Dogovor sa APV, sledi DIGITALIZACIJA baštine Srbije: Arhiv SANU se seli u Svetosavki dom
Najznačajnija riznica novovekovnih dokumenata nalazi se u Sremskim Karlovcima
Najznačajnija srpska riznica novovekovnih dokumenata, Arhiv SANU u Sremskim Karlovcima, neće još dugo nositi neslavni epitet najzapuštenije institucije te vrste.
Nastavak obnove svetinje Nemanjića: Đurđevi stupovi i dalje čekaju da se začuje zvuk zvona (VIDEO)
Zimska bajka: Već za vikend na beogradskim ulicama biće upaljena novogodišnja rasveta
U utorak su se u SANU u Beogradu predsednik te institucije akademik Vladimir Kostić i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović dogovorili da se Arhiv spase preseljenjem u uslovniju zgradu, poštp većinu od ukupno tri miliona dragocenih dokumenata nagrizaju vlaga i miševi.
Reč je o zdanju Svetosavskog doma u centru Karlovaca, koji je uoči Drugog svetskog rata izgradio patrijarh SPC Gavrilo Dožić. Osim Arhivu SANU, ova zgrada biće dom i Centru za digitalizaciju svih vojvođanskih arhiva. Sredstva za adaptaciju Svetosavskog doma biće opredeljena do kraja ove godine planom za vojvođanski budžet.
- Napravili smo ozbiljan iskorak, u čemu nam je Vlada Srbije pomogla, a to je da ovde, u Beogradu, napravimo Audiovizuelni arhiv sa Centrom za digitalizaciju naučne, kulturne i umetničke baštine Srbije. Tu se otvara i prostor za našu saradnju u procesu digitalizacije vredne građe Arhiva SANU u Sremskim Karlovcima - rekao je akademik Kostić.
Sastanku u Beogradu prisustvovali su i akademik Vasilije Krestić, pokrajinski sekretar za nauku Zoran Milošević i dr Žarko Dimić, direktor karlovačkog Arhiva SANU.
Prijavljivanje kandidata: SANU bez novih lekara
Početak izborne trke za nove članove Srpske akademije nauka i umetnosti ozvaničen je u utorak, a o tome ko će biti novi stanari "kuće besmrtnih" biće odlučeno na izborima, 8. novembra 2018. godine. SANU je raspisala javni poziv za predlaganje kandidata za nove dopisne i redovne članove Akademije.
Nove akademike i dopisne članove mogu da predlažu odeljenja, ogranci i odbori SANU, tri redovna člana Akademije, senati univerziteta, veća fakulteta i instituta, naučna društva i udruženja umetnika. Šansu da uđu u izbornu trku imaće kandidati za koje predlozi stignu u Akademiju do 31. januara 2018. godine.
SANU trenutno u svih osam odeljenja ima 134 člana, i to 98 redovnih i 36 dopisnih, a izmenom statuta ukupan broj članova ograničen je na 150, a po odeljenjima na 25. Odeljenje medicinskih nauka i Odeljenje za matematiku, fiziku i geonauke zato neće moći da biraju nove članove, jer prvo već ima maksimalnih 25 dopisnih i redovnih članova, a drugo čak i jednog više.
U ovom izbornom ciklusu očekuje se pojačanje na Odeljenju društvenih nauka, koje sada broji svega pet redovnih i jednog dopisnog člana. Oslabljeni su i Odeljenje istorijskih nauka i Odeljenje likovne i muzičke umetnosti, sa po 12 članova.