i njegovim zapadnim mentorima.
Prije skoro dvije i po decenije, tačnije 2001. godine, predsednik Mirko Šarović i predsednik Vojislav Koštunica potpisali su sporazum o specijalnim vezama između Republike Srpske i SR Jugoslavije.
U međuvremenu SRJ se raspala, pa je 2006. godine potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srpske i Republike Srbije, koji su potpisali predsednik Republike Srpske Dragan Čavić, predsednik Vlade RS Milorad Dodik, predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica.
Stvar se iz temelja promenila nakon što je za predsednika Srbije izabran Aleksandar Vučić. Koji je, kao iskusan političar i državnik, shvatio da nije pametno zapadnu granicu Srbije braniti samo na Drini, već da to treba činiti i na Uni, Sani, Romaniji i Neretvi. Što opet nije moguće ako Republika Srpska bude slaba, ako u njoj ne bude naroda i ako taj narod nema dobre puteve, škole, zdravstvene
ustanove, vrtiće...
Zahvaljujući njegovim ličnim političkim nalozima i njegovoj stalnoj proveri da li se oni realizuju, Srbija je u Republiku Srpsku i srpske opštine u Federaciji BiH uložila oko 100 miliona evra. Pa sad na Drini imamo novi most Bratoljub, koji povezuje Bratunac i Ljuboviju. Imamo novi most preko reke Save u Rači, koji će biti deo autoputa koji Srbija gradi od Kuzmina do Bijeljine. Samo u Drvaru imamo obnovljenu zgradu opštine, fabriku Jumko koja zapošljava 80 radnicai ekspozituru Komercijalne banke. Imamo Trg Republike Srbije u Istočnom Sarajevu. Imamo osnovnu školu Srbija u Palama. Imamo osnovnu školu Srbija u Crkvinama kod Šamca. Imamo Gimnaziju i Mašinsku školu u Mrkonjić Gradu kojima je Srbija poklonila stotine hiljada maraka za opremanje kabineta.
Pored desetina drugih objekata, imamo sanitetska vozila, autobuse, vatrogasna i druga vozila koja je Srbija kupila da bi olakšala život svom narodu preko Drine. Ali i da bi ga ohrabrila. Da bi Srbi uDubici, Mrkonjiću, Sokocu i Trebinju znali da Srbija misli na njih. I da se mogu na nju osloniti.
A ponekad je i pojedincu i narodu saznanje da ima čvrst oslonac važnije i od materijalne pomoći. Srbi u BiH često znaju da kažu: Eh, kad bi vi istočno od Drine znali koliko mi volimo Beograd i Srbiju.
Posle izgrađenih škola, domova zdravlja, puteva i vrtića ta ljubav će biti još jača. Kao i veze između
Beograda i Banjaluke.