Godinu dana rada Vlade Ane Brnabić: Povećanje životnog standarda, povlače se priznanja Kosova, stvaranje šansi za mlade
Jedna od najuspešnijih izvršnih vlasti poslednjih decenija u Srbiji
Vlada Srbije na čelu sa Anom Brnabić obeležava godinu dana rada, a jedna od najuspešnijih izvršnih vlasti poslednjih decenija u Srbiji nastavila je trend napretka i razvoja Srbije koji je započeo Aleksandar Vučić, a njegova značajna uloga, primetna je i sada u vidu saradnje predsednika države sa izvršnom vlašću. Vlada je za godinu dana ostavila značajan trag i vidljiv napredak u gotovo svim oblastima, od povećanja životnog standarda građana do rešenja gorućih nacionalnih pitanja.
Jedan od najznačajnijih parametara uspeha ove vlade je svakako povećanje životnog standarda građana.
Pročitajte i:
Povećanje plata i penzija i pozitivni ekonomski pokazatelji jesu nepobitni pokazatelji dobrog i predanog rada koji je počeo da donosi konkretne rezultate za svakog pojedinačnog stanovnika Srbije.
Penzionerima kao najugroženijem sloju stanovništva, trajno su povećane penzije za pet procenata. Plate zaposlenima u javnom sektoru povećane su za deset odsto. Time su obezbeđeni ljudi koji se bave delatnostima od javnog značaja, a država je pokazala da na ovaj način brine o njima.
Primanja su povišena pripadnicima MUP-a, Vojske Srbije i bezbednosnih službi kao stubu odbrane zemlje. Zatim, zaposlenima u sudovima, tužilaštvima i zavodima za izvršenje krivičnih sankcija. Pokazana je briga i za zaposlene u ustanovama kulture, obrazovnom sistemu i Poreskoj upravi.
Pored toga, krajem 2018. godine biće ukinut Zakon o privremenom utvrđivanju načina isplate penzija, čime se ukidaju mere smanjenja penzija donete krajem 2014. godine.
Srbija beleži rast BDP-a od 4,6 odsto u prvom kvartalu 2018. godine. To je najveći kvartalni rast ostvaren u poslednjoj deceniji i najviši ostvaren rast u regionu.
Stopa nezaposlenosti je smanjena na ispod 12 odsto. U budžetu je ostvaren suficit po prvi put posle deset godina.
Priliv stranih investicija se povećao, a dolazak ulagača u našu zemlju tek se očekuje.
Srbija je na Duing biznis listi Svetske banke ostvarila značajan napredak i sada je 43. u konkurenciji 180 zemalja što je najbolji uspeh do sad.
Aerodrom “Nikola Tesla” dobio je strateškog partnera potpisivanjem ugovora o koncesiji sa francuskim “Vansijem”. kapacitet Aerodroma „Nikola Tesla“ povećan je sa 5,5 miliona na 7,5 miliona putnika puštanjem u rad novog terminala 2B.
Indijski TAFE kupio je IMT za 66 miliona dinara.
Započeta je izgradnja trećeg bloka u Termoelektrani „Kostolac“.
Sklopljeno je 35 novih ugovora sa stranim i domaćim investitorima, a ukupna vrednost je oko 250 miliona evra.
U saobraćaj je pušteno 36 kilometara auto-puta na Koridoru 10, uspostavljen železnički saobraćaj na Žeželjevom mostu u Novom Sadu.
U velikim policijskim akcijama "Ares", "Kvadrat" 1 i 2, "Aurora" razbijene su kriminalne grupe, zaplenjeno 1.107 kilograma droge, otkriveno 19 nelegalnih laboratorija i zaplenjeno više od 6.000 komada nelegalnog oružja.
Vojska Srbije nabavila je šest aviona mig-29 što je prva nabavka aviona za potrebe vojske nakon skoro tri decenije.
Srbija je otvorila četiri nova poglavlja u pregovorima sa EU. Poglavlje 6 - Pravo privrednih društava, 30 - Ekonomski odnosi sa inostranstvom, poglavlje 33 - Finansijske i budžetske odredbe i 13 - Ribarstvo.
Diplomatskom ofanzivom naših predstavnika došlo se do značajnih rezultata na međunarodnom planu. Za prvih godinu dana rada vlade, tri zemlje povukle su priznanje Kosova. Prva je bila Surinam, a zatim, Gvineja Bisao i Burundi.
Ministar spoljnih poslova i potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić najavio je da će narednih dana otkriti ime još jedne zemlje koja je povukla priznanje lažne albanske države proglašene na teritoriji srpske južne pokrajine.
Dijalog Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU se intenziviraju i očekuje se da dogovor bude postignut najkasnije u prvoj polovini 2019. godine.
U proces rešavanja problema Kosova uključen je i vodi ga predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a vlada daje punu podršku, doprinoseći tako jedinstvu zemlje. Međutim, predsednik Vučić je izjavio da nijedna odluka neće biti doneta bez građana koji će najverovatnije biti pozvani na referendum.
Ana Brnabić je na mestu predsednika vlade nastavila da insistira na razvoju IT sektora i digitalizacije, kao i razvoja kulture, obrazovanja i nauke, Što je radila i kao ministar za lokalnu upravu i samoupravu. Premijerka se zalaže za veća ulaganja u ove oblasti.
Pre nekoliko dana otvorena je najznačajnija institucija srpske kulture, Narodni muzej, posle 15 godina. Pored ovog otvoren je Muzej savremene umetnosti, posle 11 godina.
Konkurs Ministarstva prosvete privukao je na hiljade zainteresovanih, a 1.000 mladih naučnika dobilo je prvi posao na naučnoistraživačkim projektima. Prvi put je ugovore za posao istovremeno elektronski potpisalo 50 doktoranada.
Uvedeni su novi predmeti u osnovne škole čime je najavljeno dalje ulaganje i osposobljavanje Srbije kao lidera u IT sektoru, u ovom delu Evrope. Od ove školske godine u Srbiji su uvedena dva nova obavezna predmeta. informatika i računarstvo.
Kroz pilot-projekat E-prosveta uveden je elektronski dnevnik, a od školske 2018/19. godine biće upisano više od 50 IT odeljenja u gimnazijama, što će pomoći jačanju IT sektora.
Niš je dobio najmoderniji Klinički centar u decembru 2017. godine. Otvorena je zgrada Onkologije 2 u Beogradu, kupljeni su brojni skupi aparati koji će pomoći u lečenju obolelih od najtežih bolesti.
Izuzetan napredak ostvaren je uvođenjem aplikacija koje su olakšale pacijentima pristup kod lekara, kontakte i nabavku lekova. Predano se radilo na digitalizaciji zdravstva uvođenjem e-recepta i aplikacije “izabrani doktor”. Nova lista lekova je odobrena. U Srbiji je zaposleno više od 4.000 mladih medicinskih radnika.
Načinjeni su prvi koraci da se uslovi u zdravstvu poprave i da se spreči odlazak lekara u druge zemlje, pre svega u Nemačku i Norvešku.
Usvojene su izmene i dopune strategije za podsticaj rađanja i usvojen je Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom koji se primenjuje od 1. jula ove godine.
Dosadašnji uspesi ne ostavljaju nikakvu dilemu treba li građani Srbije da imaju poverenja u ovu vladu. Uostalom, sve je rečeno na izborima, gde vladajuća koalicija uzima sve veći procenat glasova građana kako vreme odmiče.
Rezultati koji su iza Vlade Srbije, predvođene Anom Brnabić, govore u prilog nadi da će Srbija već naredne godine otići još dalje, a na kraju mandata biti ozbiljan i nezaobilazan faktor u međunarodnim odnosima i pre svega, zemlja u kojoj će njeni građani želeti da ostanu, napreduju i ostvare svoje potencijale.