HRVATI U ŽESTOKOM BUNILU! Zagreb uputio protestnu notu Srbiji - "sramotno ponašanje srpskih vlasti"
Hrvatska opsesija Srbijom ne prestaje
Hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman kritikovao ponašanje Srbije zbog navodnog negirnja postojanje hrvatskog jezika.
HRVATSKO LUDILO NE PRESTAJE: Vučić i Porfirije rade po nalogu Putina, SPC je parapolitička institucija
PONOVO ŠOK IZ EVROPSKE UNIJE: Nema ništa od ulaska Zapadnog Balkana ni do 2030. godine
EVROPSKOG KOMESARA RAZAPINJU ŠTO FAVORIZUJE SRBIJU: Oliver Verheji na udaru kritika Brisela
Hrvatski portal Indeks navodi da u udžbeniku gramatike grupe autora "S reči na dela" za učenike osmih razreda se navodi da srpski, slovenački, makedonski i bugarski jezik pripadaju grupi južnoslovenskih jezika, a da "Hrvati, Bošnjaci i neki Crnogorci srpski jezik nazivaju hrvatski, bosanski, bošnjački i crnogorski".
- Moram vam reći da je to zaista sramotno ponašanje srpskih vlasti - rekao je hrvatski šef diplomatije.
Neshvatljivim smatra ponašanje zemlje koja je kandidat za članstvo u EU, a krši međunarodni sporazum o pravima i zaštiti nacionalnih manjina iz 2004. čije je odredbe Hrvatska u potpunosti ispoštovala.
- To je izostanak poštovanja prema hrvatskoj zajednici koja je u Vojvodini snažna, jaka, bogata i koja je, ako gledamo istorijski, u Vojvodini autohtona. To nije samo nepriznavanje hrvatskog jezika već i falsifikovanje istorije - rekao je Grlić Radman te dodao da se "tamo spominju srpski Dubrovnik i srpska Dalmacija".
- To je nečuveno i jednostavno ne možemo to da razumemo - rekao je ministar.
Radi se, ponovio je, "o hroničnom izostanku poštovanja i poštovanja prema činjenici, prema međunarodnoj faktografiji Hrvatske kao članice Evropske unije, zemlje koja zaista podržava i stabilnost suseda i koja svim zemljama Zapadnog Balkana želi evropsku perspektivu", dodao je on.
- Činjenica da se dogodila fragmentacija na hrvatski i bunjevački jezik dokazuje da se srpska politika umešala u pitanje identiteta Hrvata u Vojvodini - istakao je Grlić Radman.
Prema njegovim rečima, to traje već duže, a Hrvatska je već regovalaa putem Ministarstva nauke i obrazovanja i diplomatskog predstavništva te je uputila i protestnu notu.