Evo koja VREDNA UMETNIČKA DELA će videti svetski zvaničnici u Palati Srbija za vreme inauguracije
Sve je spremno za svečanost
Glave rimskih imperatora u bronzi, plašt kneza Lazara, jatagan hajduk Veljka Petrovića, Pohvala monahinje Jefimije, samo su mali deo artefakata koje će svetski državnici i ostale ugledne zvanice videti u Palati Srbije, za vreme sutrašnje inauguracije predsednika Aleksandra Vučuća.
U istočnom holu jednog od simbola jugoslovenske arhitekture postavljeni su artefakti među kojima posebnu pažnju privlači replika skulpture Adama iz Lepenskog Vira.
Dodik: Vučić će tokom mandata unaprediti saradnju Republike Srpske i Srbije
U tom delu zgrade zvanice će biti u prilici da vide i 18 predmeta sa lokaliteta Pločnik, repliku portreta Carice Teodore, ali i set zlatnog nakita iz Jagodin Male.
Povodom svečanog prijema predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u Palati Srbije je postavljena i izložba "17 rimskih imperatora rođenih na tlu Srbije".
Zvanice na sutrašnjoj inaguraciji imaće prilike da vide glave rimskih imperatora u bronzi - Trajan Decije, Klaudije Gotski, Kvintil... U ovom specifičnom istorijskom vremeplovu gosti će videti i Konstantina I Velikog, koji je ostao zapamćen kao najveći imperator poznog Rimskog carstva. Vladao je od 306. do 337. godine, a ostao je zapamćen po Milanskom ediktu iz 313. godine, čime je hrišćanstvo postalo zvanična vera carstva. U salonu Makedonija postavljeni su artefakti iz Južne Srbije.
Na komodama sa leve strane od ulaza biće predstavljen sitni nakit i grnčarija iz 19. veka.
Na levom zidu je postavljen Pirotski ćilim.
Dela sa izložbe "Toplički ustanak" postavljena su u uglu sa desne strane ulaza u salon. Izložba ima poseban značaj, s obzirom na to da u ovoj godini beležimo značajan jubilej - 100 godina od oslobođenja Toplice i Jablanice, prve slobodne teritorije u čitavoj okupiranoj Evropi.
Postavka "Toplički ustanak 1917" prikazuje fotografije, ratne dnevnike Koste Pećanca, vojnička pisma, dopisne karte, oružje i druga svedočanstva o stradanju učesnika ustanka.
U salonu Crna Gora postavljen je portret hajduk Veljka Petrovića na štafelaju, koji je naslikao Pavle Čortanović, zatim delo Stevana Todorovića "Pogibija Hajduk Veljka", ali i pištolji, kremenjaci i jatagan hajduk Veljka Petrovića.
Ovi artefakti predstaviće istočnu Srbiju.
Umetnine koje će predstaviti severnu Srbiju nalaze se u Salonu Slovenija. Monumentalno delo Anastasa Bocarića "Prisajedinjenje vojvođanskih oblasti kraljevini Srbiji" dominira tim salonom. Ovo ulje na platnu nastalo je 1926 godine.
Dolama Karađorđa Petrovića i Replika Dušanovog zakonika i originali srpskih ustava od 1885 godine, predstavljaju zanimljive artefakte koji će biti postavljeni u Salonu Srbija.
Posebnu pažnju zvanica privući će Pohvala monahije Jefimije, a reč je o vezu na platnu, delo monahinje Jefimije. Pohvalu je monahinja izvezla u čast kneza Lazara početkom 15. veka. Pohvala knezu Lazaru je napravljena kao ćivot (pokrov preko kovčega) za ubijenog kneza i smatra se remek-delom veziljske umetnosti. Spada u najznačajnije pesničke tvorevine srpske srednjovekovne književnosti i važan je istorijski izvor.
Zvanice će videti Dolamu Miloša Obrenovića, ali i portret Karađorđa Petrovića.
Raška i Kosovo i Metohija biće predstavljeni umetninama u Salonu Bosna i Hercegovina. Tu domiinira Kopija freske svetog Save - manastira Mileševa, kopija freske loza Nemanjića - manastir Dečani.
Tu je i čuveni plašt kneza Lazara je deo odore koju je knez Lazar nosio u Kosovskom boju.
U Salonu Hrvatska artefakti će asocirati zvanice na Beograd.
Nakon ulaza sa leve strane muzej grada Beograda izložio je tipičan građanski salon sa početka 19. veka - stil bidermajer. Uticaj Nemačke je očigledan, stroge i teške forme, furniri od ptičjeg javora.
Maketa Tesline laboratorije na Long Ajlendu, Radio aparat „Kosmaj 49", Elektronska industrija „Nikola Tesla", Beograd, 1949 čine deo postavke Nauke i tehnike u Beogradu.