Godišnjica strašnog zločina nad Srbima! Gole i bose ljude su streljali i tela bacili pod led!
Na današnji dan počelo etničko čišćenje od strane mađarskih fašista
Masovni zločin mađarskih fašista u Drugom svetskom ratu nad Srbima, Jevrejima i Romima u Južnoj Bačkoj, počeo je na današnji dan i trajao do kraja januara 1942. godine.
Pročitajte i:
Cilj je bila kampanja etničkog čišćenja, usmerena protiv civilnog stanovništva, uključujući žene, decu i stare i pljačka njihove imovine. Tog januara 1942. godine mađarske okupacione snage su na svirep način ubile i pod led Dunava i Tise bacile najmanje 4.500 ljudi. Racija je počela na današnji dan u Šajkaškoj oblasti, odnosno u Žablju i Čurugu, gde je ubijeno oko 1.300 ljudi.
- Jasno je da je napad na Šajkašku imao jednu istorijsku pozadinu. Danas je to manje poznato, ali Šajkaška je bila jedina isključivo srpski naseljena oblast u tadašnjoj Bačkoj. Gotovo etnički čista srpska teritorija koja je predstavljala kičmu i pesnicu političkih zahteva koje su Srbi imali na ovim prostorima u 17, 18. i 19. veku - ističe istoričar Petar Đurđević.
Dva dana pred Božić fašisti su sa ulica Čuruga i iz kuća počeli da odvode žrtve. U patrolama su bili lokalni Mađari koji su vojnicima upirali prstom u kuće dotadašnjih komšija.
- To je bio lokalni Mađar. Bio je u Briletovoj ulici. Ko sada kad bih ga gledao. Tako sam ga upamtio - priča jedan od svedoka racije Milan Čelović.
Konstantin Drakućić iz Žablja, koji je takođe bio svedok racije, seća se tih dana.
- Došao je od matorog brat od ujaka i upali su žandari. Pitaju ko je, kaže matori, moj brat – i oterali ga i ubili - rekao je Konstantin.
U tri žitna magacina u Čurugu ubijen je najveći broj žrtava, a jedan je danas muzej, gde se vide rupe od metaka. Samo u jednom ubijeno je 500 ljudi, a njihovi leševi bačeni su pod led Tise.
Nakon Šajkaške, 21. januara počinje Novosadska racija.
- U noći između 20. i 21. januara grad je bio blokiran, što znači da nije moglo da mu se priđe. Prekinute su sve telefonske komunikacije. Otvorena je samo jedna telegrafska linija između Novog Sada i Budimpešte i zatim je započeto to surovo izvršavanje - rekao je Đurđević.
U roku od tri dana u najvećem zločinu u istoriji ovog grada pod led je bačeno više od 1.300 Novosađana.
- Poluobučene ljude, bose i u papučama terali su na Štrand, tamo su ih ubijali mitraljezima - priseća se Mirjana Niketić.
Ne pamte samo Žabalj, Čurug i Novi Sad. Racija je sprovedena i u Šajkašu, Gospođincima, Mošorinu, Srbobranu, Đurđevu, Titelu, Loku, Gradinovicima, Vilovu, Temerinu i Bečeju.