EU U STRAHU! Dve svetske sile preuzele dominaciju na Zapadnom Balkanu - region ujedinjen u JEDNOJ STVARI
Lideri Evropske unije (EU), juče su bili u Albaniji, svesni da ne biti najatraktivniji partner ima sve veću geopolitičku cenu.
EU se sa poslednjim bojkotom suočila poslednji put skoro, kada je pokušala da okupi zemlje Zapadnog Balkana u Briselu, kada su trojica lidera, na čelu sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, zapretili da neće doći. Ovog puta Brisel "ide na njih, nestrpljiv da ne izgubi region od ruskog i kineskog uticaja, piše politico.eu.
Svih 27 lidera EU otputovalo je u utorak u glavni grad Albanije na jednodnevni skup kako bi izneli svoje argumente, što je prvi put da se samit EU i Zapadnog Balkana održava u regionu. Promena lokacije, rekao je jedan visoki zvaničnik EU koji je uključen u planiranje, "predstavlja novi dinamizam u našim odnosima“.
PREDSEDNIK SE OGLASIO NAKON SAMITA: "Veoma sam zadovoljan iskrenim razgovorima koje smo danas imali u Tirani" (VIDEO)
"NAVIJAO SAM ZA JAPAN" Vučić iskreno: Ne mogu da čestitam Plenkoviću, ali mogu hrvatskom narodu
BRNABIĆKA SUOČILA OPOZICIJU SA ČINJENICAMA: "Najgrublje što sam rekla narodnim poslanicima je da su licemeri!"
Svih šest zemalja koje nisu članice EU - Albanija, Srbija, Severna Makedonija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Kosovo - nalaze se u različitim fazama svojih nastojanja da se pridruže bloku. I one su ujedinjene u jednom pogledu - frustraciji sporim tempom njihovog putovanja.
Proces proširenja praktično je stao otkako su se Rumunija i Bugarska pridružile Uniji 2007. godine, a mnoge zapadne članice žale se pojedine, poput Mađarske i Poljske, da jednostavno krše standarde EU o vladavini prava i demokratiji.
Ali pokušaj Rusije da osvoji Ukrajinu udahnuo je novi život širenju EU, preusmeravajući pažnju Evrope na sopstveno dvorište. Jedna spoznaja: Nespremnost da se proširi na istok ima sve veće geopolitičke posledice, stvarajući vakuum koji Rusija i Kina već pokušavaju da popune.
Zbog sukoba u Ukrajini, proširenje EU se vratilo - rekao je Ivan Vejvoda, specijalista za Balkan sa Instituta za humane nauke u Beču.
- To je uzdrmalo EU iz samozadovoljstva, iako je mešanje Rusije i Kine u regionu bilo na različite načine pre invazije - kaže on, prenosi politico.eu.
Rusija najbliža sa Srbijom
Rusija već dugo vlada u regionu u kome ima jake istorijske veze.
Srbija, ubedljivo najveća zemlja na Zapadnom Balkanu, ima možda najtešnje veze sa Moskvom. Dve zemlje su prošle godine održale zajedničke vojne vežbe u blizini glavnog grada Srbije - Beograda, a Rusija je našoj zemlji obezbedila borbene avione MiG-29.
Predsednik Vučić je takođe odoleo pritiscima da se uskladi sa sankcijama EU protiv Moskve, i nastavlja da uvozi sav srpski gas iz Rusije. U međuvremenu, najveća naftna kompanija u Srbiji, NIS, u većinskom je vlasništvu ruskog energetskog giganta "Gasproma".
Ali, Srbija je takođe uspela da pregazi tanku liniju osuđujući Rusiju kada je to bilo potrebno. Na primer, podržala je rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje upotreba lažnih referenduma u istočnoj Ukrajini od strane Moskve kao izgovora za pokušaj aneksije.
Aktivnosti Kine brinu
Aktivnost Kine u regionu stvara sve veću zabrinutost za EU, usred ponovne procene odnosa bloka sa drugom po veličini svetskom ekonomijom. Poslednjih godina, Peking je napravio prodor na Zapadni Balkan u okviru svog ogromnog investicionog programa "Pojas i put", nudeći atraktivnu alternativu zemljama umornim od čekanja u krilima EU.
Dokazi o kineskim dubokim džepovima rasuti su po zapadnom Balkanu.
Crna Gora se bori da otplati kineski zajam koji je uzela 2014. godine kako bi pomogla u finansiranju kontroverznog projekta autoputa koji je i dalje nedovršen - što je simbol kompromisa uključenih u kineske investicije.
U Srbiji, dve kineske kompanije počele su prošle godine radove na pruzi Beograd-Budimpešta vrednoj milijardu evra, dok je kineska "Hestil grupa" 2016. godine kupila srpsku Železaru Smederevo.
"Kina igra dugu igru"
Ukupno, Balkanska istraživačka mreža (BIRN) procenjuje da je Kina bila uključena u 136 velikih regionalnih projekata, u vrednosti od preko 32 milijarde evra između 2009. i 2021. godine.
- Kina igra dugu igru - rekao je Goran Buldioski, koji prati uticaj Pekinga u regionu kao direktor programa za Otvoreno društvo - Evropa i Centralna Azija.
- Oni donose ne samo novac i investicije, već i mnogo izazova kada su u pitanju pregovori sa EU - dodao je on, napominjući da kineski novac dolazi bez antikorupcijskih i ekoloških standarda EU.
Odgovor EU
Strah od ustupanja uticaja, kako navodi politico.eu, "malignim akterima poput Kine i Rusije pomaže da se izoštre umovi dok se lideri EU okupljaju u Tirani".
Među tačkama dnevnog reda juče je bila borba protiv manipulacije stranim informacijama i unapređenje sajber bezbednosti, usled sve veće svesti da EU gubi komunikacijske bitke kada je u pitanju prodaja svoje priče zemljama Zapadnog Balkana.
Mediji orijentisani ka Kremlju pomogli su u pokretanju proruskog narativa u regionu. Zagušen je pokušaj EU da prenese da je daleko najveći investitor i trgovinski partner u regionu, odgovoran za oko 70 odsto trgovine Zapadnog Balkana.
Anketa urađena tokom ovog leta pokazala je da bi 51 odsto Srba na referendumu glasalo protiv članstva u EU, dok je 40 odsto ispitanika visoko ocenilo ruskog lidera Vladimira Putina.
Ipak, u poslednjih nekoliko meseci zabeležen je napredak u odnosima EU i Zapadnog Balkana. Zemlje EU su se prošle nedelje složile da dozvole građanima Kosova da putuju bez viza širom EU počevši od 2024. A prošlog leta, lideri EU odlučili su da pokrenu pregovore o pridruživanju sa Albanijom i Severnom Makedonijom, tri godine nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron blokirao takav potez.
Takođe se očekuju da će rezultati Samita u Tirani dati više rezultata. Tako je potpisan sporazum o ublažavanju troškova rominga, što je nastavak najave objavljene prošle godine.
Takođe se očekuje da će se EU založiti za dalji napredak u obrazovnim programima kako bi se uhvatila u koštac sa onim što se smatra "odlivom mozgova" iz regiona (na primer, Albanija se suočila sa talasom mladih koji napuštaju zemlju i odlaze u Veliku Britaniju), piše politico.eu.
Lideri su takođe azgovarali o novoj zajedničkoj platformi EU za kupovinu gasa, koja bi trebalo da snizi visoke cene. Mehanizam je otvoren za članice Zapadnog Balkana kako bi ih odvukao od ruskog fosilnog goriva.
Ali i Brisel će hteti nešto zauzvrat.
Usklađivanje - ključni cilj
Usklađivanje sa evropskom spoljnom i bezbednosnom politikom jedan je od ključnih ciljeva sastanka u Tirani, govorili su i govore zvaničnici.
EU takođe zahteva više obaveza od Srbije da uskladi svoju viznu politiku sa politikom EU, nakon porasta broja migranata koji ove godine ulaze u Uniju preko Zapadnog Balkana. Srbija trenutno dozvoljava putovanje bez viza iz Indije, Tunisa i Burundija, ali takođe uživa bezvizni aranžman sa EU, što olakšava migrantima da pređu u EU.
Kako je jedan zvaničnik EU rekao uoči samita, "solidarnost funkcioniše u oba smera".